reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak správně vybrat kuchyňské dlaždičky?

skrivaa , Vydáno: 22.08.2018
Jaké zvolit dlaždičky do kuchyně?
Autor: istock.com Jaké zvolit dlaždičky do kuchyně?
Pokud jde o kuchyni, každý má jiné požadavky. Pro někoho je to jen jakási kuchařská dílna, jiní v ní tráví dlouhé večery. Pro jedny je důležitá estetické podoba, pro druhé praktičnost. Ať už se ale řadíte do kterékoli skupiny, vězte, že všech těchto rysů lze docílit pomocí vhodně vybraných dlaždiček!

reklama

Nejsou dlaždičky jako dlaždičky

Na rozdíl od omítky nebo plovoucí podlahy, dlaždičky jsou neuvěřitelně univerzální materiál. Můžete je použít na podlahy, na zeď, dokonce jimi i nahradit povrch kuchyňské linky nebo pracovního ostrůvku! Pro každý z těchto povrchů ale budete potřebovat jiný typ dlaždic. Zatímco na stěnu se hodí lesklé a snadno omyvatelné, na podlahu je lepší použít hrubší, nesmekavý materiál.

Asymetrické dlaždičky vypadají skvěle.
Autor: istock.com Asymetrické dlaždičky vypadají skvěle.

Pro a proti

Dlaždice v kuchyni jsou jednoznačně dobrým řešením. Jsou snadno omyvatelné, vydrží věky a působí elegantně. Na rozdíl od obývacího pokoje, kde děti často posedávají na zemi a kde by je dlaždice nepříjemně studily, v kuchyni tento problém odpadá. Pokud uvažujete o dlaždicích na už zmiňovaném ostrůvku, připravte se na to, že se po čase mohou při nárazu kousky odštípnout a povrch navíc nemusí být stoprocentně hladký. Na rozdíl od dřeva ale dlaždice skvěle absorbují žár, proto se nemusíte bát na takový povrch položit ani rozpálený pekáč.

Modrobílá kombinace je klasika, kterou nic nezkazíte.
Autor: istock.com Modrobílá kombinace je klasika, kterou nic nezkazíte.

Ochranný vlys

Asi nejčastějším použitím dlaždic v kuchyni je praktický ochranný pruh nad linkou. Ten zpravidla zabírá jen jednu stěnu a končí na úrovní spodního okraje kuchyňských skříněk. Nemusíte se tak bát, že během divokého smažení omastek zamaže zeď za sporákem. Dlaždice lze snadno otřít a neštěstí je zažehnáno. A stejně tak jsou skvělým pomocníkem při mytí nádobí, kdy se nemusíte bát pocákané stěny za dřezem.

Dlaždice mají mít především praktickou funkci. To ale neznamená, že nemohou být krásné!
Autor: istock.com Dlaždice mají mít především praktickou funkci. To ale neznamená, že nemohou být krásné!

Jak vybírat

Žádné pevné pravidlo vlastně neexistuje, záleží to do velké míry na vašem vkusu. Obecně se na podlahu hodí tmavé nebo melírované barvy, na kterých špína po vaření na první pohled nebije do očí. Za linkou pak vypadají lépe pozitivní světlejší barvy. Pokud jde o rozměry, na podlahu lépe pasují větší robustnější dlažky, kdyžto na ochranný pruh mnoho lidí volí drobounké dlaždičky, jaké známe například z bazénů. Ty je však bez pomoci profesionálů těžké zasadit do jedné roviny, proto je nejsnazší zvolit zlatou střední velikost. Existují navíc i nejrůznější tvary, od klasických čtvercových, přes obdélníkové až třeba po šestiúhelníkové, je to jen na vás!

Vypadá to tu čistě, ale právě tady je spousta bakterií

10 nejšpinavějších věcí, kterých se vaše děti denně dotýkají

Jak často uklízet?

5 věcí, které musíme čistit denně. Daří se vám to?

Originalita základ úspěchu

Nejdůležitější je, nebát se experimentovat. Speciálně pokud je vaše kuchyně zařízená ve strohém jednobarevném stylu, pruhem dlaždic můžete celý prostor rozzářit. Kromě veselejších kontrastních barev krásně vypadají nejrůznější mozaiky, popřípadě do jednobarevného vlysu můžete náhodně vmíchat několik dlaždic v jiném odstínu. A jestli se cítíte ještě odvážněji, inspirujte se u Portugalců, kteří svými barevnými kachličkami zvanými azulejos zdobí nejen kuchyně, ale rovnou celé domy!

Portugalský styl kuchyni sluší!
Autor: istock.com Portugalský styl kuchyni sluší!
Oživte svůj domov vzorovanými dlaždičkami.

INSPIRACE: Oživte domov vzorovanými dlaždičkami ve stylu portugalských azulejos

Čisté spáry v koupelně

Jak jednoduše obnovit bílé spáry mezi dlaždicemi? Postačí suroviny, které máte běžně doma

(AZ)

Článek je zařazen v: kuchyně , dlaždičky , dekorace , jak vybrat

reklama

Přečtěte si také