Křivka vyzobává omítku z roubenek. Lidé věřili, že chrání chalupy před bleskem
Co mají společného křivky s pruhovanými chalupami, jaké jsou stále k vidění na našich horách a v podhůří? Tradiční vápennou omítku, kterou tihle ptáčci s oblibou vyzobávají. Horalé jim to však vždy rádi odpouštěli, protože podle jedné z pověr křivky chrání chalupy před úderem blesku.
Křivka obecná (Loxia curvirostra)
Malí zpěvní pěnkavovití ptáčci se zakřiveným zobákem se v lese ozývají směsí trylků a praskavých zvuků, a také tvrdým „kip kip“. Nejčastěji je můžete spatřit v jehličnatých lesích, kde vyhledávají semena z šišek jehličnatých stromů, především smrků, ale i modřínů a borovic. Rychle přitom poskakují z větve na větev a při hledání potravy visí i vzhůru nohama. Mimo období hnízdění se pohybují krajinou v menších rozvolněných hejnech, ve kterých se hromadně přesunují za potravou, na kterou pořádají nájezdy tak trochu jako špačci. Na rozdíl od nich jsou však výlučně semenožraví.
Křivka obecná (Loxia curvirostra) Zdroj: iStock
Potkat křivku v našich lesích zatím není nic ojedinělého, patří mezi hojně rozšířené ptáky, kterých se u nás vyskytuje až 100 tisíc párů. Jinak se areál jejich výskytu rozprostírá od Severní a Střední Ameriky přes Evropu až k jižní Asii.
Jak poznáte křivku obecnou?
Úplně jednoduše, podle zakřivených konců našedlého zobáčku. Jedná se o ptáčka dlouhého až 17 cm, s rozpětím křídel asi 28 cm a hmotností 40–50 g.
Má zavalitější, silně stavěné tělíčko a nápadně krátký ocas. Samec je zbarvený do cihlového odstínu červené, samička má olivově nazelenalou barvu a oba pak mají hnědá křídla a ocas. Mladí samečci se podobají samičkám.
Křivka obecná (Loxia curvirostra) Zdroj: iStock
Hnízdění křivky
Křivky hnízdí jednou nebo dvakrát ročně podle množství dostupné potravy. Hnízda si staví na stromech, nejčastěji na smrcích, vysoko nad zemí a nejčastěji během března do nich samičky kladou 3–4 bílá vejce s černými a hnědými skvrnami. Na vejcích pak sedí samička a sameček se stará i o její potravu. Po vylíhnutí mláďat rodiče shánějí potravu po dobu 14-20 dní, dokud mláďatům nezatvrdnou a nezakřiví se zobáčky.
Křivka obecná (Loxia curvirostra) Zdroj: iStock
Zdroj: https://temata.rozhlas.cz/krivka-obecna-7970755; https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99ivka_obecn%C3%A1; DUNGEL, J. a HUDEC, K. Atlas ptáků České a Slovenské republiky. Praha: Academia, 2001