Pokojové květiny

28. března 2022 08:00

Tereza Javorová

Blíží se duben, zahrada volá. 8 věcí, které nesmíte zapomenout udělat na své zahrádce?

Zima to letos dlouho nevzdávala, ale zdá se, že je konečně pryč a vy se můžete vrhnout na zvelebování své zahrady. Poradíme vám, kterých osm věcí určitě v dubnu na zahradě nezapomeňte udělat!

Zastřihujte

Kupte si rukavice a pořádné zahradnické nůžky a pusťte se do zastřihování. Budou o to stát trvalky, pokud chcete, aby vám v létě krásně kvetly, zbavte je loňských stonků a ustřihněte pár centimetrů nad záhonem. Zastřihnout potřebují také vaše růže.

Zasaďte letničky

Pokud chceme mít krásně ozdobené terasy či balkony, tak už také začněte sázet letničky do truhlíků nebo keramických květináčů. Pokud je chcete vysadit na květinové zahradě, můžete je předpěstovat ve skleníku a začněte s tím teď v dubnu.

Očišťujte

Zahrada vypadá po zimě zbědovaně a zpustle. Vyhrňte si rukávy a začněte ji čistit. Záhony s trvalkami je potřeba zbavit starého listí, přebytečných stonků a zimního marastu. Také záhony průběžně okopávejte a přihnojujte.

Vysévejte

Duben je ideální k výsevu první zeleniny. Už nyní můžete zasadit tu kořenovou: mrkev, celer, pastinák nebo petržel a samozřejmě typicky jarní saláty, ředkvičky, kedlubny, červenou řepu, okurky, jarní cibuli a česnek, kopr či cukrový hrách. Stále se však drží nízké venkovní teploty, takže je pro jistotu můžeme na noc zakrýt netkanou textilií. Na konci měsíce dubna můžete začít sázet lilie a mečíky.

Zkrášlujte keře

Vaši péči a pozornost si v dubnu zaslouží i okrasné stromy a keře. Přihnojte je a dopřejte jim bohatou zálivku. Plochu kolem nich nastelte novým mulčem! Pokud toužíte po nových kouscích, sázejte teď okrasné stromy a keře, které později raší a špatně snášejí chladnou zimu, aby si během sezony stihly vytvořit silný kořenový systém.

Probuďte růže

Královny krásy se už také začnou pomalu probouzet ze zimního spánku, věnujte jim proto pozornost. Podobně jako všechny trvalky budou potřebovat důkladně zastřihnout, aby měly spousty krásných květů. Popínavé růže pouze zbavíme odumřelých šlahounů. Mnohokvěté růže zkrátíme na sedm ok, velkokvěté na tři oka. Pokud chceme růže ochránit před housenkami pilatek, je vhodné použít chemický postřik.

Zvelebte trávník

Nevypadá zrovna dobře, ale nebojte, zase se zmátoří. Jen mu k tomu zkuste v dubnu pomoci. Počkejte na příznivé teploty a pusťte se do toho. Je ideální čas trávník povzbudit, provzdušnit, prohnojit, vyčistit a hlavně dosít. Starší trávníky očistěte od starého zimního listí, pak také potřebují poprvé posekat a prohnojit. Nezapomínejte na provzdušnění! Na to existují speciální hrábě, které koupíte v každém hobbymarketu.

Zbavte se škůdců

Slimáci, slimáci a mšice se obvykle přes zimu ukrývají a přezimují v korunách vytrvalých rostlin, aby pak vylezli ven, jakmile se oteplí. Když se podíváte blíže, můžete také třeba na kompostu najít larvy nosatce bílého a dalších tvorů, které na zahradě nechcete. Hlídejte svoje rostliny, případně je ošetřete proti škůdcům.

Zdroj:

https://balconygardenweb.com/things-to-do-in-garden-in-april/

https://www.thompson-morgan.com/what-to-do-in-the-garden-in-april


Přečtěte si také