Výlety

20. srpna 2023 07:00

Lenka Valjentová

Tip na výlet bez hranic: Cyklotrasa z Jihlavy do rakouského městečka Raabs je vhodná i pro děti

Milovníky cyklistiky, malebné krajiny i dávné historie jistě zaujme tip na výlet bez hranic z Jihlavy přes Třebíč a Moravské Budějovice do rakouského městečka Raabs an der Thaya. Cyklotrasa měří 134 kilometrů, je velmi bezpečná a vhodná i pro rodiny s dětmi.

Z Jihlavy až do rakouského Raabs an der Thaya pojedete téměř celou cestu po lesních cestách a klidnějších silničkách mimo hlavní dopravní tepny. Cyklotrasa měří 134 kilometrů a můžete si ji rozdělit třeba do tří etap, s noclehy například v Třebíči a Moravských Budějovicích, nebo projet jenom část, to už je na vás. Pokud by vás nebavilo celou dobu šlapat do pedálů, nastupte do vlaku a popovezte se o kousek dál.

Z Jihlavy do Třebíče

V Jihlavě nasedněte na kolo na Masarykově náměstí. Ještě před cestou si nezapomeňte prohlédnout nejzajímavější historická místa města – bránu Matky Boží s expozicí jihlavského opevnění či jihlavské katakomby. Potom vyjedete do Březinových sadů u ZOO, kde začíná značení trasy číslo 26. Napojíte se na stezku kolem řeky Jihlavy okolo Holova mlýna. Řeky se teď už jen tak nepustíte, bude vaší průvodkyní až do Třebíče.

Po cyklostezkách a asfaltkách dojedete až do centra Luk nad Jihlavou. Osvěžit se můžete na místním koupališti, k zastávce vás může inspirovat malé místní muzeum. Potom pokračujte přes Bítovčice až do Přímělkova, kde řeku na chvíli opustíte a údolí vystřídá výšlap do kopců. Odměnou vám bude krásná zřícenina hradu Rokštejn. Tady je na co se koukat – ať už jde o zbytky hradu, nebo romantickou přírodu údolí.

Za Rokštejnem následuje další výstup do Panské Lhoty, pak se ale v Dolním Smrčném vrátíte zpět do pohodlí cyklostezky kolem řeky. Opět budete střídat úseky silnice a nových cyklostezek. Ty vás přes Petrovice, Padrtův mlýn a Sokolí dovedou až do samotné Třebíče, která patří do Světového dědictví UNESCO.

Třebíč je na cyklisty dobře připravena, je zde TuristPoint „Cyklisté vítáni“, kde můžete odložit kolo, nebo batohy a v klidu si projít historické centrum města. Využít můžete vnitřní nebo vnější úschovny kol a také základní nářadí pro případný servis. Pokud plánujete navštívit zámecký vršek s bazilikou sv. Prokopažidovské Zámostí i centrum Třebíče, musíte se na okamžik odklonit z trasy. V historickém centru Třebíče se rozloučíte s údolím řeky Jihlavy a vydáte se na teplejší jih Vysočiny.

Třebíč – Moravské Budějovice

Z Třebíče se cyklostezkami dostanete do polí a stále bezpečnou bezmotorovou trasou dojedete do Slavic, kde za obcí odbočíte vpravo a polní cestou budete pokračovat stále vzhůru až na Pekelný kopec s rozhlednou. Zamáváte naposled Třebíči a lesními a polními cestami se vydáte k jihu. Z Mastníku se prosmýknete mezi starými sopečnými suky Mikulovické hory a Sádku do Kojetic. Chladnější klima Vysočiny tu vystřídalo teplo Podyjí. Krajina se postupně mění na zemědělskou a původ památek ve vesnicích sahá do hlubin slovanského i keltského osídlení. Románský kostel v Horním Újezdě či rotunda v Šebkovicích by o tom mohly říct své.

Questenberský zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, kam se dostanete po silničkách údolím Rokytné, má atmosféru jižanského letoviska, paláce krásy, umění a hudby. K návštěvě také doporučujeme děkanský chrám sv. Markéty, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Klenba v kopuli je vyzdobena freskou, která oslavuje sv. Markétu a pochází z roku 1734, jejím autorem je František Tepper. Právě záchrana tato unikátní stropní fresky byla hlavní úkolem restaurátorských úprav.

Cyklostezka vás pak vyvede do Blatnice. A dále polními cestami a asfaltkami přes Lažínky do Moravských Budějovic. Unikátní muzeum starých a zanikajících řemesel regionu na zámku, které bylo opraveno a obohaceno o nové expozice, vás vrátí mezi prostý lid kraje. Starobylost míst připomene, že na další cestě budete potkávat spíše stopy starší historie. Odtud se můžete vydat dále na kole anebo využít zmíněnou možnost vlakové dopravy a nastoupit do výletního vlaku na trase Budějovice – Jemnice.

Z Moravských Budějovic do rakouského Raabs an der Thaya

Cesta ve směru na západ se znovu vrací vzhůru do členité krajiny Vysočiny. Pole střídají lesy, asfaltky a stoupání do 500 m nadmořské výšky. U Budkova překonáte nejvyšší vrch trasy a reliéf se zlomí do údolí Želetavky. Od Lomů vyjeďte lesy do Jemnice. Středověkému hornickému městu vévodí špice kostela sv. Stanislava, zatímco rotunda v dnešním Podolí připomíná nejstarší knížecí románský dvorec. V létě je turistům přístupný i Kostel sv. Víta, který patřil k františkánskému klášteru. Město obepínají hradby a pocit velmi pomalého plynutí času. Tady jste na dohled jižní moravské hranice. Osvěžit se můžete v nedávno otevřeném biotopu Jemnice.

Údolím Želetavky přes Radotice a Bačkovice nakouknete do Jihočeského kraje ve staré osadě Dešná. Tady se setkáte s cyklistickými tepnami pohraničí – Stezkou železné opony EuroVelo 13 nebo Greenways Praha–Vídeň. Na železnou oponu upozorňuje i malé muzeum v poslední obci před hranicí s Rakouskem, v Hluboké.

Za státní hranicí pokračujte po silnici až do Großau. Tam se napojíte na cyklostezku Thayarunde a přes Modsiedl dojeďte až na soutok Moravské a Rakouské Dyje v severní části Dolního Rakouska, zvané Waldviertel, přímo na hranici s Českem. Na soutoku leží městečko Raabs an der Thaya (česky Rakous či Rakousy nad Dyjí). Ve středověku bylo hrabství Raabs v češtině označováno jako Rakousko a dnes je takto nazýváno území celého Rakouska (země za Raabsem). Dominantou města Raabs je stejnojmenný středověký hrad Raabs an der Thaya tyčící na skále vysoko nad městem. Kromě hradu tu můžete taky Regionální vlastivědné museum a Grenzlandmuseum.

Zdroje: vysocina.eu, cs.wikipedia.org

Sdílejte článek

Přečtěte si také