reklama

Praktické nápady, kam umístit pokojové rostliny. Využijte kouty, poličky, kuchyň i trámy

redakce Prima Zoom
6. listopadu 2020
Pokojové rostliny většinou skončí na komodě nebo třeba na okně. Květináče ale můžeme dát na mnoho jiných míst. Oživíme interiér, vneseme do něj kus přírody a zútulníme jinak nudné kouty našich bytů.
reklama

Jaké místo vybrat podle světla?

Většina pokojových rostlin, které běžně pěstujeme, pochází z tropických oblastí planety a často rovnou z pralesů. Neměli bychom je proto vystavovat přímému slunečnímu svitu (ačkoli to během zimy moc nehrozí), většině rostlin vyhovuje rozptýlené světlo dál od okna.

Jsou tu ale i rostliny, kterým nevadí tma a vlhkost. Ty se hodí do koupelen nebo kuchyní. Jedná se o odolné pokojovky, které jsou často doslova nezničitelné. Ideální jsou ledviník nebo zamiokulkas, ale v jakékoli místnosti se bude líbit i takové řasokouli zelené.

Jaké místo vybrat podle velikosti rostliny?

Zatímco vzrostlé pokojovky vyžadují prostor a vyniknou tak nejlépe, těm menším bude slušet, když je uspořádáte do skupin třeba na poličky nebo komody. Případně pro ně můžete koupit květinové stolky s více plochami. Samostatnou kapitolou jsou kaktusy. Ty téměř vždy vypadají nejlépe ve větších skupinách. Rostou pomalu a až na výjimky se jedná o menší pokojovky. Můžete si s nimi pohrát, květináče skládat pokaždé jinak a nikdy neuděláte chybu.

Jaká netradiční místa zvolit?

  • Rohy: Zní to zvláštně, ale právě tady květiny vyniknou. Umisťujte sem hlavně ty veliké.
  • Poličky a knihovny blízko stropu: Ideální místo pro převislé pokojovky. Když dáte květináč vedle vyrovnaných knih, bude to vypadat skvěle!
  • Konferenční stolek: Běžně na něj pokládáme kávu nebo tzv. coffee table books, knihy na prohlížení, můžeme ho ale vylepšit i menší pokojovkou.
  • Kuchyň: I tady můžete pěstovat kaktusy nebo menší pokojovky. Dejte květináč na kredenc, kuchyň hned bude vypadat útulněji. (O tom, jak a které rostliny pěstovat v kuchyni si můžete přečíst ZDE)
  • Trámy: Pokud bydlíte ve starším domě nebo v podkroví, kde jsou odhalené trámy, využijte je jako další poličky. Umístíte na ně rostliny a prostor se hned promění v soukromou džungli.

Další články o pokojových rostlinách:

Mrkněte i na celý speciál, ve kterémse pokojovkám věnujeme:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama