Zahrada

24. května 2022 13:05

redakce Prima Living

Mluvte na rostliny, čtěte jim, budou větší, tvrdí vědci. Líp funguje ženský hlas

Některé věci možná nemůžeme brát tak úplně vážně, ale zajímavé rozhodně jsou. Jako třeba výsledky výzkumu, který se zaměřil na to, co s rostlinami dělá lidský hlas.

Rostliny, na které se mluví, rostou rychleji. Alespoň to tvrdí vědci z britské Royal Horticultural Society, kteří se ve svém výzkumu rozhodli prověřit právě tuto hypotézu. Nedosti na tom, rostliny podle nich dokonce rozlišují, zda na ně mluví muž, nebo žena – v druhém případě rostou ještě rychleji.

Existují rovněž studie, zabývající se silou hlasu, nebo takové, které pátraly po tom, zda květinám svědčí spíše komplimenty nebo zda více reagují na urážky.

Je třeba na férovku říct, že studie trvala jen měsíc a do mluvení na rostliny se zapojilo jen deset lidí, kteří jim dle pokynů výzkumníků předčítali buď z beletrie nebo vědeckých děl. Nečetli jim přímo, ale vědci pokusným rajčatům pouštěli předem připravené nahrávky do sluchátek, připevněných ke každému květináči.

Všechny rostliny rajčat byly stejné odrůdy, měly stejnou půdu, stejný režim péče a tak dále. Ve skupině byly i dvě rostliny, kterým nepouštěl nikdo nic.

Když vědci po měsíci rajčata přeměřili, zjistili, že ty rostliny, které poslouchaly ženské hlasy, vyrostly v průměru o dva až tři centimetry více než ty poslouchající mužské hlasy. Vůbec nejvíce vyrostlo rajče, které mělo tu čest poslouchat nahrávku hlasu Sarah Darwin, prapravnučky biologa Charlese Darwina.

„Nejsem si jistá, jestli to byla melodie mého hlasu, nebo fakt, že jsem četla ukázky z knihy O původu druhů," komentovala to. Zmíněná kniha je geniálním dílem jejího předka. Sarah každopádně říká, že si pokus skvěle užila.

Mimochodem, výzkumníci se původně do pokusu pustili s přesvědčením, že rychleji porostou rostliny stimulované mužským hlasem, a překvapilo je, že tomu bylo naopak. Proč? V tom jasno nemají, ale předpokládají, že by to mohlo být frekvencí hlasu a tím, jak ovlivňuje zvukové vlny mířící na rostlinu.

Jsou si každopádně jistí, že zvuky mají na rostliny vliv podobně jako jiné enviromentální faktory, ale proč a jak přesně na ně rostliny reagují, to se musí zkoumat dál.

Chvála nebo nadávky? Je to jedno

Není to přitom jediná odborná práce, která se tímto fenoménem zabývala. Autoři pořadu Bořiči mýtů se před časem zaměřili na hrách, kdy v rámci experimentu rozdělili 60 rostlin do několika skleníků a pouštěli jim různé nahrávky – první hlas rostlinám sděloval hezké věci, v druhém rostliny poslouchaly urážky, další čekala vážná hudba nebo deathmetal, kontrolní část byla potichu - ty vyrostly ze všech nejméně.

Naopak nejvíce, co se růstu týče, rostlinám svědčil deathmetal, následovaný vážnou hudbou. Rostliny ve sklenících s mluveným slovem vyrostly stejně, bez ohledu na to, zda poslouchaly laskavá slova nebo nadávky.

Výzkumníci z Národního institutu zemědělské biotechnologie v Jižní Koreji zjistili, že růst rostlin mimo jiné stimuluje hudba. Zmíněný Charles Darwin rovněž tušil souvislost mezi růstem rostlin a vibracemii způsobenými zvukem. V neformálním experimentu nechal svého syna hrát na fagot před sazenicemi, ale výsledky byly neprůkazné.

Zdroj: https://www.thespruce.com/should-you-talk-to-your-plants-3972298


Přečtěte si také