Česnek bojuje s viry, křen zabírá na kašel a cibule na rýmu. Zkuste tradiční léky z přírody

Sychravé počasí s sebou přináší zvýšený výskyt kašle a rýmy. Cítíte, že na vás něco leze? Škrábe vás v krku? Máte ucpaný nos a začínáte kašlat? Zkuste nejprve místo pilulek bojovat s nachlazením za pomoci úplně obyčejné zeleniny, kterou jistě máte ve sklepě nebo ve spíži. A když ne, tak ji určitě koupíte v každém supermarketu. Česnek, cibule a křen jsou spolehlivými a generacemi prověřenými přírodními léky na choroby z nachlazení.

Česnek proti virům

Česnek kuchyňský (Allium sativum) je dobré si v období zvýšeného výskytu chřipky a dalších chorob z nachlazení dopřávat co možná nejčastěji jako prevenci i lék. Česnek coby přírodní antibiotikum a antivirotikum posiluje imunitu a pomáhá bojovat proti virózám. Jeden (asi 6 g) až dva stroužky denně – to je doporučená dávka pro dospělého člověka, kterou není radno překračovat. Skvělý přínos v této době má i obyčejná česnečka!

  • Proti typickému česnekovému aroma, které nemusí být každému příjemné, pomáhá jíst česnek zároveň s olejem, mlékem a medem nebo po jídle rozžvýkat kousek petrželky, jedno jestli kadeřavé nebo hladkolisté.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Staré recepty z česneku proti chřipce a nachlazení. Zkuste čaj, elixír, sirup i česnekovou vodu

Česnekové mléko

Ingredience

  • 1 l plnotučného mléka
  • 1 plná hrst oloupaných stroužků česneku
  • 1–2 lžíce medu

Příprava

Do plnotučného mléka dejte česnek a krátce povařte. Když je česnek měkký, sejměte z plotýnky a nechte vychladnout. Potom vmíchejte med (podle chuti můžete přidat i ubrat). Rozmixujte.

Užívání

Při kašli užívejte zhruba každou hodinu jednu lžičku.

Cibule proti rýmě

Cibule kuchyňská (Allium cepa) působí podobně jako česnek, je ale jedinečná tím, že uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin. Při prvním náznaku kašle pomalu snězte syrovou cibuli. Další cibule rozkrojte a dejte do každé místností, kde se často pohybujete jednu. Cibule vyčistí byt od nežádoucích mikroorganismů. Nebo oloupejte 1 cibuli a nakrájejte na kolečka, zalijte 300 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 20 minut vyluhovat. Sceďte. Čaj pijte teplý oslazený medem třikrát denně. Na rýmu a zánětlivá onemocnění nosních dutin platí vdechování výparů z nakrájené čerstvé cibule. Sice si popláčete, ale pomůže vám to. Zábal z nasekané cibule zmírňuje bolesti v krku.

  • Proti rýmě pomáhá, když v cibulové šťávě namočíte vatovou tyčinku a vložíte do nosu. Aplikujte jednou za 2 hodiny.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě uděláte z obyčejné cibule

Cibulová šťáva

Ingredience

  • 1 velká cibule
  • 2–3 lžíce cukru

Připrava

Cibuli oloupejte, nakrájejte na tenká kolečka a posypejte cukrem.

Užívání

Šťávu, kterou cibule pustí, užívejte několikrát denně po 2–3 lžičkách. Uleví se vám při dýchání a zlepší odkašlávání.

Křen proti kašli

Křen selský (Armoracia rusticana)  s bílou dužinou a příjemnou peprnou chutí a štiplavou vůní má výrazný antibiotický efekt a posilující účinky. Křen dokáže v těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby všech chorob z nachlazení. Potlačuje množení virů a prohřívá organismus. Při kašli a rýmě křen uvolňuje zahlenění, jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíte už při jeho krájení, drcení nebo strouhání, kdy se uvolňují látky s dezinfekčním působením, což se projevuje slzením jako u cibule.

  • Osvědčenou přírodní medicínou ve chřipkovém období je dát si každý den 1 lžičku čerstvě nastrouhaného křenu.

Křenový med

Ingredience

Příprava

Ve sklenici smíchejte křen s medem. Uzavřete a dejte do lednice.

Užívání

Užívejte třikrát denně jednu lžičku, dětem bohatě stačí půl lžičky. Už po první či max. druhé dávce pocítíte, že se vám „spouští“ rýma, snadněji odkašláváte, lépe se vám dýchá a přestává bolet hlava.

Zdroje: bylinkyprovsechny.czuzdravim.cz, prirodajelek.cz


Přečtěte si také