Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

10 rad, jak správně pěstovat chryzantémy, aby dlouho zdobily vaši terasu

Nic tak nerozzáří nevlídné podzimní dny, jako záplava barvených chryzantém. Využijte jejich pestré barvy i otužilou náturu a ozdobte si truhlíky za okny nebo rovnou celý balkon. Poradíme vám, jak o ně pečovat, aby vydržely dlouho a krásné.
Vydáno: 24.09.2017
Květiny budou v kombinaci s dýní nádhernou dekorací.
Autor: istock.com Květiny budou v kombinaci s dýní nádhernou dekorací.

Ačkoliv květiny pocházejí z Dálného východu, slovo “chryzantéma” pochází z řečtiny a znamená, velice příhodně, ,,zlatý květ". Tyto krásné a pestré květiny jsou oblíbené hlavně v Číně a Japonsku, kde mají zvláštní význam. Pro Japonce představují symbol lidské dokonalosti a jsou pradávným znakem japonských císařů. V Číně považují chryzantémy za posvátné květiny a mají své místo při obřadech a v chrámech.

Chryzantéma rozzáří podzimní dny.
Autor: istock.com Chryzantéma rozzáří podzimní dny.

Chryzantémy se dokonce hojně používají v čínské medicíně. Nálev z květů, listů i kořenů se užíval především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce.

Uvařte si z ní čaj!
Autor: istock.com Uvařte si z ní čaj!

U nás je spojujeme s Dušičkami, neboli svátkem Všech svatých, kdy se chryzantémy dávají na hroby. Ale tento jejich úkol je už dnes překonán a slouží k mnohem veselejším dekoracím na terasách, balkonech a zahrádkách.

Deset dobrých rad od zkušených zahradníků, které vám s pěstováním chryzantém pomohou

  1. Do květináčů se nejvíce hodí především chryzantémy typu „multiflora“, tedy nízké a drobnokvěté odrůdy vyšlechtěné v Evropě. Oblíbená je například „Delaware“ s červenými květy, žlutě kvetoucí „Yellow Delaware“ či sněhově bílá „Blanche Poiteviné Supreme“.
  2. Pro pěstování drobnokvětých chryzantém nepoužívejte do velkých nádob příliš lehké substráty. Jsou-li umístěny venku ve velkých květináčích, rostlinám hrozí jednak přeschnutí, jednak nedostatečná stabilita. Vhodnější jsou směsi rašeliny a zeminy.
  3. Už při nákupu rostlin myslete na to, že pro zahrádky a terasy jsou vhodné jen mrazuvzdorné druhy a kultivary.
  4. Za to, že chryzantéma bude krásně kvést vyžaduje výživné krmení. Nádobu vybavte zeminou bohatou na živiny a k základnímu hnojení ještě přidávají vícesložková hnojiva.
  5. Koncem léta vyžadují chryzantémy dostatek závlahy, aby nasadily na květ. 
  6. Velkokvěté chryzantémy vydrží na balkoně či terase chráněné před deštěm a větrem až do ostřejších podzimních mrazíků. Teprve pak je přeneste do světlé studené místnosti s maximální teplotou okolo deseti stupňů Celsia.
  7. Květináč si můžete vzít i domů, na okenní parapet – v teple pokvete dříve, avšak při teplotě výrazně přesahující 16 °C květy nevydrží tak dlouho.
  8. Chryzantéma, aby pěkně kvetla a prospívala, potřebuje stanoviště na slunečné straně, a to i když je podzim a slunce máme málo.
  9. Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5–8 °C. Vzduch by zde měl být suchý, zalévejte jen minimálně.
  10. Chryzantémy zalévejte nejlépe ke kořenům, protože voda na listech způsobuje vznik houbových chorob. Suchá půda a vyschnutí kořenů brzdí růst a oddálí kvetení.
Chryzantémy vyžadují dostatek vláhy.
Autor: istock.com Chryzantémy vyžadují dostatek vláhy.

(ku)

Další články:

 

Nedejte podzimní rýmě šanci!

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Babí léto přichází!

Babí léto přichází: Vyzdobte si balkon v duchu rustikální nostalgie

Úžasná dekorace.

Nádherné podzimní dekorace vytvoříte za pár minut! Zkuste věnce i krmítka

Článek je zařazen v: zdraví , květiny , dekorace , pěstování , podzim , terasa , květy , chryzantéma , Chrysanthemum , balkón

reklama