reklama

Vánoční exotika: Rostliny, ze kterých vytvoříte trvanlivou vánoční výzdobu

Simona Sedláčková
18. prosince 2022
Také každoročně přemýšlíte, jaké rostliny využít na vánoční výzdobu, aby vám vše vydrželo krásně svěží po celý adventní čas? Naše tradiční chvojí v současných suchých bytech rychle opadá, ale pokud se smíříte s poněkud exotičtějším vzhledem vánoční výzdoby, můžete použít i eukalyptus neboli blahovičník, mimózu, klokanku či proteu.
reklama

Nejkrásnější vánoční výzdoba se pro většinu z nás nese v tradičním duchu s vůní jehličí. Moderní byty a domy se suchým vzduchem však zkracují trvanlivost vánoční výzdoby na pár dní. Pak už jen luxujeme jehličí a možná i začínáme přemýšlet nad pořízením výzdoby z umělých materiálů. Pro ty, kteří si dokážou představit vánoční výzdobu z cizokrajných rostlin, nabízíme řešení.

Tradiční vánoční stromek samozřejmě nic dokonale nenahradí, ale v dlouhodobé, tedy adventní výzdobě, mohou tradiční opadavé větvičky jehličnanů alespoň částečně nahradit rostliny, jako je eukalyptus, mimóza nebo hodně exoticky vyhlížející protea, která však, při troše fantazie, může někomu připomínat i hvězdu.

Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus)

Jako ne tak moc vzdálený příbuzný u nás hodně oblíbené svatební myrty, se ke slavnostnímu zdobení báječně hodí. Pochází sice ze vzdálené Austrálie a Nové Guineje, ale najdou se zahradníci, kteří blahovičník dokážou pěstovat i v našich podmínkách. Není to však vůbec jednoduché.

V květinářství si můžete větvičky blahovičníku běžně koupit. Ve váze i v suchých dekoracích vydrží dlouho svěží. Větvičkami eukalyptu můžete ozdobit i vánoční dárky.

Mimóza (Acacia decurrens)

Keřovitá trvalka, kterou můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu i doma, ale v květinářstvích najdete přece jen dekorativnější větvičky obalené kouzelnými žlutými kuličkami květů s opojnou vůní. Mimóza vykvétá většinou právě v prosinci, tak proč ji nevyužít na netradiční vánoční dekorace.

Protea (Protea)

Protea je stálezelený keř nebo strom původem z Afriky, jehož nápadná šišticovitá květenství se u nás běžně prodávají v čerstvém i v sušeném stavu. Protea se často využívá do moderních květinových aranžmá, kde vždy hraje prim, především pro svou velikost a tvarovou nápadnost.

Klokanka, rozvitec (Anigozanthos)

Klokanka pochází z Austrálie, kde roste jako vytrvalá rostlina. U nás ji můžete potkat v botanické zahradě v Liberci nebo zakoupit řezanou v květinářstvích, kde ji nabízejí jako velmi trvanlivý doplněk do kytic. Klokanka vydrží ve váze krásně čerstvá dokonce až 4 týdny.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/jak-pestovat-blahovicnik-v-interieru/; https://www.plantica.cz/navody/anigozantus-klokani-pacicka-anigozanthos-flavidus/

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: rostlinyAfrikaAustrálieVánoceNová Guineavánoční ozdobyeukalyptusvánoční dekoracemimózaProtea (Protea)Próteusblahovičník
reklama