10 netradičních pokojovek, které mají originální listy nebo květy

Až budete vybírat pokojovou rostlinu, poohlédněte se po těch, které nenajdete v každém obýváku. Pokojovky mohou kvést nebo vonět. Mohou mít výrazně zbarvené listy a některé ani nepotřebují zeminu. Najdou se i takové, které se pěstují ve skleněné nádobě s vodou.

Pokud se vám už okoukaly klasické pokojovky, jako jsou tchynin jazyk nebo ibišek, můžete sáhnout po méně tradičních rostlinách. Některé teprve objevujeme, jiné se stávají módními doplňky bytů. Vyzkoušejte tenhle podzim pěstovat něco originálního!

Citlivka stydlivá

Exotická pokojovka pochází z pralesů Střední Ameriky. Dorůstá do výšky přes půl metru a vyžaduje denní zálivku. Je to ideální rostlina pro všechny, kteří se nechtějí nudit. Citlivka stydlivá totiž svoje jméno dostala podle toho, že sklopí listy, když se jich dotknete. Citlivka je v našich podmínkách dvouletou rostlinou, kvete až druhý rok, ale vyplatí se počkat. Má krásné růžovofialové květy kulovitého tvaru.

Batáty

Sladké brambory poslouží i jako skvělá pokojovka! Plodů se sice nedočkáte, ale získáte krásné výrazné listy, a když budete mít štěstí, tak i květy podobné květům svlačce (se kterým jsou batáty příbuzné). Jasně zelené listoví ale oku bude stačit. Batáty lze pěstovat jako víceleté pokojové rostliny nebo letničky, které doplní rozkvetlé truhlíky.

Pilea

Pokojovka s krásně kulatými listy pochází z Číny. Není náročná na zálivku, je to totiž sukulent. Do substrátu byste měli přimíchat trochu písku. Pilea by měla mít dostatek světla, ale rozhodně ne přímé sluneční paprsky.

Vietnamský koriandr

Možná ho znáte také jako pálivou mátu. Správně se ale jmenuje rdesno vonné. Exotická pokojovka poslouží i jako koření a léčivka. Její výrazná chuť doplní pokrmy a obklady z listů bojují proti onemocněním kůže. Rostlině se bude líbit na slunném stanovišti a potřebuje vydatnou zálivku.

Pentas

Pentas není zrovna známou pokojovkou, ale naši pozornost by si měl získat. Vykvétá totiž od prosince do února, tedy v době, kdy jsme vděční za každý kvítek. Ačkoli je rostlina z tropické Afriky, není nijak náročná na pěstování. Potřebuje jen pravidelnou zálivku a teploty neklesající pod 15 stupňů.

Tilandsie

Úchvatné tilandsie na tomhle seznamu nesmějí chybět. Rostliny z pralesů Jižní Ameriky nepotřebují zasadit, žijí z vzdušné vlhkosti. Díky tomu si s nimi můžete hezky pohrát a umístit je třeba do šnečích ulit nebo je vplést do různých rámečků. Cenově vyjdou docela lacino, ale ideální je pořídit jich více, protože se jedná o malé rostlinky.

Řasokoule zelená

Z řasokoule se stala móda. Tahle rostlina je dnes doplňkem mnohých interiérů. Pochází z jezer severní polokoule. Ve volné přírodě ji najdete ve Finsku, Skotsku nebo Japonsku. Pořídíte ji v některých květinářstvích nebo na internetu. Ačkoli je to vodní rostlina, převoz domů snese v obyčejném igelitovém pytlíku. Na pěstování není nijak náročná, roste velice pomalu, takže se nemusíte bát, že by nějak měnila krásný kulatý tvar. Vodu ji vyměňujte jednou za dva týdny. Do akvária jí doplňte mušličky nebo kamínky.

Maranta

Možná ji znáte pod názvem modlivka. Maranta totiž k večeru zvedne svoje listy, jako by se šla s klekáním pomodlit. Pochází z pralesů Brazílie a u nás se prodává a pěstuje zejména druh maranta leuconeura. Má krásné listy, na nichž se objevují odstíny fialové a růžové. Během léta vykvétá, ale její květy nejsou v porovnání s listy nijak zajímavé. Maranta by měla mít pokojovou teplotu 22 stupňů, vyžaduje dostatečnou zálivku, ale neměla by stát ve vodě. Nedávejte ji na přímé slunce, ideální je rozptýlené světlo.

Hypoestes

Další kráskou s výrazně barevnými listy je hypoestes z Madagaskaru. Jednoletá rostlina rychle roste a k tomu, aby se její listy hezky vybarvily, potřebuje rozptýlené světlo. Vyžaduje teplotu, která neklesne pod 20 stupňů. Její květy zastřihujte, vydrží vám tak déle.

Gardénie jasmínovitá

Teplomilná gardénie je na pěstování náročnější. Pokud nemá dostatečnou vzdušnou vlhkost, poupata shazuje a květů se nedočkáte. Určitě ale stojí za to zkusit ji pěstovat, vůně jejích květů připomíná jasmín. Pokud chcete, aby vám gardénie vykvetla o Vánocích, pořiďte si kultivar Vetchii.

Další články o pokojových rostlinách:


Přečtěte si také