reklama

Vánoce s vůní citrusů: Vytvořte si řetězy, věnce a usušte celé pomeranče

Simona Sedláčková
14. prosince 2021
Citrony do čaje, mandarinky dětem ke svačině a nesmíme zapomenout ani na pomerančový džus! Citrusy máme rádi téměř všichni a možná si ani neuvědomujeme, z jaké dálky k nám musely přicestovat. Bez citronů, pomerančů, mandarinek, grepů a v posledních letech třeba i pomela si už Vánoce ani neumíme představit. A zdaleka se neobjevují jenom v našem jídelníčku.
reklama

Citrusy původně rostly v tropické a subtropické Austrálii a Asii, ale v Evropě se objevily už velmi dávno, v antice, kdy je patrně dovezl ze svých výbojných cest Alexandr Veliký. V jižních částech Evropy se pak začaly více pěstovat ve středověku, ale například sladké mandarinky poznala Evropa teprve v 19. století.

V našich přírodních podmínkách zůstane pěstování citrusů vždy jenom větším či menším koníčkem, ale stejně si bez nich především zimní období snad ani neumíme představit. A co teprve Vánoce! K vánočním svátkům jednoduše vůně citrusů tak nějak patří…

Vyřezávané vánoční pomeranče

Jednoduchou dekoraci s neodolatelnou vůní si můžete vyrobit během chvilky sami. Budete potřebovat jenom několik pomerančů, voňavé koření, tedy hřebíček, nůž a jehlu na špízy nebo obyčejnou tenkou pletací jehlici.

Pro začátek jednoduše propichujte kůru pomeranče jehlicí a do otvorů zapichujte jednotlivé hřebíčky, nejlépe ty s kulatou hlavičkou. Není to nic složitého, jenom se snažte o přibližně stejné rozestupy mezi jednotlivými hřebíčky.

Jde vám práce dobře od ruky? Tak se pusťte i do pravidelných obrazců a vzorů. Můžete si nožem naznačit pruhy a kružnice na pomeranči, do kterých budete hřebíčky zapichovat.

Plátky pomerančů pověste na stromek

Podobné přírodní dekorace jsou velmi oblíbené. Sušené plátky pomerančů můžete zavěsit na zlatou nitku nebo tenký provázek a rozvěsit je po vánočním stromečku. Tavnou pistolí můžete na plátky nalepit i malý kousek větvičky smrku, svitek skořicové kůry nebo třeba červený dřevěný korálek.

Sušené pomerančové plátky se budou krásně vyjímat i na jednoduchém vánočním věnci. Nepotřebují k sobě ani žádné další ozdoby.

Sušené pomerančové kouličky

Sušit pomeranče nemusíte jenom nakrájené na plátky, ale klidně i celé. Jenom je potřeba nakrojit dlouhými řezy kůru a pomeranče sušit v sušičce na ovoce nebo v troubě vyhřáté na 50 °C. Hotové pomerančové kouličky můžete zavěsit na vánoční stromeček nebo jimi ozdobit vánoční věnec. Připravte se ale na to, že sušení celých citrusů trvá poměrně dlouho.

Girlandy a řetězy na stromek

Sušené plátky citrusů i pomerančové kouličky navlékněte na dlouhý provázek a vytvořte si i originální řetězy na stromeček nebo girlandy na stěnu či na schodiště.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: dekoraceVánocecitrusypomeranč
reklama