Zahrada

8. října 2023 13:00

Lenka Valjentová

S pěstováním medvědího česneku začínáme na podzim. Na jaře budeme mít úžasnou bylinku pěkně po ruce

Česnek medvědí je jarní zelenina, léčivá bylina i pěkná okrasná rostlina. V přírodě jsou sice mnohé lužní lesy brzy na jaře pokryty zelenými listy česneku medvědího, ale vyskytuje se velmi často v chráněných oblastech. Pokud si chceme téhle v posledních letech hodně populární bylinky užívat bez omezení, tak si ji pěstujme na zahrádce nebo na balkoně.

Pěstování česneku medvědího (Allium ursinum) je celkem jednoduché. „Můžeme využít místo, které leží ladem, nebo můžeme medvědí česnek vysít přímo pod ovocný či okrasný listnatý strom, kterému na podzim opadává listí. Získáme tak zároveň i pěknou dekorativní rostlinu do míst, kde by kvůli stínu jiné rostliny živořily. Česneku medvědímu se bude dobře dařit i na severní straně zahrady,“  vysvětluje šlechtitel a pěstitel Jan Prášil.

Medvědí česnek lze úspěšně pěstovat také v květináči na balkoně nebo terase jako venkovní rostlinu. Jen musíme mít stále na paměti, že medvědí česnek je třeba častěji zalévat, protože má rád vlhko.

Jak vypadá medvědí česnek

Česnek medvědí je vytrvalá, 10 až 40 cm vysoká bylina s podzemní 4 až 6 cm dlouhou cibulí. Cibule je podlouhlá 1 až 2 cm tlustá s bělavými až žlutavými obalovými šupinami. Listy jsou přízemní, řapíkaté, úzce eliptické až vejčité, 10 až 20 cm dlouhé a 2 až 5 cm široké. Květy jsou drobné, bílé, stopkaté, bez pacibulek. Rostlina charakteristicky voní i chutná po česneku.

Česnek medvědí x konvalinka vonná

Česnek medvědí si při jarním sběru ve volné přírodě můžeme splést s jedovatými listy konvalinky vonné. Ty jsou totiž velmi podobné. Rozlišovacím znakem je vůně: promneme-li listy medvědího česneku, ucítíte česnekovou vůni. Chceme-li mít ale klid a stoprocentní jistotu, že si medvědí česnek nespleteme s konvalinkou, pěstujme si svůj vlastní na zahrádce nebo na balkoně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Využijte léčivou sílu česneku medvědího na maximum. Udělejte si kapky, med, olej a pesto

Jak pěstovat medvědí česnek

  • Česnek medvědí množíme výsevem semen, výsadbou cibulek nebo vyrytím shluku rostlin i s balem s následným rozdělení a přesazením.
  • Výhodné je nechat rostliny na zahradě vykvést, samy se pak budou dál vysévat a bohatě rozrůstat. Česnek medvědí snadno zplaňuje.
  • Česnek medvědí vyséváme na stinné místo, nejlépe v blízkosti keřů a stromů do písčitohlinité až jílovité vlhké půdy s příměsí rašeliny.
  • Jako rostlina původních lužních lesů vyžaduje dostatečné a pravidelné zalévání.
  • Půdu pro pěstování česneku medvědího nehnojíme!

Medvědí česnek ze semen

  • Od září do listopadu je optimální doba pro výsev semen, protože musí projít zimním obdobím, jinak velmi špatně klíčí.
  • Medvědí česnek vyklíčí až na jaře, sklizně se však dočkáme až napřesrok. Mladé listy sklízíme v dubnu a květnu od druhého roku vegetace.
  • Semínka sejeme po několika (5 až 10) přímo na místo zhruba1 cm hluboko.

Medvědí česnek z cibulek

  • Drobné cibulky česneku medvědího můžeme vysazovat až do listopadu podobně jako cibulky jarních cibulovin.
  • Cibulky (i semena) medvědího česneku se dají koupit v zahradnictvích nebo v zahrádkářských prodejnách.
  • Cibulky zasadíme v trsech po 5 až 15 kusech 3 až 8 cm hluboko.

Cibulky česneku medvědího

Pokud máme nadbytek svého česneku medvědího, můžeme sklízet i cibulky po zatažení listů. Optimálně na přelomu léta a podzimu. Cibulky medvědího česneku rozhodně nikdy nevyrýváme ve volné přírodě!!!

Drobně nakrájené cibulky přidáváme na chléb s máslem, sýrem, slouží také jako koření do hotových polévek, omáček, pomazánek, na brambory a další jídla. Můžeme připravit taky sůl s medvědím česnekem.

Sůl z medvědího česneku

Ingredience

  • 80 g cibulek medvědího česneku
  • 250 g soli

Příprava

Omyté a osušené cibulky medvědího česneku rozmixujeme spolu se solí, dáme do vzduchotěsných lahví a uchováváme na suchém, tmavém a chladném místě. Sůl z medvědího česneku je výborná například na dosolení polévky, k ochucení vařených brambor či pomazánek.

Česnek medvědí účinky

„Česnek medvědí má v podstatě všechny léčivé vlastnosti českého česneku. Podporuje mj. trávení, chuť k jídlu a tvorbu krve. V lidovém léčitelství se doporučuje pro snížení krevního tlaku, proti chřipce a astmatu. Užívá se jako přírodní antibiotikum a jako prostředek pro očistu a prokrvování organismu, často se používá k jarní detoxikaci organismu. Velice účinný je ve formě tinktury, uvádí bylinkář Martin Kolár.

Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, bylinkář Martin Kolár, nasezahrada.com


Přečtěte si také