12. července 2019 14:00
Markéta Kašková13 psích mýtů, kterým je potřeba přestat okamžitě věřit. Možná se jimi také řídíte
Všichni milovníci psů mají určitě přečteno a nastudováno několik webů a knih, jak se o svého miláčka, co nejlépe starat. Při bližším zkoumání různých obsahů jsme ale přišli na to, že některé rady mohou psům spíše ublížit, než aby jim pomohly. Podívejte se na 13 největších mýtů, které kolují internetem a psům rozhodně nepomohou.
Když si pořídíte psa, nepřibyde vám doma jen domácí mazlíček, ale další plnohodnotný člen rodiny, který má své potřeby a starosti. I přes to, že se snažíte mu dát ten nejlepší život, jaký si pes zaslouží, ne vždy budete rozumět, co vašemu zvířátku schází a co se vám snaží naznačit. Lidé si proto zgenerace na generaci předávali různé informace, co znamená, když váš pes zívá, štěká, vrtíocasem nebo má suchý čumák a podobně. Víte, co je pravda a co je jen mýtus?
Když pes zívá, je ospalý
Někdy si majitelé psů všímají, že jejich pes zívá v situacích, které by za normálních okolností neměly způsobovat ospalost. Jedná se například o hraní nebo při mazlení (zejména cizími lidmi). Zívání vtěchto situacích neznamená, že se pes nudí nebo chce spát. Zívání pro psy představuje způsob řešení úzkosti a snížení stresu.
Psí sliny jsou prospěšné našemu zdraví
Ano, i takové věci se mohou majitelé psů dočíst na internetu. Někteří lidé jsou si tímto „faktem“ jisti, a tak záměrně nechávají psy lízat různá zranění na jejich těle. Je to samozřejmě naprostý nesmysl.
Nejlepší je pro psy RAW strava
Nyní ztrochu vážnějšího soudku, mnoho majitelů zastává názor, že pro psy je nejpřirozenější a nejlepší strava ta syrová. Dříve tomu opravdu tak bylo, protože například vlci se živí také syrovým masem, ale tyto rady nezohledňují skutečnost, že během tisíců let života spolu s lidmi se psi přizpůsobili zcela odlišným stravovacím návykům. Maso může obsahovat parazity a někteří psy citliví na žaludek mohou mít problémy se zažíváním.
Psy bychommělina létoostříhat
Ne! Vzhledem k častým událostem, kdy dojde k přehřátí psa například v autě, může mnoho lidínabýt mylný dojem, že chlupatého psa je na léto potřeba oholit. Tím mu však akorát majitel naruší přirozenou podsadu. Srst chrání psa před vnějšími vlivy – déšť, slunce a mráz. Pomáhá odvodu tepla a odvodu tepla brání. Proto by se měla zlehka srst upravovat jen těm pejskům, kterým roste. Rozhodně tedy neholte vlčáka nebo samojeda.
Psí boty je hloupý módní výmysl
Psí boty mohou být v některých případech skutečně prospěšné. Příroda tlapky vyzbrojila na nepříjemné venkovní podmínky, ale se solí vzimě na chodnících nepočítala. To samé může nastat vlétě na rozpálených betonových plochách, kde by se dalo usmažit i vajíčko. Vtakovém případě jsou boty pro pejsky vhodné. Navíc, tlapky psů, které máme vbytě jsou citlivější než u psů, kteří žijí na zahradě.
Starého psa novým kouskům nenaučíš
Tuto větu vymyslel člověk, psi ale neví, jak jsou staří. Majitelé mohou naučit svého psa novým trikům bez ohledu, jaký je jejich věk. Bude to sice trvat určitou dobu, ale pes za kus žvance udělá cokoliv, ať je mu devět nebo třeba půl roku.
Pes pána bláznivě vítá, protože ho bezmezně miluje
Pokud váš pes ztrácí kontrolu, když přijdete domů (skáče, škrábe, točí se do kruhu, štěká), neznamená to, že vás miluje víc než pes, který pozdraví svého majitele jen vrtěním ocásku. Znamená to, že pes nebyl řádně vycvičen jako štěně. Na psa bychom při vítání neměli šišlat a bláznivě se sním mazlit. Jeho nezvladatelné chování mu pak přijde správné. Zkuste psa jen pohladit a normálně pozdravit. Vítání pak bude pro oba zvladatelnější.
Všichni psi milují plavání
Pokud se váš pes vyhýbá kilometrovým obloukem každému rybníku, nenuťte ho plavat, můžete mu to způsobit trauma. Psi, kteří mají silný hrudník a těžkou hlavu, nejsou příliš dobrými plavci. Například buldoci, čivavy, mastifové, jezevčíci nebo boxeři nemají moc v láscekoupání. Pes by sám měl určit, zda do vody chce či nikoli.
Pokud pes není v kontaktu s jinými zvířaty, nepotřebuje očkování
Ne všechny existující vakcíny jsou pro vašeho psa potřebné a seznam nutných očkování se může lišit v závislosti na místě, kde žijete. Všichni psi však potřebují vakcíny proti vzteklině, moru, enteritidě a leptospiróze, i přes to, že pes žije v bytě a málokdy jde ven.
Suchý čumák mají nemocní psi
Tento mýtus byl již mnohokrát vyvrácen, ale i přes to mnoho majitelů psů se stále dotýká čumáků svých mazlíčků a kontrolují jejich vlhkost. Studený a mokrý nos nemusí vždy znamenat, že je pes zdravý, může trpět rýmou a být nastydlý. Pokud je čumák popraskaný nebo je na něm povlak, pak to může signalizovat nemoc. Obecně bychom měli spíše pozorovat chování psa, než stále kontrolovat teplou jeho čumáku.
Psi potřebují žvýkatkosti
Po celá staletí i nadále lidé věří, že psi potřebují kosti. Ve skutečnosti kosti mohou způsobit mnohem více škody než užitku. Nejnebezpečnější kosti jsou dlouhé, vařené a trubkovité jako jsou zkuřecího masa. Psi snadno polknou ostré kousky, které mohou zranit jejich zažívací trakt. V některých případech může kost vést i kúmrtí psa.
Pokud pes vrtí ocasem, je kamarád
Tato mylná představa často vede k nepříjemným situacím, kdy pes pokouše člověka i když před tím vrtěl ocasem.
Musíte dávat pozor i na jiné příznaky. Pes, který se chce mazlit se překulí na záda, válí se kolem vás, vrtí ocasem nebo sedí. Pokud ucítíte u psa napětí, raději se sním nemazlete, mohl by se leknout.
Oříšci jsou zdravější než čistokrevní psi
Tento mýtus je tak populární, že mnoho lidí ani své oříšky neočkuje. Lidé předpokládají, že jejich imunitní systém je dostatečně silný, aby zvládly cokoliv. Ale není to pravda. Průměrná délka života oříšků je stejná, jako u čistokrevných plemen
Další články: