reklama

Medonosné skalničky nakrmí vyhládlé včely i čmeláky. Pěstujte lomikámen, sasanku i tařičku

Simona Sedláčková
7. dubna 2021
Jen málokteré květiny dokážou vykvést tak brzy a s takovým množstvím květů jako polštářovité skalničky. Jsou oblíbené nejen jako součást typických skalek, ale využívají se i jako obruba trvalkových záhonů. Často porůstají i zídky pod ploty, ale výborně se hodí i do velkých květináčů a koryt na terasy. Jejich květy na jaře hojně navštěvuje užitečný hmyz, který v nich hledá kvalitní potravu.
reklama

Skalky a skalničky mají vnaší zemi velkou tradici a mezi zahrádkáři jsou stále velmi oblíbené. Nejčastěji zdobí předzahrádky, protože na poměrně malém prostoru dokážou zdobit od brzkého jara až do podzimu. Základem každé skalky jsou kameny a polštářové rostliny. Jen málokdo si uvědomuje, že stovky květů, které na takových polštářích vykvetou, jsou nejen krásné, ale také plné pylu a nektaru. Kdo však tuhle jejich vlastnost dokáže nejvíce ocenit, jsou především včely a čmeláci. Dobře se podívejte, kolik jich na každé skalce najdete!

Včely i čmeláci si dobře pamatují, kde našli místo plné nektaru, a tak se později do vaší zahrady vrátí, aby se postarali i o opylení rozkvetlých ovocných stromů, keřů nebo třeba jahod.

Plamenka šídlovitá (Phlox subulata)

Bohatě kvetoucí skalnička je mezi zahrádkáři hodně oblíbená a často se využívá na obrubu záhonů. Snad žádná jiná kobercovka nedokáže vytvořit hustší porost a větší množství květů, které jsou dokonce i výrazně medonosné. Je absolutně odolná vůči mrazu vzimě i suchu a vedru vlétě.

Má ráda umístění na plném slunci a sušší, hlinitopísčitou a dobře propustnou půdu, která je chudší na živiny. Jediným nešvarem plamenky šídlaté je vysychání od středu rostliny. Jednou za dva roky ji proto rozdělte na několik trsů a znovu vysaďte. A vždy po odkvětu plamenku šídlatou seřízněte, asi o jednu třetinu výšky.

Tařička zahradní (Aubrieta hybrida)

Kobercová trvalka velmi nízkého vzrůstu, která se hodí kvysazení do skalek, na suché zídky, ale i do koryt a větších truhlíků. Dobře si udržuje kompaktní tvar. Vykvétá vdubnurůznými odstíny fialové barvy snažloutlým středem. Je zelená po celý rok.

Dobře snáší umístění na plném slunci i vpolostínu, výborně odolává letnímu vedru i suchu, ale je také absolutně mrazuvzdorná a dokonale nenáročná na péči. Jen po odkvětu vyžaduje sestřihnutí.

Tařice skalní (Alyssum saxatile)

Od dubna do května kvetoucí skalnička dorůstá do výšky až 30 cm a poměrně bujně se rozrůstá. Má šedozelené listy, které během dubna plně zakryjí drobné květyvonící po medu. Snad i proto tařici hojně navštěvují včely. Hodí se pro pěstování na skalkáchstejně jako vnádobách.

Tařice skalní má ráda umístění na plném sluncivpůdě bohaté na humus. Velmi dobře snáší letní sucha a je také plně mrazuvzdorná.

Sasanka rozeklaná (Anemone multifida)

Velmi brzy kvetoucí druh sasanky, která se pěstuje jednotlivě nebo vplošné výsadbě a pak vytváří krásné koberce medonosných květů vbílé, krémové i růžové barvě. Dorůstá do výšky 20–30 cm.

Daří se jí spíše na stinném místě skalky, vhlinitopísčité, dobře propustné půdě a je plně mrazuvzdorná do –35 °C.

Lomikámen trsnatý (Saxifraga cespitosa)

Na každou skalku, ale i do truhlíků a koryt můžete vysadit lomikámen trsnatývytvářejícímenší polštáře, které jsou na jaře plné bílých květů. Dorůstá do výšky jenom 20 cm, tvoříkrátké stonky schlupatými listy. Kvete od dubna do května.

Lomikámen trsnatý vyžaduje umístění vpolostínu a vlhčí, mírně kyselou a dobře propustnou půdu. Je plně mrazuvzdorný, jen nemá rád dlouhotrvající sucho.

Nezapomeňte včas vysít a vysadit i další medonosné květiny:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama