Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Desatero srpnového řezu ovocných stromů

Když stromy potřebují upravit.
Vydáno: 13.08.2014
Peckoviny v srpnu jen kosmeticky upravte
Peckoviny v srpnu jen kosmeticky upravte Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Také ovocné stromy potřebují v srpnu vaši péči. Nestačí jim jen vláha a hnojení, je také nutné upravit korunu.

Než si připravíte potřebné nářadí, jakým jsou nůžky, pilka nebo teleskopické nůžky na střihání ve výškách, nezapomeňte na deset základních podmínek správného stříhání ovocných stromů.

1. Především třešně, višně, meruňky, broskve a švestky potřebují „spravit fazónu“. Pro ně zimní řez nepřipadá v úvahu.

2. Jádroviny v tuto dobu jen kosmeticky upravte – ustřihněte všechny vlky a výhony směřující do koruny. Radikální řez je čeká až v zimě – od prosince do března.

Užijte si druhý prázdninový měsíc

Srpen na zahradě. Co vše musíte udělat?

3. Nedejte se přesvědčit fámou, že ořešák řez nepotřebuje. I jemu je v tuto dobu potřeba upravit fasádu, jinak z něj nemusí vyrůst krásný, statný strom. Měl by přinášet plody téměř padesát let, tak si dejte na jeho výchovném řezu záležet.

4. Každá rána je zásahem do živého, proto všechny řezy zatřete buď štěpařským voskem nebo latexem. V místě rány se mohou šířit hniloby.

Další praktické rady najdete v naší Encyklopedii.5. Na střihání stromů si vyberte vhodné počasí – bez deště i bez vysokých teplot. Ideální je počasí pod mrakem s mírnými teplotami. Stromy v takovém počasí snášejí střihání lépe – a vy také.

6. Jestli nestihnete do poloviny září ořezat peckoviny, nechte tuto práci na časné jaro. Po pozdějším zásahu by se nemusely zacelit rány a při pak příchodu mrazíků by strom namrzl.

Bohužel bez chemie to nejde

Napadla vaše rajčata šedá plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

7. Letní řez se musí dělat každý rok, zvláště u peckovin. Ty totiž rostou bujně a při vynechání se strom až příliš zahustí a snižuje se tím velikost plodů i množství úrody.

8. Nářadí musí být ostré, kvalitní a spolehlivé. Práce s nekvalitní pilkou nebo nůžkami se mohou změnit v trápení, a nářadí, které „nesedí“ do ruky, přináší mozoly.

478986341

Opět nastává období plísně okurkové. Jak ji přemoci?

9. Nezapomínejte na bezpečnost. Nikdy neřežte stromy sami, nemusíte mít zrovna pomocníka, stačí alespoň jeden dospělý člen na zahradě. V případě nenadálého úrazu se nemusíte pomoci dovolat včas.

10. Udělejte si z práce potěšení. Nikdo není dokonalý a poučení z knížky nebo časopisu jistě přijde vhod. Vězte, že radost z dobře odvedené práce bude dvojnásobná, když ji budete dělat odborně.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Ačokča/Cyclanthera pedata - detail

Ačokča je paprikookurka. Víte, jak ji pěstovat a zpracovat?

Sluníčko si můžete koupit i v květináči

Krása slunečnic. Základní rady, jak se o ně starat

Muchomůrka zelená (Amanita phalloides) - někdy ji lidé zaměňují s žampiony

POZOR! Právě rostou víc jedovaté houby než jedlé. Poznejte je

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama