Domov důchodců vypadá jako z 50. let. Pomáhá to pacientům s Alzheimerem. Podívejte se

Když překročíte práh domova důchodců v britském Beverly v Yorkshiru, najednou se ocitnete v minulosti. Interiéry jsou zařízeny jako ulice města z padesátých let se vším, co k nim patřilo, včetně obchodu s gramodeskami.

Architekti nepřenesli dům do minulosti z nostalgie, ale protože to může pomoci. Obyvatelé domova důchodců trpící Alzheimerovou chorobou tak mohou snáze vzpomínat a prostředí, jaké znávali v mládí, jim pomůže vést kvalitnější stáří.

Tento britský domov důchodců tak není odcizeným sterilním prostorem, ale výletem do starých dobrých časů, kde si klienti mohou dát kávu v tradiční kavárně, jít na víno do baru nebo si koupit pečivo v romanticky vyhlížející pekárně.

Pekárna. Foto: profimedia.cz

„Chceme vytvořit co nejvíce rozdílných prostředí v rámci domova, která dovolí klientům dělat to, co dělávali dřív. Jejich návštěvy se mohou také zapojit,“ říká Laurence Gorton, ředitel domova. Cílem je tak vytvořit normální prostředí, kde by nejen pacienti s Alzheimerem mohli lépe vzpomínat, ale kde by se příjemněji žilo i ostatním pacientům.

Projekt si získal pozornost a bydlet v tomto domově není vůbec levné. Týdenní poplatek je 700 liber, za měsíc tedy nájem, který ovšem zahrnuje všechny služby a jídlo, činí 2800 liber, tedy přes 80 tisíc korun. Stáří by to ale bylo dokonalé, ne?

(mh)

Další články:


Přečtěte si také