Vánoce

15. listopadu 2022 07:00

Simona Sedláčková

Vánoce v čistě přírodním stylu, které se obejdou i bez třpytek a pozlátka

Máte rádi přírodní materiály, čisté tvary a obdivujete precizní řemeslné zpracování? Na druhou stranu vám nic neříká složitost, zdobnost, lesk a třpyt? Připravte si Vánoce ve stylu natur, které potěší milovníky tlumených přírodních tónů barev a především jedince s fantazií.

Vánoce v přírodním stylu, které i u nás označujeme slovem natur, mají své kořeny v tradičních tvarech lidových vánočních ozdob a zároveň se do nich prolíná velká obliba jednoduchého severského designu, který k nám v posledních letech proniká stále více. Možná i proto, že nabídka trhu je tak moc pestrá, až si paradoxně vybíráme to nejjednodušší. Natur Vánoce si vystačí s málem, a přesto dýchají kouzelnou poetickou atmosférou.

Jedličky i smrčky nechte růst

Nemůžete se smířit s každoročně zbytečně zmařenými životy obrovského množství vánočních stromků? Jděte na vánoční výzdobu úplně jinak a k přírodě mnohem šetrněji. I z několika větviček ve váze nebo mistrně svázaných do tvaru stromu, vznikne ta pravá vánoční nálada. A všimli jste si, že každá jednotlivá větev jehličnanu má vlastně tvar stromku? Sice jen plochého, ale pokud větev v květináči nebo ve váze postavíte ke stěně, bude dojem určitě uspokojivý.

Pokud vám roste na zahradě některý z jehličnanů, pak se také dobře porozhlédněte kolem něho. Možná tam najdete hned několik malých semenáčků, které stejně nemohou zůstat na svém místě. Proto je opatrně vytrhněte, zasaďte do květináče a využijte na vánoční výzdobu.

Po Vánocích je přemístěte do chladu, mírně zalévejte a na jaře přijde čas na jejich výsadbu na vhodnější místo, než bylo to původní.

Pokud si potrpíte na alternativní výzdobu, můžete si stromeček vytvořit z větví nebo z papírového kartonu, ale to už je hodně netradiční řešení.

Ozdoby ze dřeva, šišek a papíru

Tradiční skleněné ozdoby můžete také nahradit dekoracemi ze dřeva, slámy, textilu, šišek nebo papíru, pokud se vám ty skleněné zdají málo přírodní. Máme pro vás spoustu nápadů, které můžete využít. Stačí jen nahlédnout do naší vánoční rubriky.

Balení dárků

Lesklý, většinou pestře zbarvený papír opomineme, ale dárky můžete balit i do úplně obyčejného balicího papíru v přírodním provedení. Pokud si s balením dáte trochu práce a dárečky zabalíte a ozdobíte nápaditě, budou jistě všichni obdarovaní nadšeni.

Využít můžete i papír použitý a pomačkaný. Zmačkejte ho dokonce ještě mnohem více a vytvořte tak dojem, že je to umělecký záměr!

Pokud máte doma dostatek prostoru, můžete místo papíru každoročně využívat i speciální vánoční krabičky na dárky, které po zbytek roku uložíte na půdě nebo ve sklepě.

Místo papíru můžete dát přednost k přírodě ještě mnohem šetrnějšímu způsobu. Našijte si textilní sáčky. Po Vánocích je jenom vyperete a uložíte do skříně pro další využití.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také