Nasbírejte žaludy a udělejte si posilující nápoj. Chutná jako káva bez kofeinu
Ještě než se k nám dostaly čaj a káva, pili lidé běžně cikorku, meltu nebo povzbuzující a posilující nápoje z pražených drcených žaludů nebo kořenů pampelišky. Když si teď na podzim nasbíráme žaludy, můžeme si domácí žaludovou kávu neboli žaludovku připravit a ochutnat.
„Hledáte-li nějaký povzbuzující nápoj bez kofeinu, třeba proto, že máte srdeční problémy nebo vysoký krevní tlak, a preferujete tuzemskou přírodní náhražku zrnkové kávy, potom doporučuji vyzkoušet cikorku, která se vyrábí z kořene čekanky, meltu, směs kořene čekanky, cukrové řepy, žita a ječmene nebo kávu špaldovou z pražené pšenice špaldy, kávu pampeliškovou z kořene smetanky lékařské a žaludovou kávu neboli žaludovku z pražených plodů dubu,“ doporučuje bylinkář Martin Kolár.
NENECHTE SI UJÍT: Kaštany pomůžou s bolestmi kloubů, otoky i dnou. Udělejte si kaštanové mazání a koňskou mast
Všechny tyto nápoje jsou zdravé, bez kofeinu, chutnají podobně jako zrnková káva a jsou bez nežádoucích účinků, jako jsou například podrážděnost nebo zvýšená srdeční činnost.
Žaludová káva neboli žaludovka
Posilující bezkofeinový nápoj, který se dělá z pražených plodů dubu letního či dubu zimního neboli žaludů. „Dub byl odjakživa slovanským a germánským posvátným stromem a symbolem síly. V časech nouze a nedostatku, během válek či neúrody, lidé žaludy sbírali, pražili a loupali a zcela běžně z nich mleli mouku, ze které pekli chleba, nebo pražené žaludy drtili a zalévali horkou vodou. Tak vznikl dávno před příchodem kávy a čaje do Evropy nápoj, který se dnes stále více dostává do povědomí jako moderní povzbuzující nápoj,“ uvádí bylinkář.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Každý člověk má svůj strom. Starý keltský horoskop prozradí, který je ten váš
Žaludovou kávu si můžeme koupit v prodejnách zdravé výživy, ale velice snadno se dá připravit doma. Základní věc, kterou musíme udělat, je, že si žaludy musíme na podzim nasbírat, nasušit, upražit a umlít.
Sušení žaludů
Nasbírané žaludy, na zkoušku stačí asi dvacet kousků, necháme nejméně týden při pokojové teplotě zaschnout, aby se jádro snadněji oddělilo od skořápky. Poškozené, červavé a načernalé žaludy vyhodíme. Potom žaludy špičatým nožem vyloupeme a odstraníme slupku - pokud to nejde, uděláme to až po upražení.
Pražení žaludů
- Usušené žaludy přelijeme vroucí vodou a necháme vychladnout. Následně slijeme a opakujeme ještě jednou až třikrát. Necháme je rozprostřené na utěrce důkladně oschnout. Můžeme je nasekat.
- Připravené žaludy pražíme na suché pánvi nebo v troubě při teplotě 220 °C přibližně 40 minut. Stále promícháváme, aby se opražily stejnoměrně.
- Čím déle je pražíme, tím budou tmavší a chuť nápoje bude výraznější, tak trochu oříšková.
- Správně opražené žaludy by měly mít tmavě hnědou čokoládovou barvu.
INSPIRUJTE SE: Takhle se vaří pravá turecká káva. Od českého turka se liší chutí i přípravou
Mletí a ochucení žaludové kávy
Vychladlé žaludy umeleme jako zrnkovou kávu. Kdo má rád ochucenou kávu, může při mletí přidat k praženým žaludům trochu exotického koření: hřebíček, skořici, badyán, muškátový oříšek, kardamom apod. Žaludovou kávu skladujeme v dobře uzavřené nádobě.
Jak připravit domácí žaludovku
Ingredience
- asi 2 lžičky mletých pražených žaludů (podle chuti)
- 250 ml vroucí vody
Příprava
Žaludy zalijeme vodou, necháme 2 až 10 minut vyluhovat. Čím déle kávu necháme vyluhovat, tím bude hořčejší a tmavší. Scedíme. Žaludovou kávovinu můžeme použít opakovaně, pak je lepší ji 2–3 minuty povařit. Pro zlepšení chuti můžeme přidat mléko, osladit cukrem (i skořicovým nebo vanilkovým), medem nebo ovocným sirupem.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cmfnw.cz