reklama

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

zidkovm
25. března 2019
Hitem posledních let se stal medvědí česnek. Je to jedna z prvních roslin, které na jaře vyrážejí, jedna z prvních bylin, které mohou člověku po dlouhé zimě dodat energii a vitaminy. Jenže jak medvědí česnek rozpoznat od konvalinky?
reklama

Říká se, že když se medvědi probudí po zimním spánku, potřebují něco silného, co jim dodá energii. A tak ještě rozespalí vyrazí k nejbližšímu potoku, kde se pustí do rostlinky připomínající konvalinky – medvědího česneku. Ten jim pročistí žaludek, střeva a krev a zbaví tělo parazitů.

Podle jiných zdrojů takhle česnekové listy pojmenovali už staří Germáni – věřili, že jim dodají medvědí sílu. Každopádně je to jedna z prvních roslin, které na jaře vyrážejí, jedna z prvních bylin, které mohou člověku po dlouhé zimě dodat energii a vitaminy.

Využít přirozených léčivých vlastností této byliny můžete nyní i vy, udělejte si jarní očistnou kúru. Třeba tak, že medvědí česnek použijete místo klasického česneku, špenátu či pažitky.

Právě teď, než bylina rozkvete, je nejlepší čas na její sběr. Listy ale sbírejte, jen pokud je bezpečně poznáte!

Zdraví z přírody

Všechny byliny, které se dají na jaře v přírodě sníst, mají velkou sílu a jsou pro lidské tělo přínosem. Obsahují totiž plno vitaminů a minerálních látek. Nejinak je to v případě medvědího česneku – ten obsahuje vitaminy A, B, C, železo, zinek, hořčík, vápník a další.

Díky této silné kombinaci je bylinka přírodním antibiotikem, antimykotikem a také působí antibakteriálně. Takže například pomáhá při nachlazení, chorobách dýchacích cest a chřipce, podporuje srdce, čistí krev, reguluje krevní tlak, detoxikuje játra, ledviny a močový měchýř, likviduje plísně a bakterie v organismu, je účinný proti rakovinnému bujení. O jeho síle věděli už naši předci, kteří jej používali jako tonikum na nervy a oslabený nervový systém.

Podobné účinky má i česnek klasický, ale pokud ho budete konzumovat ve velkém množství, bude z vás cítít. Nejen z dechu, silice budou odcházet i kůží. To se u medvědího česneku nestává.

Česnek medvědí versus konvalinka

Bylina má řapíkaté kopinaté zelené listy, které vyrůstají ve spodní části lodyhy, připomínají listy konvalinek. Proto lidé občas tyto rostliny zaměňují, což může být problém, protože konvalinka je jedovatá. Medvědí česnek však dorůstá výšky až 40 centimetrů a jeho listy mají charakteristickou štiplavou vůni, takže když si čichnete, záměna nehrozí. K té nedojde ani když je bylina v květu, protože kvítky každé rostliny jsou zcela jiné – konvalinka má malé zvonečky, česnek drobné bílé květy složené do jednotlivých polokulovitých okolíků. Plodem je tobolka. Výhodou také je, že konvalika vyrůstá později, až když medvědí česnek uvadá. Ale zcela se na to spolehnout nelze, protože co když někde začnou konvalinky rašit dřív?

Jak poznat medvědí česnek

Medvědí česnek nejčastěji roste v lužních lesích či ve vlhčích porostech na spíše stinných místech v listnatých a smíšených lesích. Budete-li po něm pátrat, hledejte kolem potoků, v hlubších lesích a na vlhkých loukách. Často roste hodně bylin na jednom místě. Roste po celé střední a západní Evropě – najdete ho ve Španělsku i na Balkánském poloostrově. Na východě zasahuje až po Rusko. V Česku se vyskytuje poměrně hojně.

Zájem o bylinku rok od roku stoupá. Na Facebooku jsou skupiny, kde si o ní lidé vyměňují informace, další pak vytvářeli mapy jeho výskytu. S přibývajícím počtem hledačů však mapy mizí, každý své místo drží v tajnosti, protože se bojí, že nájezdníci jeho plácek zplundrují. Podle strážců přírody „milovníci“ medvědího česneku pak doslova ničí chráněné porosty. Nejde o lidi, kteří si natrhají pár lístků na domácí použití, i když ani to se ve zvlášť chráněných lokalitách nesmí. Často jde o skupiny, které natrhanou jarní zeleninu následně zpeněží, například na farmářských trzích. Pokud se tedy pro medvědí česnek vypravíte do přírody, chovejte se civilizovaně a natrhejte si jen tolik, kolik skutečně spotřebujete. Budete-li ho kupovat, ptejte se prodejců, odkud rostlinky pocházejí. Nepodporujte nájezdníky.

Co s ním?

Když budete mít česnek doma, v kuchyni ho využijete opravdu různorodě. Můžete z nej připravit pesto a s jeho pomocí pak naložit hermelín, nebo s ním dochutit mrkvovou polévku. Medvědí česnek využijete při pečení (zkuste třeba slaný koláč s pórkema medvědím česnekem) nebo k přípravě kuřecího masa.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama