návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

13 psích mýtů, kterým je potřeba přestat okamžitě věřit. Možná se jimi také řídíte

, Vydáno: 12.07.2019
Nejhorší mýty o psí výchově
Autor: istock.com Nejhorší mýty o psí výchově
Všichni milovníci psů mají určitě přečteno a nastudováno několik webů a knih, jak se o svého miláčka, co nejlépe starat. Při bližším zkoumání různých obsahů jsme ale přišli na to, že některé rady mohou psům spíše ublížit, než aby jim pomohly. Podívejte se na 13 největších mýtů, které kolují internetem a psům rozhodně nepomohou.

reklama

Když si pořídíte psa, nepřibyde vám doma jen domácí mazlíček, ale další plnohodnotný člen rodiny, který má své potřeby a starosti. I přes to, že se snažíte mu dát ten nejlepší život, jaký si pes zaslouží, ne vždy budete rozumět, co vašemu zvířátku schází a co se vám snaží naznačit. Lidé si proto z generace na generaci předávali různé informace, co znamená, když váš pes zívá, štěká, vrtí ocasem nebo má suchý čumák a podobně. Víte, co je pravda a co je jen mýtus?

Některé babské rady mohou pejskům ublížit.
Autor: istock.com Některé babské rady mohou pejskům ublížit.

Když pes zívá, je ospalý

Někdy si majitelé psů všímají, že jejich pes zívá v situacích, které by za normálních okolností neměly způsobovat ospalost. Jedná se například o hraní nebo při mazlení (zejména cizími lidmi). Zívání v těchto situacích neznamená, že se pes nudí nebo chce spát. Zívání pro psy představuje způsob řešení úzkosti a snížení stresu.

Psi zíváním uvolňují stres.
Autor: istock.com Psi zíváním uvolňují stres.

Psí sliny jsou prospěšné našemu zdraví

Ano, i takové věci se mohou majitelé psů dočíst na internetu. Někteří lidé jsou si tímto „faktem“ jisti, a tak záměrně nechávají psy lízat různá zranění na jejich těle. Je to samozřejmě naprostý nesmysl.

Psí sliny rozhodně nejsou lidem prospěšné.
Autor: istock.com Psí sliny rozhodně nejsou lidem prospěšné.

Nejlepší je pro psy RAW strava

Nyní z trochu vážnějšího soudku, mnoho majitelů zastává názor, že pro psy je nejpřirozenější a nejlepší strava ta syrová. Dříve tomu opravdu tak bylo, protože například vlci se živí také syrovým masem, ale tyto rady nezohledňují skutečnost, že během tisíců let života spolu s lidmi se psi přizpůsobili zcela odlišným stravovacím návykům. Maso může obsahovat parazity a někteří psy citliví na žaludek mohou mít problémy se zažíváním.

Měli bychom přemýšlet, co psům dáváme k jídlu.
Autor: istock.com Měli bychom přemýšlet, co psům dáváme k jídlu.

Psy bychom měli na léto ostříhat

Ne! Vzhledem k častým událostem, kdy dojde k přehřátí psa například v autě, může mnoho lidí nabýt mylný dojem, že chlupatého psa je na léto potřeba oholit. Tím mu však akorát majitel naruší přirozenou podsadu. Srst chrání psa před vnějšími vlivy – déšť, slunce a mráz. Pomáhá odvodu tepla a odvodu tepla brání. Proto by se měla zlehka srst upravovat jen těm pejskům, kterým roste. Rozhodně tedy neholte vlčáka nebo samojeda.

Psi bychom neměli nikdy holit.
Autor: lunarlilache-Reddit/kenzothemalamute-nstagram Psi bychom neměli nikdy holit.

Psí boty je hloupý módní výmysl 

Psí boty mohou být v některých případech skutečně prospěšné. Příroda tlapky vyzbrojila na nepříjemné venkovní podmínky, ale se solí v zimě na chodnících nepočítala. To samé může nastat v létě na rozpálených betonových plochách, kde by se dalo usmažit i vajíčko. V takovém případě jsou boty pro pejsky vhodné. Navíc, tlapky psů, které máme v bytě jsou citlivější než u psů, kteří žijí na zahradě.

V zimě boty ochrání tlapky před solí.
Autor: istock.com V zimě boty ochrání tlapky před solí.

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Tuto větu vymyslel člověk, psi ale neví, jak jsou staří. Majitelé mohou naučit svého psa novým trikům bez ohledu, jaký je jejich věk. Bude to sice trvat určitou dobu, ale pes za kus žvance udělá cokoliv, ať je mu devět nebo třeba půl roku.

I starší psi se rádi učí novým kouskům.
Autor: istock.com I starší psi se rádi učí novým kouskům.

Pes pána bláznivě vítá, protože ho bezmezně miluje

Pokud váš pes ztrácí kontrolu, když přijdete domů (skáče, škrábe, točí se do kruhu, štěká), neznamená to, že vás miluje víc než pes, který pozdraví svého majitele jen vrtěním ocásku. Znamená to, že pes nebyl řádně vycvičen jako štěně. Na psa bychom při vítání neměli šišlat a bláznivě se s ním mazlit. Jeho nezvladatelné chování mu pak přijde správné. Zkuste psa jen pohladit a normálně pozdravit. Vítání pak bude pro oba zvladatelnější.

Psi mohou vítat své pány i bez bláznivých výskoků.
Autor: istock.com Psi mohou vítat své pány i bez bláznivých výskoků.

Všichni psi milují plavání

Pokud se váš pes vyhýbá kilometrovým obloukem každému rybníku, nenuťte ho plavat, můžete mu to způsobit trauma. Psi, kteří mají silný hrudník a těžkou hlavu, nejsou příliš dobrými plavci. Například buldoci, čivavy, mastifové, jezevčíci nebo boxeři nemají moc v lásce koupání. Pes by sám měl určit, zda do vody chce či nikoli.

Každý pes je jiný a někteří vodu opravdu nemají rádi.
Autor: istock.com Každý pes je jiný a někteří vodu opravdu nemají rádi.

Pokud pes není v kontaktu s jinými zvířaty, nepotřebuje očkování

Ne všechny existující vakcíny jsou pro vašeho psa potřebné a seznam nutných očkování se může lišit v závislosti na místě, kde žijete. Všichni psi však potřebují vakcíny proti vzteklině, moru, enteritidě a leptospiróze, i přes to, že pes žije v bytě a málokdy jde ven.

Některá očkování jsou povinná.
Autor: istock.com Některá očkování jsou povinná.

Suchý čumák mají nemocní psi

Tento mýtus byl již mnohokrát vyvrácen, ale i přes to mnoho majitelů psů se stále dotýká čumáků svých mazlíčků a kontrolují jejich vlhkost. Studený a mokrý nos nemusí vždy znamenat, že je pes zdravý, může trpět rýmou a být nastydlý. Pokud je čumák popraskaný nebo je na něm povlak, pak to může signalizovat nemoc. Obecně bychom měli spíše pozorovat chování psa, než stále kontrolovat teplou jeho čumáku.

Někdy mohou pejsci trpět na rýmu.
Autor: istock.com Někdy mohou pejsci trpět na rýmu.

Psi potřebují žvýkat kosti

Po celá staletí i nadále lidé věří, že psi potřebují kosti. Ve skutečnosti kosti mohou způsobit mnohem více škody než užitku. Nejnebezpečnější kosti jsou dlouhé, vařené a trubkovité jako jsou z kuřecího masa. Psi snadno polknou ostré kousky, které mohou zranit jejich zažívací trakt. V některých případech může kost vést i k úmrtí psa.

Psi by neměli kousat kuřecí kosti.
Autor: istock.com Psi by neměli kousat kuřecí kosti.

Pokud pes vrtí ocasem, je kamarád

Tato mylná představa často vede k nepříjemným situacím, kdy pes pokouše člověka i když před tím vrtěl ocasem.

Musíte dávat pozor i na jiné příznaky. Pes, který se chce mazlit se překulí na záda, válí se kolem vás, vrtí ocasem nebo sedí. Pokud ucítíte u psa napětí, raději se s ním nemazlete, mohl by se leknout.

I pes, který vrtí ocasem, může kousnout.
Autor: istock.com I pes, který vrtí ocasem, může kousnout.

Oříšci jsou zdravější než čistokrevní psi

Tento mýtus je tak populární, že mnoho lidí ani své oříšky neočkuje. Lidé předpokládají, že jejich imunitní systém je dostatečně silný, aby zvládly cokoliv. Ale není to pravda. Průměrná délka života oříšků je stejná, jako u čistokrevných plemen

Další články:

Se psi se bydlí lépe než s lidmi

10 důvodů, proč je lepší bydlet se psem než s člověkem

Mluvíte se psy a kočkami?

Mluvíte doma se zvířaty? Prozrazuje to na vás jednu zajímavou věc

reklama

Článek je zařazen v: pes , mazlíček , psí , mazlíčci , mýty o výchově psa , zvířecí mýty , psí mýty , jak na výchovu psa , co není dobré pro psa , výchova psa , domácí mazlíček

reklama

Přečtěte si také