Vánoce

14. prosince 2022 10:00

Lenka Valjentová

Vánoční hvězda v ledové míse. Působivou sváteční dekoraci vytvoříte docela snadno

Udělejte si působivou vánoční dekoraci v podobě sněhobílé vánoční hvězdy v ledové míse, která nikdy neroztaje. Aktuální zimní vzhled vytvoříte docela jednoduše, stačí se držet našeho návodu. A navíc ještě přidáváme několik stručných rad, jak poinsettii v obchodě vybrat a jak o ni pak doma pečovat, aby dlouho vydržela krásná a svěží.

Před nákupem vánoční hvězdy neboli poinsettie (pryšec nádherný Euphorbia pulcherrima) si musíme pozorně prohlédnout listy a květní pupeny. Kvalitní rostlinu poznáte podle zdravých nepoškozených listů a malých žlutých kvítků uprostřed. Půda v květináči by neměla být vyschlá ani přemokřená.

Jak v obchodě poznat zdravou poinsettii

 • Čerstvé a zdravé rostliny poznáme podle svěžího hustého listoví, které není poškozené, deformované a má jednotnou barvu. Kvalitu listů lze ověřit jednoduchým testem: když po jemném poklepání na květináč začnou listy opadávat, rozhodně tuhle vánoční hvězdu nekoupíme.
 • Květy poinsettie jsou drobné, seskupené do malých shluků uprostřed zbarvených listenů a měří jen několik milimetrů. Jsou dobrým indikátorem toho, v jaké je květina kondici. Rostlina se zelenožlutými kulatými pupeny je svěží a uchová si svoji krásu několik dalších týdnů, jsou-li pokryty žlutým pylem, poinsettie už má nejlepší období za sebou a její barevné listeny brzy opadají.
 • U solidních obchodníků nebude vánoční hvězda umístěna v průvanu u vstupu do prodejny. Před ofouknutím a nízkými teplotami pod 12 stupňů Celsia je potřeba ji uchránit i na cestě domů, rostlinu si proto nechejte vždy pořádně zabalit do papíru. Poškození rostliny chladem není na první pohled viditelné, ale vede k předčasnému opadávání listů, které se může projevit už po několika dnech.

3 tipy, jak pečovat o vánoční hvězdu

Abychom se z vánoční hvězdy těšili co nejdéle, dopřejme jí světlé a teplé stanoviště chráněné před průvanem a správnou zálivku.

 1. Vánoční hvězdy mají svůj domov v Mexiku, takže si o světlo přímo říkají. V zimních měsících jim nejvíce vyhovuje umístění u jižně orientovaného okna.
 2. Ideální teplota pro vánoční hvězdu se pohybuje v rozmezí 15 až 23 stupňů Celsia, nejlíp se jí bude dařit v obývacím pokoji.
 3. Množství zálivky se liší podle stanoviště, teploty v místnosti, ale i velikosti rostliny a květináče. Rostlině v květináči o průměru 13 cm bude stačit malá sklenička vody, tedy 200 ml. Nadbytečnou zálivku, která se do 10 minut nevsákne do substrátu, všechnu vylijeme. Čím menší květináč, tím rychleji substrát vysychá a je třeba častější zálivka. Poinsettie nemá ráda studenou vodu a měla by být v pokojové teplotě.

Návod krok za krokem: bílá vánoční hvězda v ledové míse

Na dekoraci potřebujeme:

 • bílou vánoční hvězdu čili poinsettii
 • tavnou pistoli a tavné tyčinky
 • velkou skleněnou mísu
 • přípravek na mytí nádobí
 • vhodný kulatý tácek nebo talíř
 • mikrotenové sáčky
 • gumičky
 • vatelín
 • provázek
 • na ozdobení mech, lišejník, kroucené větvičky, šišky, skleněné a papírové ozdoby
 • umělý sníh ve spreji

1. krok: nejprve vytvoříme ledovou mísu pomocí tavné pistole

Vnější povrch skleněné mísy potřeme přípravkem na mytí nádobí. Na sklo naneseme tavnou pistolí tavné tyčinky do tvaru mřížky. Podle toho, jak má být ledová mísa průhledná, přidáváme další kousky tavných tyčinek, dokud nevytvoříme pevnou formu podle svých představ.

2. krok: do vytvořené ledové mísy dáme tácek

Necháme dobře vychladnout. Potom mřížkovou ledovou mísu opatrně stáhneme z mísy skleněné. Do vytvořené ledové mísy opatrně vložíme tácek nebo talíř.

3. krok: upravíme vánoční hvězdu v květináči

Vánoční hvězdu v květináči dáme do mikrotenového sáčku a upevníme ho gumičkami. Potom květináč obalíme vatelínem a připevníme ho pevně provázkem.

4. krok: bílou zimní dekoraci dokončíme

Poinsettii postavíme na tácek nebo talíř a okolo upravíme mech, šišky, lišejník a ozdoby. Navrch nastříkáme trochu umělého sněhu a nakonec naaranžujeme kroucené větvičky. Zimní dekorace je hotová.

Další inspirace na vánoční výzdobu:

Zdroj: starsuniteeurope.eu, cs.wikipedia.org


Přečtěte si také