Křivka vyzobává omítku z roubenek. Lidé věřili, že chrání chalupy před bleskem

Co mají společného křivky s pruhovanými chalupami, jaké jsou stále k vidění na našich horách a v podhůří? Tradiční vápennou omítku, kterou tihle ptáčci s oblibou vyzobávají. Horalé jim to však vždy rádi odpouštěli, protože podle jedné z pověr křivky chrání chalupy před úderem blesku.

Křivka obecná (Loxia curvirostra)

Malí zpěvní pěnkavovití ptáčci se zakřiveným zobákem se v lese ozývají směsí trylků a praskavých zvuků, a také tvrdým „kip kip“. Nejčastěji je můžete spatřit v jehličnatých lesích, kde vyhledávají semena z šišek jehličnatých stromů, především smrků, ale i modřínů a borovic. Rychle přitom poskakují z větve na větev a při hledání potravy visí i vzhůru nohama. Mimo období hnízdění se pohybují krajinou v menších rozvolněných hejnech, ve kterých se hromadně přesunují za potravou, na kterou pořádají nájezdy tak trochu jako špačci. Na rozdíl od nich jsou však výlučně semenožraví.

Potkat křivku v našich lesích zatím není nic ojedinělého, patří mezi hojně rozšířené ptáky, kterých se u nás vyskytuje až 100 tisíc párů. Jinak se areál jejich výskytu rozprostírá od Severní a Střední Ameriky přes Evropu až k jižní Asii.

Jak poznáte křivku obecnou?

Úplně jednoduše, podle zakřivených konců našedlého zobáčku. Jedná se o ptáčka dlouhého až 17 cm, s rozpětím křídel asi 28 cm a hmotností 40–50 g.

Má zavalitější, silně stavěné tělíčko a nápadně krátký ocas. Samec je zbarvený do cihlového odstínu červené, samička má olivově nazelenalou barvu a oba pak mají hnědá křídla a ocas. Mladí samečci se podobají samičkám.

Hnízdění křivky

Křivky hnízdí jednou nebo dvakrát ročně podle množství dostupné potravy. Hnízda si staví na stromech, nejčastěji na smrcích, vysoko nad zemí a nejčastěji během března do nich samičky kladou 3–4 bílá vejce s černými a hnědými skvrnami. Na vejcích pak sedí samička a sameček se stará i o její potravu. Po vylíhnutí mláďat rodiče shánějí potravu po dobu 14-20 dní, dokud mláďatům nezatvrdnou a nezakřiví se zobáčky.

Zdroj: https://temata.rozhlas.cz/krivka-obecna-7970755; https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99ivka_obecn%C3%A1; DUNGEL, J. a HUDEC, K. Atlas ptáků České a Slovenské republiky. Praha: Academia, 2001

Sdílejte článek

Přečtěte si také