Koupelny

10. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Jak vybrat to správné zrcadlo do koupelny?

Koupelna bez zrcadla je jako ložnice bez postele, je to něco nepředstavitelného. Dámy se u zrcadla denně zkrášlují, pánové holí a ani ranní čištění zubů by nebylo ono bez sledování našeho rozespalého odrazu. Jak ale vybrat to správné zrcadlo, které podtrhne design koupelny a bude vyhovovat všem členům domácnosti?

Velikost

První, co musíte zvážit při výběru zrcadla, jsou propozice vaší koupelny. Je malá s umyvadlem přichyceným ke zdi, nebo máte doma koupelnu, jaké známe z hotelů s dlouhou deskou a v ní zasazenými umyvadly? Pokud pro vás platí druhá varianta, můžete si dovolit koupit veliké zrcadlo, které svými rozměry pokryje téměř celou stěnu. Nepsané pravidlo ale říká, že by mělo být vždy asi o deset centimetrů užší než deska, nad kterou bude viset. To platí i pro menší zrcadlo nad jedním umyvadlem. Rozhodně nevypadá esteticky, když je na obou koncích o mnoho širší.

Dvakrát měř, jednou nakupuj

Pokud jde o samotný nákup, zrcadlo by mělo být až jakousi třešničkou na dortu vaší koupelny. Vybírat byste ho měli až podle celkové atmosféry místnosti a po zabudovaní veškerého dalšího vybavení včetně polic nebo držáků na zubní kartáčky. Jinak by se totiž mohlo stát, že na vámi vybraný kousek nezbude dost místa, nebo ho nebudete moct nad umyvadlem pěkně vycentrovat. Do nákupního centra proto vyrazte s poznamenanými mírami a pokud možno i s fotografií už hotové koupelny. Ulehčí vám to výběr a budete mít jistotu, že zrcadlo nebude působit jako pěst na oko.

Jak vysoko?

To je zásadní otázka. Je důležité si uvědomit, kdo všechno bude zrcadlo používat. Rozhodně nechcete, aby se muži museli při holení neustále hrbit a dámy si při malování stoupaly na špičky. A nezapomeňte ani na děti nebo potenciální návštěvy! Pro všechny případy je vždy lepší zrcadlo ukotvit o něco níže a vybrat vyšší model.

Tvar

Přestože zrcadlo do značné míry působí i jako designový prvek, jde především o funkční vybavení koupelny. Nejlépe vám poslouží osvědčené obdélníkové tvary, poměrně praktická jsou i oválná zrcadla. Pokud se přesto rozhodnete improvizovat, dejte i pozor zejména na zrcadlové dlaždice. Z těchto menších čtvercových zrcadel sice můžete poskládat originální mozaiku, nezapomeňte ale mezi jednotlivými kusy nechat několikamilimetrový odstup, jinak váš odraz bude pokroucený a váš výtvor začnete brzy nesnášet.

Světlo

Světlo a zrcadlo jsou jako spojené nádoby. Ani sebelépe umístěné zrcadlo vám nebude dobře sloužit bez dobrého a realistického zdroje světla. Pokud máte v koupelně veliké okno, ideálně pověste zrcadlo na stěnu proti němu. Pokud je okno malé, popřípadě žádné, budete potřebovat světlo umělé. Jedna žárovka na stropě nepostačí. Nejčastěji se taková situace řeší dodatečnými bodovými světly umístěnými přímo nad horním okrajem zrcadla. Zamyslet byste se navíc měli i nad výmalbou. Bílá barva je sice z hlediska zašpinění asi nejméně praktická, na druhou stranu odráží světlo nejpřirozeněji. Pokud si naopak vymalujete koupelnu namodro, riskujete, že váš obraz v zrcadle bude hrát nezdravými odstíny.

Módní trendy

Zrcadlo samozřejmě nemusí být jen jednolitá skleněná tabule. V dnešní době seženete řadu kousků, které mají například zabudované světlo nebo zvětšovací sklo. Další zrcadla pak umějí promítat aktuální čas, nebo dokonce předpověď počasí! Pokud ale toužíte jít opačným směrem a dodat vaší koupelně trochu vintage elegance, určitě nešlápnete vedle s masivním dřevěným rámem. Na rozdíl od vany nebo dlaždiček na zdi ale není takový problém zrcadlo po několika letech používání vyměnit, proto dejte na svůj osobní vkus a netrapte se tím, že za patnáct let z vašich batolat nevyrostou basketbaloví hráči.

(AZ)


Přečtěte si také