reklama

Bílá vánoční hvězda v ledové míse přivítá zimu a sváteční období. Dekoraci vytvoříte snadno

Lenka Valjentová
13. listopadu 2020
Když venku sníh nepadá, musíme si vytvořit zimní předvánoční atmosféru sami doma. Co si třeba vyrobit působivou mrazivou dekoraci v podobě sněhobílé vánoční hvězdy v ledové míse, která nikdy neroztaje? Aktuální zimní vzhled vytvoříme docela jednoduše, stačí se držet našeho návodu. A navíc ještě přidáme několik dobrých rad, jakou poinsettii v obchodě vybrat, aby dlouho vydržela krásná a svěží.
reklama

Před nákupem vánoční hvězdy neboli poinsettie (pryšec nádherný Euphorbia pulcherrima) si musíme pozorně prohlédnout listy a květní pupeny. Čerstvé a zdravé rostliny poznáme podle svěžích květních pupenů a hustého listoví, které není poškozené, deformované a má jednotnou barvu. Kvalitu listů lze ověřit jednoduchým testem: když po jemném poklepání na květináč začnou listy opadávat, rozhodně tuhle vánoční hvězdu nekoupíme.

Květy poinsettie jsou drobné, seskupené do malých shluků uprostřed zbarvených listenů a měří jen několik milimetrů. Jsou dobrým indikátorem toho, v jaké je květina kondici. Rostlina se zelenožlutými kulatými pupeny je svěží a si uchová svoji krásu několik dalších týdnů, jsou-li pokryty žlutým pylem, poinsettie už má nejlepší období za sebou a její barevné listeny brzy opadají.

Návod krok za krokem:  bílá vánoční hvězda v ledové míse

Na dekoraci potřebujeme

 • bílou vánoční hvězdu čili poinsettii
 • tavnou pistoli a tavné tyčinky
 • velkou skleněnou mísu
 • přípravek na mytí nádobí
 • vhodný kulatý tácek nebo talíř
 • mikrotenové sáčky
 • gumičky
 • vatelín
 • provázek
 • na ozdobení mech, lišejník, kroucené větvičky, šišky, skleněné a papírové ozdoby
 • umělý sníh ve spreji

1. krok: nejprve vytvoříme ledovou mísu pomocí tavné pistole

Vnější povrch skleněné mísy potřeme přípravkem na mytí nádobí. Na sklo naneseme tavnou pistolí tavné tyčinky do tvaru mřížky. Podle toho, jak má být ledová mísa průhledná, přidáváme další kousky tavných tyčinek, dokud nevytvoříme pevnou formu podle svých představ.

2. krok: do vytvořené ledové mísy dáme tácek

Necháme dobře vychladnout. Potom mřížkovou ledovou mísu opatrně stáhneme z mísy skleněné. Do vytvořené ledové mísy opatrně vložíme tácek nebo talíř.

3. krok: upravíme vánoční hvězdu v květináči

Vánoční hvězdu v květináči dáme do mikrotenového sáčku a upevníme ho gumičkami. Potom květináč obalíme vatelínem a připevníme ho pevně provázkem.

4. krok: bílou zimní dekoraci dokončíme

Poinsettii postavíme na tácek nebo talíř a okolo upravíme mech, šišky, lišejník a ozdoby. Navrch nastříkáme trochu umělého sněhu a nakonec naaranžujeme kroucené větvičky. Zimní dekorace je hotová.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama