Koupelny

18. dubna 2017 15:56

Markéta Zídková

Proměna: Mladá rodina si za pár korun předělala 3+kk tak, že nepoznáte, že je to byt v paneláku

Prostor je ve velkých městech to nejdražší. Proto se vyplatí investovat do prvků, díky kterým se doma nebudete cítit stísněně – při této rekonstrukci to jsou litá podlaha a posuvné dveře. Naopak majitelé ušetřili na obkladech koupelny či vestavných skříních, které jsou z překližky.

Nazvali jej Byt pro Františka, což je nejmladší obyvatel bytu tříčlenné rodiny v Praze na Invalidovně. I když se jedná o panelákový byt, autorky ze studia Schwestern jej zrekonstruovaly tak, že to po zavření vstupních dveří ani nepoznáte. Tato rekonstrukce na experimentálním sídlišti Invalidovna ukazuje, že i v typovém bytě lze vytvořit kvalitní a nevšední prostor pro obývání, i když byt 3kk + terasa má klasických 74 m2 (a 7 m2 lodžie). Výhodou byla jednoduchá dispozice s centrálně umístěným jádrem – koupelnou a WC, kterou prstencovitě obklopují společenské prostory obývací pokoj a kuchyně a klidová zóna, tedy ložnice a dětský pokoj.

Plán bytu. foto: schwestern.cz

Hlavním cílem bylo otevřít dispozici bytu a vytvořit průhledy, které jsou navíc umocněny posuvnými dveřmi na celou výšku místnosti. Umístění rohové sedačky v obývacím pokoji strategicky nabízí výhledy do opačných koutů bytu. Na jedné straně lze sledovat ranní slunce skrze lodžii, večer zas vstupní chodbou prohlédnout do dětského pokoje, který je osvětlen dopadajícími paprsky zapadajícího slunce. Obavy z nedostatku světla ovlivnily i výběr materiálů. Světlá litá podlaha propojuje všechny místnosti, které jsou "zabydleny" nábytkem z překližky a masivního dubového dřeva. Veškerý nábytek byl vyroben na míru s důrazem na řemeslný detail. Propojujícím elementem jsou kruhy. Ty se objevují jako skleněné otvory ve dveřích do koupelny a na WC, kruhová zrcadla, kulaté koberce a nakonec i kulatý jídelní stůl. Ten patří společně s dalšími doplňky do kolekce Roksor jako styl. Jednotu prostoru potvrzují i použitá světla Derviš, které autorky rekonstrukce navrhly.

Vtipná polička. foto: schwestern.cz

Výroba nábytku: Profil nábytek a.s.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také