Lilie zlatohlavá a cibulkonosná jsou vzácné. Přesto je můžete potkat na loukách

Lilii zlatohlavou a stejně tak lilii cibulkonosnou najdete na Červeném seznamu ohrožených rostlin, proto je na loukách nebo ve světlých lesích jenom obdivujte, ale nikdy ji netrhejte do vázy, ani se je nepokoušejte přesadit do zahrady.

Lilie jsou vytrvalé byliny, které vyrůstají z podzemních cibulí. Je známo asi 100-120 druhů lilií, které jsou rozšířeny v Evropě, Asii i v Severní Americe. V zahradách můžete pěstovat například lilie královské (Lilium regale), lilie bělostné (Lilium candidum) či lilie tygrované (Lilium tigrinum) a mnoho nejrůznějších hybridů, ale součástí naší přírody jsou jen dva druhy. Silně ohrožená lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum) a o trochu běžnější, ale také chráněná lilie zlatohlavá (Lilium martagon).

Lilie zlatohlavá (Lilium martagon)

Často se jí také říká lilie zlatohlávek a potkat ji můžete v listnatých a smíšených lesích či na loukách, od nížin až po horské oblasti. Čím výše je položené místo výskytu, tím více roste spíše na loukách než v lesích. Daří se jí ve výživných a humózních půdách.

Lilie zlatohlavá dorůstá do výšky 40-150 cm. Z podzemní cibule vyrůstá skvrnitá lodyha s vejčitými až kopinatými listy. Od června do srpna pak lilie zlatohlávek vykvétá nádhernými květy s obloukovitě stočenými okvětními lístky, starorůžové až nachové barvy. Z květů vyčnívají dlouhé tyčinky a pestík.

V dávných dobách byla tato lilie ceněna i jako léčivá rostlina. Používala se v porodnictví i na urologické problémy. Také se roztlučená cibule přikládala na boule a otoky a roztlučená cibule s medem na popáleniny a bolesti kloubů.

Lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum)

Lilii cubulkonosnou potkáte jen velmi zřídka, ale roste v horských oblastech a v podhůří střední a jižní Evropy, od Pyrenejského poloostrova až po poloostrov Balkánský. Nejlépe se jí daří na osluněných loukách a na okrajích lesů, ve vápenitých půdách.

Jedná se o drobnější druh lilie, dorůstá do výšky 20-90 cm, jen zcela výjimečně až přes 100 cm. Z podzemní cibule vyrůstá vzpřímená lodyha s úzkými, až 10 cm dlouhými listy. Od května do července vykvétá oranžovými a červenými květy s tmavě hnědými skvrnkami. Jedna lodyha nese až pět květů.

Tato lilie má zajímavý způsob rozmnožování, podle kterého je i pojmenovaná. V úžlabí listů se vytvářejí malé, kulaté pacibulky, které opadávají na zem a po 2-3 letech z nich vyrůstají nové rostliny.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lilie_zlatohlav%C3%A1; https://botany.cz/cs/lilium-martagon/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Lilie_cibulkonosn%C3%A1

Sdílejte článek
Štítky lilie cibuloviny chráněné Lilie zlatohlavá (Lilium martagon) Lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum)

Přečtěte si také