Kuchyně

22. srpna 2018 08:00

Tereza Javorová

Jak správně vybrat kuchyňské dlaždičky?

Pokud jde o kuchyni, každý má jiné požadavky. Pro někoho je to jen jakási kuchařská dílna, jiní v ní tráví dlouhé večery. Pro jedny je důležitá estetické podoba, pro druhé praktičnost. Ať už se ale řadíte do kterékoli skupiny, vězte, že všech těchto rysů lze docílit pomocí vhodně vybraných dlaždiček!

Nejsou dlaždičky jako dlaždičky

Na rozdíl od omítky nebo plovoucí podlahy, dlaždičky jsou neuvěřitelně univerzální materiál. Můžete je použít na podlahy, na zeď, dokonce jimi i nahradit povrch kuchyňské linky nebo pracovního ostrůvku! Pro každý ztěchto povrchů ale budete potřebovat jiný typ dlaždic. Zatímco na stěnu se hodí lesklé a snadno omyvatelné, na podlahu je lepší použít hrubší, nesmekavý materiál.

Pro a proti

Dlaždice vkuchyni jsou jednoznačně dobrým řešením. Jsou snadno omyvatelné, vydrží věky a působí elegantně. Na rozdíl od obývacího pokoje, kde děti často posedávají na zemi a kde by je dlaždice nepříjemně studily, vkuchyni tento problém odpadá. Pokud uvažujete o dlaždicích na už zmiňovaném ostrůvku, připravte se na to, že se po čase mohou při nárazu kousky odštípnout a povrch navíc nemusí být stoprocentně hladký. Na rozdíl od dřeva ale dlaždice skvěle absorbují žár, proto se nemusíte bát na takový povrch položit ani rozpálený pekáč.

Ochranný vlys

Asi nejčastějším použitím dlaždic vkuchyni je praktický ochranný pruh nad linkou. Ten zpravidla zabírá jen jednu stěnu a končí na úrovní spodního okraje kuchyňských skříněk. Nemusíte se tak bát, že během divokého smažení omastek zamaže zeď za sporákem. Dlaždice lze snadno otřít a neštěstí je zažehnáno. A stejně tak jsou skvělým pomocníkem při mytí nádobí, kdy se nemusíte bát pocákané stěny za dřezem.

Jak vybírat

Žádné pevné pravidlo vlastně neexistuje, záleží to do velké míry na vašem vkusu. Obecně se na podlahu hodí tmavé nebo melírované barvy, na kterých špína po vaření na první pohled nebije do očí. Za linkou pak vypadají lépe pozitivní světlejší barvy. Pokud jde o rozměry, na podlahu lépe pasují větší robustnější dlažky, kdyžto na ochranný pruh mnoho lidí volí drobounké dlaždičky, jaké známe například zbazénů. Ty je však bez pomoci profesionálů těžké zasadit do jedné roviny, proto je nejsnazší zvolit zlatou střední velikost. Existují navíc i nejrůznější tvary, od klasických čtvercových, přes obdélníkové až třeba po šestiúhelníkové, je to jen na vás!

Originalita základ úspěchu

Nejdůležitější je, nebát se experimentovat. Speciálně pokud je vaše kuchyně zařízená ve strohém jednobarevném stylu, pruhem dlaždic můžete celý prostor rozzářit. Kromě veselejších kontrastních barev krásně vypadají nejrůznější mozaiky, popřípadě do jednobarevného vlysu můžete náhodně vmíchat několik dlaždic vjiném odstínu. A jestli se cítíte ještě odvážněji, inspirujte se u Portugalců, kteří svými barevnými kachličkami zvanými azulejos zdobí nejen kuchyně, ale rovnou celé domy!

(AZ)


Přečtěte si také