reklama

Rozchodnice růžová podporuje imunitu a dá se pěstovat na zahradě i v květináči. Je silnější než ženšen!

Lenka Valjentová
19. června 2021
Rozchodnice růžová, které říká zlatý kořen, je sukulent s mnoha drobnými žlutými kvítky. Roste volně v přírodě ve vyšších nadmořských výškách. V dužnatém oddenku a kořenech jsou ceněné a vzácné léčivé účinky, kvůli nimž byla u nás prakticky zničená, a proto je sběr rozchodnice růžové zakázaný. Dobrá zpráva ale je, že se dá docela snadno pěstovat na zahrádce i v květináči.
reklama

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je zastřeně zelená sukulentní rostlina, která kvete drobnými žlutými kvítky. Příjemně voní po růžích, proto název růžová. U nás roste v vpřírodě v horských oblastech a je kriticky ohroženou rostlinou. Kvůli svým neobyčejným účinkům, které předčí i ženšen, byla totiž prakticky vysbírána. Naštěstí se dá dobře pěstovat na zahradě i v květináči na balkoně.

Rozchodnice růžová léčivá

Mezi nejvýznamnější léčivé látky, které rozchodnice růžová obsahuje, patří třísloviny, flavonoidy, rutin, vláknina, minerální látky a glykosidy. Jsou vdužnatém oddenku, kořenech inati.

Sběr a zpracování

 • Sbírá se oddenek vonící po růžích, a především kořen, který se zpracovává až druhým nebo třetím rokem v druhé polovině léta.
 • Kořeny důkladně opereme, nakrájíme je na tenké plátky asušíme přiteplotě do 50°C.
 • Když jsou plátky dokonale vysušené, můžeme je rozemlít na prášek nebo nadrtit v hmoždíři.
 • Nejčastěji se z rozchodnice vyrábí tinktura (můžeme si ji snadno vyrobit sami doma), ale koupit se dá i mnoho dalších přípravků (tablety, prášek).

Zlatý kořen a dlouhověkost

Zlatý kořen stimuluje imunitní systém, zvyšuje odolnost organismu proti stresu, má pozitivní vliv na nervový systém, odstraňuje únavu, působí proti depresi. Zvyšuje fyzickou zdatnost těla, zlepšuje sportovní výkon, působí silně afrodiziakálně, bývá označován za rostlinu dlouhověkosti.

Čaj dlouhověkosti

Ingredience

 • 1 lžička sušeného kořene rozchodnice růžové
 • 250 ml vody

Příprava

Kořen zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme k varu a povaříme 5 až 10 minut, sejmeme a necháme částečně zchladnout. Pak scedíme.

Užívání

Rozchodnicový čaj pijeme teplý ráno po snídani nebo po snídani a po obědě. Kdo pije pravidelně čaj ze zlatého kořene, údajně se ve zdraví fyzickém i psychickém dožije sta let!

Jak rozchodnici růžovou pěstovat

 • Rozchodnice růžová neboli zlatý kořen patří k sukulentním trvalkám, které časem mohutní. Můžeme ji pěstovat venku na záhoně, ale i v květináči na balkoně nebo terase. Rostlina pochází ze Sibiře, je tedy mrazuvzdorná, zima a teploty pod nulou jí nevadí.
 • Dobře roste na slunečných a sušších stanovištích, jakojsou skalky, kamenné zídky nebo okraje trvalkových záhonů.
 • Semena vyséváme nejlépe na jaře na povrch výsevního substrátu a pravidelně rosíme, zasypaná zeminou špatně klíčí. Vyklíčí zhruba za měsíc. Semenáčky pikýrujeme. Zdravé a silně sazeničky vysazujeme buď do květináče, nebo na trvalá stanoviště.
 • Půdu má rozchodnice ráda lehkou, propustnou, kolem sazenice je dobré dát směs písku nebo štěrku. Hodí se skvěle do skalky.
 • Když už rozchodnici máme, dá se na podzim snadno množit dělením kořene. Kousek s aspoň jedním pupenem dáme do nádoby s lehkou propustnou zeminou a na jaře můžeme vysadit na záhon nebo do květináče.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama