Vánoce

6. listopadu 2017 07:59

Matouš Hartman

Udělejte si tradiční Vánoce. Jaké barvy vybrat a kde je použít?

Na svátky je hezké vrátit se ke kořenům. Nemusíte vymýšlet žádné složitosti, klasické Vánoce se zařídí snadno a budou vypadat skvěle. Navíc dekorace půjde snadno obměňovat a nebudete muset každý rok shánět nové. Tradiční je totiž nadčasové.

Nejtypičtějšími vánočními barvami jsou červená, tmavě zelená a bílá. Tvoří úžasnou kombinaci, která se neomrzí. Můžete knim přidat ještě zlatou a vaše svátky dostanou punc nevšednosti a vznešenosti. Nejde o výmysl posledních let, ale červeno-zelené Vánoce podle výzkumu doktora Spika Bucklowa zCambridge existovaly již ve středověku. Barevnou kombinaci pak zvýraznilo devatenácté století, které přidalo také nové tradice a vytvořilo základ pro dnešní podobu svátků.

Zmíněné barvy mají i tu skvělou schopnost, že je najdeme vpřírodě, takže se dobře kombinují spřírodními ozdobami třeba ze slámy nebo dřeva, které ktradičním českým svátkům také patří. Zkuste třeba ozdobit stromek červenými dekoracemi, přidejte knim trochu zlatých a vánoční atmosféru si domů vnesete určitě snáze, než když budete experimentovat smodrou.

Kde vánoční barvy použít

Využijte toho, že jehličí většinou bývá zelené (kromě některých umělých stromků nebo věnců), potom už stačí na věnec na dveře dodat pouze velkou červenou mašli a jednoduchá vkusná dekorace, která navíc vypadá velice tradičně, je na světě.

Pohrajte si se svátečním stolem a použijte třeba smrkové větvičky a červené stužky. Můžete také sáhnout po červeném nebo zeleném ubrusu. Doplňte stůl pár svíčkami a vánoční atmosféra je hned hotová.

Jednoduchý a přitom krásný. Foto: istock.com

Vzáplavě tisíců vzorů balicích papírů se můžeme ztratit a mnohdy se nepodaří najít ani nějaký vkusný. Dejte tak na minimalismus a kupte si jednobarevný balicí papír a kněmu látkovou stuhu, jakou seženete vkaždé švadlence.

Následující kombinace jsou ozkoušeny:

Červený papír – zelená nebo bílá stuhaPřírodní papír – červená nebo zelená stuha (nebo obě najednou)Zlatý papír – červená stuhaZelený papír – bílá stuha

(mh)

Další články:


Přečtěte si také