Trendy

14. března 2018 13:26

Matouš Hartman

5 změn, které byste měli udělat se svým bytem, abyste z něj vytěžili co nejvíc

Jak změnit dům a ještě na tom vydělat? Aby vaše práce nevyšla nadarmo anebo vám nepřinesla zbytečné výdaje, zkuste následující nápady. Budete muset investovat, ale časem vám to přinese užitek!

Zvětšete úložné prostory

Co je největší problém všech bytů? Nedostatek místa. Investice do zabudovaných skříní nebo rekonstrukce komor a spíží se časem vyplatí. Třeba až budete nemovitost prodávat. U potenciálních kupců stoupnete tím, že vdomě už budou vytvořené úložné prostory.

Pokud tedy máte špíz nebo komoru (což je výhoda starších bytů), rozhodně tuto místnůstku alespoň vymalujte a umístěte do ní jednoduché police. Získáte prostor pro uskladnění potravin, nádobí nebo náčiní na úklid. Oblečení sem nedávejte, komory mají často okna do světlíku a může vnich být větší vlhkost než vjiných částech domu. Zcela záměrně nemají topení, aby se vnich daly skladovat potraviny.

Úložné prostory se vždycky hodí, Foto: istock.com

Začněte sbírat umění

Zní to jako vznešená zábava pro horních deset tisíc, ale trh suměním se nespecializuje jen na malby od Kupky za desítky milionů. Na aukčních síních, prodejních výstavách nebo dokonce uměleckých e-shopech můžete pořídit kousky vcenových relacích několik stovek až několik tisíc. Lacinější jsou grafiky a kresby. Co když právě vy objevíte dalšího Čapka? Novým uměním si vyzdobíte dům a zároveň investujete do budoucnosti. Vždy se zajímejte o autora, o to, kde měl výstavy, kolik jich měl, kde studoval. Může se stát, že obraz za pár tisíc prodáte za dvacet let za desítky tisíc.

Sbírat umění, motýly nebo známky se může do budoucna velice vyplatit!, Foto: istock.com

Vydrhněte koupelnu

Zvláště spáry mezi dlaždičkami časem vypadají strašně. Mnohdy naberou téměř černou barvu. Vtu chvíli zjistíte, že jsou prakticky nevyčistitelné. Není tomu tak. Většinu zažrané špíny lze odstranit dokonce přírodními prostředky, jako jsou ocet nebo citronová šťáva a sůl. Čistotou zářící koupelna vám pozvedne náladu (ne nadarmo se říká, že když se cítíte doma špatně, měli byste se pustit do velkého úklidu) a zároveň zlepší celkový vzhled místnosti.

Tipy na účinný úklid bez chemie ve článku:

Neodkládejte věci na potom

Vbytě i domě je potřeba udělat hodně oprav. Nechce se nám do nich, a tak je odkládáme na potom. Jenže už babičky říkaly, že lenoch udělá málo, odklada nic. Donuťte se natřít dveře, které poškrábal pes, vymalujte stěny, které už zešedly. Ve výsledku to taková práce nebude a váš byt bude pořád vypadat dobře.

Opravy v bytě dělejte průběžně, Foto: istock.com

Využijte půdu

Půda bývá královstvím nepořádku, ale je taky novým prostorem, který můžete proměnit na pokoj. Udělejte si čas na to, abyste půdu vyklidili. Přinese vám to dvě výhody. Zaprvé zjistíte, co všechno máte doma a co všechno ještě půjde použít, případně předat nebo prodat dál do bazarů nebo vinternetových akcích (více o vyklízení, které přinese peníze, ZDE). Zadruhé získáte představu o tom, vjakém stavu půda je. Zda do domu nezatéká, zda střecha nepotřebuje opravy. To vám do budoucna může ušetřit opravdu veliké peníze. Zároveň se vám otevře příležitost pro změnu. Nejkrásnější ložnice bývají vpodkroví!

V podkroví můžete vybudovat novou místnost, Foto: istock.com

(mh)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také