Praktické nápady, kam umístit pokojové rostliny. Využijte kouty, poličky, kuchyň i trámy

Pokojové rostliny většinou skončí na komodě nebo třeba na okně. Květináče ale můžeme dát na mnoho jiných míst. Oživíme interiér, vneseme do něj kus přírody a zútulníme jinak nudné kouty našich bytů.

Jaké místo vybrat podle světla?

Většina pokojových rostlin, které běžně pěstujeme, pochází z tropických oblastí planety a často rovnou z pralesů. Neměli bychom je proto vystavovat přímému slunečnímu svitu (ačkoli to během zimy moc nehrozí), většině rostlin vyhovuje rozptýlené světlo dál od okna.

Jsou tu ale i rostliny, kterým nevadí tma a vlhkost. Ty se hodí do koupelen nebo kuchyní. Jedná se o odolné pokojovky, které jsou často doslova nezničitelné. Ideální jsou ledviník nebo zamiokulkas, ale v jakékoli místnosti se bude líbit i takové řasokouli zelené.

Jaké místo vybrat podle velikosti rostliny?

Zatímco vzrostlé pokojovky vyžadují prostor a vyniknou tak nejlépe, těm menším bude slušet, když je uspořádáte do skupin třeba na poličky nebo komody. Případně pro ně můžete koupit květinové stolky s více plochami. Samostatnou kapitolou jsou kaktusy. Ty téměř vždy vypadají nejlépe ve větších skupinách. Rostou pomalu a až na výjimky se jedná o menší pokojovky. Můžete si s nimi pohrát, květináče skládat pokaždé jinak a nikdy neuděláte chybu.

Jaká netradiční místa zvolit?

  • Rohy: Zní to zvláštně, ale právě tady květiny vyniknou. Umisťujte sem hlavně ty veliké.
  • Poličky a knihovny blízko stropu: Ideální místo pro převislé pokojovky. Když dáte květináč vedle vyrovnaných knih, bude to vypadat skvěle!
  • Konferenční stolek: Běžně na něj pokládáme kávu nebo tzv. coffee table books, knihy na prohlížení, můžeme ho ale vylepšit i menší pokojovkou.
  • Kuchyň: I tady můžete pěstovat kaktusy nebo menší pokojovky. Dejte květináč na kredenc, kuchyň hned bude vypadat útulněji. (O tom, jak a které rostliny pěstovat v kuchyni si můžete přečíst ZDE)
  • Trámy: Pokud bydlíte ve starším domě nebo v podkroví, kde jsou odhalené trámy, využijte je jako další poličky. Umístíte na ně rostliny a prostor se hned promění v soukromou džungli.

Další články o pokojových rostlinách:

Mrkněte i na celý speciál, ve kterémse pokojovkám věnujeme:


Přečtěte si také