Staré recepty z česneku proti chřipce a nachlazení. Zkuste čaj, elixír, sirup i česnekovou vodu

Každoročně s prvními podzimními dny hledáme ty nejlepší způsoby, jak podpořit imunitu, abychom odolali náporu virů a chřipka a choroby z nachlazení nás nedostaly. Obranyschopnost organismu můžeme posilovat různě, například „obyčejným“ česnekem. Patří k potravinám, které mají takřka zázračný vliv na naše zdraví, třeba i proto, že se dokáže poprat s viry.

Česnek kuchyňský (Allium sativum) je osvědčené přírodní antibiotikum, ale také silné antivirotikum, a tak přirozeně pomáhá chránit před virovými infekcemi. Je dobrý jako prevence, ale i účinně podporuje léčbu.

Co všechno léčí česnek

Česnek toho umí ještě mnohem víc! „Například detoxikuje, dezinfikuje, regeneruje, snižuje krevní tlak, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje imunitní systém, zmírňuje bolesti kloubů, pročišťuje cévy, prospívá srdci, ničí plísně, hojí rány... Nejúčinnější je česnek syrový, preventivně bychom měli sníst každý den jeden stroužek (to je 5 až 6 g), což je také množství, které bychom neměli překračovat,“ radí bylinkář Martin Kolár.

Česneková voda proti virům

Ingredience

  • 1–2 stroužky česneku (max. 6 g)
  • 200 ml vody

Postup

Oloupané stroužky česneku prolisujeme nebo nadrtíme v hmoždíři a zalijeme studenou převařenou vodou. Důkladně promícháme a vypijeme. Můžeme osladit až 1 lžičkou medu.

Užívání

Jako preventivní kúru zejména v sychravých podzimních dnech pijeme česnekovou vodu ráno těsně před snídaní po dobu dvou týdnů, pak týden vodu s citronem a pak zase týden česnekovou vodu,“ doporučuje bylinkář.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě uděláte z obyčejné cibule

Česnekový čaj se zázvorem

Ingredience

Postup

Česnek a zázvor oloupeme a nakrájíme, zalijeme studenou vodou a pomalu přivedeme k varu. Necháme 2 minuty povařit, sejmeme. Po 5–8 minutách scedíme.

Užívání

Čaj pijeme teplý nebo vlažný, vždy čerstvě připravený. Jak prevenci jednou za den, jako podporu léčby chřipky a chorob z nachlazení až třikrát denně po dobu nezbytně nutnou.

Antivirový česnekový elixír

Ingredience

  • 250 g česneku
  • 500 ml 40–50% čirého alkoholu (ideálně domácí pálenka nebo čistý destilát)

Postup

Stroužky česneku oloupeme, rozdrtíme v hmoždíři nebo vymačkáme lisem na česnek. Zalijeme alkoholem, dobře uzavřeme a necháme v tmavé a chladné místnosti 10 dnů. Občas protřepeme. Pak scedíme přes gázu nebo husté sítko a dáme do lahviček s kapátkem.

Užívání

„Jako ochranu před viry užíváme česnekový elixír po dobu jednoho měsíce. Buď po 20 kapkách třikrát denně ve sklence vody před jídlem, nebo citlivější lidé mohou začít užívat 5 kapek třikrát denně a postupně přidávat po jedné kapce až na 20 kapek třikrát denně před jídlem. Antivirovou kúru si dopřejeme dvakrát ročně,“ radí Martin Kolár.

Česnekový olej

Ingredience

  • 10 stroužků česneku
  • 150 ml zastudena lisovaného oleje

Postup

Česnek oloupeme, rozetřeme nebo rozdrtíme v hmoždíři či prolisujeme, dáme do tmavé sklenice a zalijeme olejem – česnek musí být pod hladinou. Uzavřeme a necháme nejméně 3 dny rozležet. Scedíme.

Použití

Česnekový olej jako prevenci užíváme dvakrát až třikrát denně,1 lžičku oleje smícháme s 1 lžičkou čerstvě vymačkané citronové šťávy 20 minut před jídlem.

Česnekový sirup

Ingredience

Postup

Oloupaný česnek prolisujeme nebo rozetřeme a smícháme s jablečným octem a medem. Směs přendáme do skleněné uzavíratelné nádoby a necháme týden v lednici. Každý den promícháme dřevěnou vařečkou. Scedíme.

Užívání

„Pokud už jsme virovou chorobou onemocněli, užíváme 1 lžičku sirupu ve 220 ml neperlivé vody ráno nalačno. Česnekový sirup nikdy nepijeme neředěný!!! Jako prevence stačí jedna sklenka jednou týdně,“ dodává bylinkář.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz


Přečtěte si také