Zahrada

24. září 2017 06:00

Tereza Javorová

10 rad, jak správně pěstovat chryzantémy, aby dlouho zdobily vaši terasu

Nic tak nerozzáří nevlídné podzimní dny, jako záplava barvených chryzantém. Využijte jejich pestré barvy i otužilou náturu a ozdobte si truhlíky za okny nebo rovnou celý balkon. Poradíme vám, jak o ně pečovat, aby vydržely dlouho a krásné.

Ačkoliv květiny pocházejí z Dálného východu, slovo „chryzantéma” pochází z řečtiny a znamená velice příhodně „zlatý květ". Tyto krásné a pestré květiny jsou oblíbené hlavně v Číně a Japonsku, kde mají zvláštní význam. Pro Japonce představují symbol lidské dokonalosti a jsou pradávným znakem japonských císařů. V Číně považují chryzantémy za posvátné květiny a mají své místo při obřadech a v chrámech.

Chryzantéma jako léčivka

Chryzantémy se dokonce hojně používají v čínské medicíně. Nálev z květů, listů i kořenů se užíval především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce.

U nás je spojujeme s Dušičkami, neboli svátkem Všech svatých, kdy se chryzantémy dávají na hroby. Ale tento jejich úkol je už dnes překonán a slouží k mnohem veselejším dekoracím na terasách, balkonech a zahrádkách.

10 dobrých rad od zkušených zahradníků, které vám s pěstováním chryzantém pomohou

  1. Do květináčů se nejvíce hodí především chryzantémy typu „multiflora“, tedy nízké a drobnokvěté odrůdy vyšlechtěné v Evropě. Oblíbená je například „Delaware“ s červenými květy, žlutě kvetoucí „Yellow Delaware“ či sněhově bílá „Blanche Poiteviné Supreme“.
  2. Pro pěstování drobnokvětých chryzantém nepoužívejte do velkých nádob příliš lehké substráty. Jsou-li umístěny venku ve velkých květináčích, rostlinám hrozí jednak přeschnutí, jednak nedostatečná stabilita. Vhodnější jsou směsi rašeliny a zeminy.
  3. Už při nákupu rostlin myslete na to, že pro zahrádky a terasy jsou vhodné jen mrazuvzdorné druhy a kultivary.
  4. Za to, že chryzantéma bude krásně kvést vyžaduje výživné krmení. Nádobu vybavte zeminou bohatou na živiny a k základnímu hnojení ještě přidávají vícesložková hnojiva.
  5. Koncem léta vyžadují chryzantémy dostatek závlahy, aby nasadily na květ.
  6. Velkokvěté chryzantémy vydrží na balkoně či terase chráněné před deštěm a větrem až do ostřejších podzimních mrazíků. Teprve pak je přeneste do světlé studené místnosti s maximální teplotou okolo deseti stupňů Celsia.
  7. Květináč si můžete vzít i domů, na okenní parapet – v teple pokvete dříve, avšak při teplotě výrazně přesahující 16 °C květy nevydrží tak dlouho.
  8. Chryzantéma, aby pěkně kvetla a prospívala, potřebuje stanoviště na slunečné straně, a to i když je podzim a slunce máme málo.
  9. Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5–8 °C. Vzduch by zde měl být suchý, zalévejte jen minimálně.
  10. Chryzantémy zalévejte nejlépe ke kořenům, protože voda na listech způsobuje vznik houbových chorob. Suchá půda a vyschnutí kořenů brzdí růst a oddálí kvetení.

(ku)

Další články o podzimních květinách:


Přečtěte si také