Letničky

27. září 2022 13:00

Simona Sedláčková

Některé letničky můžete vysévat na podzim. Květů se na jaře dočkáte mnohem dříve

Některé letničky mohou žít klidně život dvouletek. Vysejte je na záhony už teď, na podzim, abyste se na jaře mohli těšit z pestrobarevných letničkových květů co nejdříve. Poradíme vám, která semena vysít, aby semenáčky zvládly ve zdraví zimní období na záhonech.

Které letničky se hodí pro podzimní výsevy

Při výběru druhů letniček vhodných pro podzimní výsev se můžeme řídit jednoduchým pravidlem. Zimní období přežijí hlavně semenáčky těch letniček, které se úspěšně množí samovýsevem. Některé letničky totiž nečekají, až se jim postaráme o další pokolení, ale včas rozhodí svá semena po okolí a pomoc člověka nepotřebují. Mezi takové letničky patří například měsíček lékařský, hledík, vlčí mák, ostrožka stračka, černucha damašská, len velkokvětý nebo chrpa modrá.

Pro podzimní výsev však můžeme vybírat všechny letničky, které se podle údajů na sáčku vysévají přímo na záhony brzy na jaře a nepotřebují ke zdárnému vývoji chráněné podmínky ve skleníku, pařníku nebo doma na parapetu.

Proč vysévat některé letničky na podzim

Především si tak zkrátíme období, kdy se na jaře nemůžeme dočkat prvních květů. Letničky budou silnější a otužilejší než jejich kolegyně z výsevů jarních a pokvetou dříve. Některé druhy také můžeme vysévat postupně, a prodloužit si tak dobu jejich kvetení. Například černuchy, vlčí máky a stračky, které rychle rostou, ale jen krátce kvetou.

Jak se v zimě postarat o semenáčky

Malé semenáčky přežijí i zimní mrazivé období, ale špatně snášejí holomrazy a vítr. Při velké nepřízni počasí proto záhony zakrýváme netkanou textilií, kterou však při oteplení musíme odstranit, aby se rostlinky neprobudily příliš předčasně k životu a nezačaly uprostřed zimy růst.

Vhodná je i mírná ochrana z chvojí, která na záhonech může zůstat po celou zimu.

Letničky vhodné k výsevu až v listopadu

V listopadu vyséváme letničky, jejichž semenáčky by sice mrazivé zimní období nepřežily, ale jejich semena ano. Patří sem například krásenky a překvapivě i astry nebo sluncovky.

Zdroj: https://nasregion.cz/pokud-je-vysejete-na-podzim-vzejdou-a-pokvetou-drive-podzimni-vysevy-letnicek-184424/; https://www.nasezahrada.com/kdy-a-jak-na-podzimni-vysev-letnicek-ktery-doda-vasi-zahrade-vice-krasy/

Vyberte si nejkrásnější mezi letničkami, které můžete vysévat na podzim:


Přečtěte si také