29. července 2020 10:10
Markéta ZídkováPřehled druhů stromů, které musíte v srpnu prořezat
Aby byly ovocné stromy zdravé a po dlouhá léta plodily, vyžadují pravidelný řez. Právě teď nastal čas, abyste stromům na zahradě dopřáli trochu péče.
Abychom se mohli radovat z bohaté úrody plodů, je potřeba se o stromy i pořádně starat. Nestačí jen zalévání, přihnojování, je nutné stromy i pravidelně řezat. K tomu potřebujete jednoruční nůžky na malé výhony. Na silnější už obouruční nůžky a zahradnickou pilu. Někdy je obtížné dosáhnout na výhony, tady pomůžou teleskopické nůžky.
Co řezat v srpnu
Jde o letní řez. Jeho cílem je zvýšení úrodnosti stromů a podpoření vybarvenosti plodů. Letní řez má také brzdicí účinek na celkový růst stromů a za určitých okolností pozitivně ovlivňuje diferenciaci květných pupenů. V této době především odstraňujeme letorosty, které rostou kolmo vzhůru, tzv. vlky, nebo dovnitř koruny a ty, jež zabírají prostor nad plodovými větvemi a zastiňují je.
Srpen na zahradě 5 Zdroj: istockphoto.com
Jádroviny
I když ten hlavní řez je v období vegetačního klidu, tedy od prosince do března, zrovna teď odstraňujeme vlky a zkracujeme příliš dlouhé větve. Stromy jabloní a hrušní snesou řez v podstatě po celý rok, netrpí klejotokem jako peckoviny.
Peckoviny
U peckovin se provádí výhradně řez za vegetace a to nejlépe hned po sklizni, tedy v době červenec a srpen. V létě se u peckovin provádí doplňující odstranění zahušťujících letorostů. Jestli nejpozději do poloviny září nestihnete prořezat peckoviny, nechte tuto práci na jaro, na začátek kvetení.
Třešně nesnášejí hluboký řez. V tuto dobu stromy prohlídněte a odstraňte celé větve, které zahušťují korunu. Protože tyto stromy dosahují velkých výšek, zkraťte i vrchol na níže rostoucí větve.
Višně mají v podstatě vyšší nároky na udržovací řez než třešně. Korunu višní se doporučuje udržovat pravidelným každoročním prosvětlovacím řezem. Protože višeň má sklon k vyholování větví, je nutné zkrátit všechny dlouhé, odplozené výhony.
Slivoně, renklódy a mirabelky jsou zpravidla bujného růstu. Tady zkracujeme výhony o třetinu nebo polovinu, aby větve zesílily. Jinak se lámou pod tíhou úrody. Mnozí se domnívají, že řez těchto stromů není nutný, pravda však je, že i tyto druhy potřebují prosvětlit korunu, aby byly plody větší a lépe zbarvené.
Broskve a meruňky snášejí letní řez poměrně dobře. Hluboký řez vede k bohatosti plodů, jež se tvoří na silných jednoletých výhonech. Pozor, korunu netvarujeme do pyramidy, vhodná je kotlovitá, bez hlavního výhonu. K plodům se pak dostane více slunce.
Ořešák
Tento strom patří mezi dlouhověké dřeviny. I když se řeže skutečně jen málo, i on potřebuje upravit korunu. Můžeme ho řezat i na jaře, ale ideální řez je v srpnu, rány mají ještě čas se do příchodu mrazů zacelit. Po řezu nezapomeňte ošetřit rány vhodným přípravkem, například latexem. Zamezíte tím možnému zahnívání nebo napadení stromu houbovitým onemocněním.
(mw)
Mohlo by vás zajímat: