Nenáročné skalničky, na které můžete klidně šlapat. Pěstujte rozchodníky a mechovce

Vybudujete si novou příjezdovou cestu ze zámkové dlažby nebo kamennou cestičku kolem záhonů a do spár mezi kameny či dlažbou se okamžitě začne stěhovat plevel. Máte dvě možnosti. Buď si pořídíte ostrý špičatý nůž a všechny pampelišky, jitrocel, kopřivy, hluchavky a další nezmary budete pravidelně vydloubávat, nebo do spár vysadíte odolné skalničky, které vydrží téměř vše. Vsaďte na rozchodníky a mechovce.

Nenáročné mechovce a rozchodníky se řadí mezi skalničky. Na osluněných skalkách a suchých zídkách se jim bude dařit nejlépe, ale zvládnou i vysazení do úzkých spár mezi dlažbou nebo kameny na příjezdové cestě, a můžete je dokonce pěstovat i na tzv. zelené střeše.

Mechovec (Cotula potentillina)

Pouhých 3–6 cm vysoká trvalka, která vytváří souvislé koberce z drobných, sytě zelených nebo nažloutlých listů, které se s příchodem podzimu začnou vybarvovat do bronzových až načervenalých tónů. V druhé polovině léta, od července do srpna, se v zeleném porostu začnou objevovat žluté kvítky.

Mechovci se nejlépe daří na plném slunci nebo v polostínu s vlhčí, ale dobře propustnou půdou. Velmi dobře však zvládne i dlouhodobé sucho. Je plně mrazuvzdorný do –17 °C, proto ho raději vysazujte na chráněná stanoviště, ale na druhou stranu nízký porost nepoškodí ani kola auta nebo časté sešlapávání.

Nenechte se mýlit pojmenováním mechovec. S mechem nemá nic společného, snad jen velmi nízký vzrůst.

Skalničkové rozchodníky (Sedum forsterianum nebo Sedum album)

Půdopokryvná sukulentní trvalka, rozšířená i v naší volné přírodě. Dorůstá do výšky pouhých 3–10 cm, jen v období květu je vysoká až 25 cm. Ztloustlé listy má rozchodník světle zelené, tmavě zelené, nažloutlé, a dokonce někdy i narůžovělé. Vykvétá v plném létě, od června do srpna, růžicemi zářivě žlutých nebo bílých květů.

Jedná se o plně mrazuvzdornou rostlinu, která má ráda umístění na plném slunci i v polostínu, snese jakoukoliv půdu, humózní i písčitou, a velmi dobře snáší sucho. Snadno se množí dělením trsů.

Rozchodník se poměrně rychle rozrůstá, je půdopokryvný a může se využívat jako náhrada trávníku, k výsadbě do skalek, ale i na zelené střechy nebo do spár mezi dlažbou či kameny v suché zídce.

Zdroj: https://www.zahradnictvi-flos.cz/blog/predstavujeme-bestsellery-4-skalnicky-ktere-preziji-temer-vse; https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/rozchodnik-bily-coral-carpet/?gclid=CjwKCAjwo8-SBhAlEiwAopc9W82Q-6hi1eZ84pe_2cTQ7U5UHGoEeuObblnnxgDAHijVIExkFUaFtxoCz2YQAvD_BwE


Přečtěte si také