Nasbírejte si léčivé kořeny kostivalu, lopuchu a pampelišky. Na podzim jsou nejúčinnější

Na podzim sbíráme nejen plody léčivých rostlin, ale taky kořeny. Pokud nemrzne, můžeme se na sběr kořenů vydat klidně i v listopadu. Podívejme se podrobněji na tři z nich: kostival lékařský, pampelišku lékařskou a lopuch větší.

Jak sbírat a zpracovat léčivé kořeny

  • Na podzim se léčivé kořeny sbírají po odkvětu v době, kdy nať už začíná usychat. Ideální počasí je po dešti, kdy je půda vlhká, aby se kořeny dobře vyrývaly nebo vytrhávaly a nepoškodily se.
  • Opatrně vyrytý (ideálně dřevěným nástrojem) či vytržený kořen očistíme od zeminy a odstraníme listy. Doma kořen ještě dočistíme kartáčkem, opláchneme vodou a ihned osušíme.
  • Kořeny buď usušíme, nebo je použijeme čerstvé. Na sušení silnější kořeny podélně rozřízneme nebo nakrájíme na slabá kolečka
  • Kořeny sušíme na vzdušném a stinném místě nebo umělým teplem v sušiče nebo v troubě. Při sušení by teplota neměla přesáhnout 45 °C až 50 °C.
  • Na kolečka nakrájené kořeny můžeme také navléknout na nit jako korálky a nechat pomalu vysušit na vzduchu.
  • Nasušené kořeny skladujeme v suchu a temnu v dobře uzavřených sklenicích, aby nezvlhly. Nasušené kořeny jsou účinné zhruba tři roky.
  • Usušený kořen se dá umlít na jemný prášek, který už nemusíme tepelně upravovat, a tak v něm zůstanou všechny účinné látky. Ten následně uskladníme v dobře uzavíratelné sklenici. Z čerstvého kořenu se nejčastěji připravuje tinktura.

Kořen pampelišky lékařské

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale), také smetanka lékařská, je nepříjemným plevelem, ale i velice ceněnou léčivou bylinou, která pomáhá léčit snad všechny choroby. Kořen vyrýváme buď na jaře před rozkvětem, nebo na podzim na konci vegetace.

Léčivé účinky pampelišky

„Kořen pampelišky je jednou z nejlepších bylin pro revmatiky a diabetiky. Pomáhá mj. odstraňovat toxické látky z jater, povzbuzuje čisticí schopnosti ledvin, preventivně brání tvorbě žlučníkových kamenů a posiluje činnost slinivky břišní. Její diuretické účinky pomáhají při hubnutí a detoxikaci," vysvětluje bylinkář a dodává: „V poslední době se o pampeliškovém kořenu mluví jako o výborné přírodní prevenci nádorových onemocnění.

Pampeliškové kapky

Ingredience

  • 1 díl nastrouhaného čerstvého kořenu pampelišky
  • 5 dílů vodky

Postup

Nastrouhaný kořen zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme měsíc macerovat. Každý den protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr, dáme do lahvičky a uskladníme v chladu a tmě.

Použití

Tinkturu z pampeliškového kořene užíváme třikrát denně 30 až 60 kapek ve sklence vody.

Kořen kostivalu lékařského

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je hojná statná trvalka s fialovými, purpurovými, růžovými i bílými květy. Z byliny se používá především protáhlý dužnatý kořen, na povrchu černý a uvnitř bělavý, méně často nať. Kořen vyryjeme rycími vidlemi na jaře před začátkem vegetace (březen a duben) nebo na podzim (září až listopad).

Léčivé účinky kostivalu

„Kořen kostivalu působí protizánětlivě, má hojivé účinky a podporuje rychlou obnovu tkání. Dnes se  používá se výhradně zevně jako mast, koupele, obklady nebo mazání (tinktura). Doporučuji ho vyzkoušet  zejména na výrony, pohmožděniny a otoky, pomáhá i při léčení zánětů, bolestí kloubů, šlach a vazů, urychluje hojení zlomenin, uvádí bylinkář. Kostival je účinný lék na křečové žíly, pomalu se hojící rány, artritidu a revmatismus.

Kostivalové mazání

Ingredience

  • 2 lžíce najemno nastrouhaného čerstvého nebo 2 lžičky sušeného umletého
  • 500 ml vysokoprocentního alkoholu nebo lékárenského lihu

Postup

Kostivalový kořen zalijeme alkoholem, dobře uzavřeme a necháme 3 týdny macerovat na teplém místě. Každý den protřepeme. Pak přefiltrujeme přes pláténko nebo kávový filtr.

Použití

Mazání je skvělé na křečové žíly, výrony a modřiny. Postižená místa potíráme podle potřeby, maximálně ale třikrát za den.

Kořen lopuchu většího

Lopuch větší (Arctium lappa) je typická rostlina rumišť a křovin, asi nejznámější bodlák nás. Většinou se k léčebným účelům používá kořen, listy i semena mají podobný, mnohem mírnější účinek. Kořen lopuchu se sklízejí na podzim (září až listopad) nebo brzy na jaře (březen), dříve než vyžene listy, ale pouze v prvním roce vegetace, neboť rostliny, které kvetly před rokem, již nemají dostatek účinných látek.

Lopuch léčivé účinky

„Lopuch je osvědčená detoxikační bylinka, má diuretický a antibakteriální účinek, působí povzbudivě na celý organismus, má diuretický a antibakteriální účinek. V tradiční lidové medicíně se čaj z kořenu lopuchu využívá hlavně při revmatismu a dně, hemoroidech, cukrovce, problémech s trávením a močovými cestami. Zevně pomáhá při léčbě dermatitidy a ekzémů, podporuje hojení ran a působí proti vypadávání vlasů,  doporučuje M. Kolár.

Lopuchový čaj

Ingredience

  • 1 lžíce sušeného a nařezaného kořene lopuchu
  • 500 ml vody

Postup

Kořen lopuchu většího zalijeme studenou vodou, necháme 5 až 10 minut odstát, pak přivedeme k varu a asi 5 minut povaříme.

Použití

Toto množství vypijeme přes den, nejlépe po doušcích.

Vše, co chcete vědět o bylinách a koření najdete v našem speciálu zde

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny, bylinkopedie.czbylinkovo.cz


Přečtěte si také