Necítíte se dobře? Dejte si medvědí mléko, starý babský lék z medu, mléka a rumu
Sychravé počasí negativně ovlivňuje náladu, ale hlavně imunitu, a tak není divu, že nás často trápí chřipka a nachlazení. Kdo hledá přírodní pomoc v boji proti bacilům a virům, měl by vyzkoušet medvědí mléko. Tahle stará babská medicína je jedinečnou kombinaci medu, mléka a rumu. A kdo chce, může si osvědčený lék ještě vylepšit...
Med
Med je tradičním pomocníkem jak při prevenci, tak při samotné léčbě chorob z nachlazení, brání onemocnění dýchacích cest a ulevuje při horečkách. Obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitamínů, železa, kalcia, fosforu a rostlinných silic, které jsou nezbytné pro správné fungování imunitního systému. Med se tradičně užívá díky svým jeho antioxidačním, antibakteriálním, protizánětlivým a antiseptickým účinkům.
Mléko
Mléko je tradičním zdrojem kvalitních bílkovin a kyseliny mléčné, především je doslova vitaminovou bombou – obsahuje totiž vitaminy A, D, E, K a vitamíny skupiny B a z minerálních látek mj. vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, železo a jód.
Medvědí mléko recept
Ingredience
- 220 ml mléka
- 2 lžíce kvalitního medu
- 30 ml rumu
Příprava
Ohřejeme mléko, přidáme panáka rumu a vmícháme med.
Na co je medvědí mléko dobré
Medvědí mléko pomáhá hlavně s respiračními problémy. Je skvělé a účinné hlavně při počátečních příznacích nachlazení, pomáhá, když nás škrábe v krku, máme chrapot, kašleme, smrkáme a jsme unavení. Krásně nás prohřeje. Během večera vypijeme po doušcích jednu až dvě sklenice medvědího mléka a ráno budeme opět fit.
Medvědí mléko, stará dobrá babská medicína je jedinečnou kombinaci medu, mléka a rumu Zdroj: iStock
5 koření, která medvědí mléko vylepší
Klasické medvědí mléko si můžeme ještě vylepšit kořením a přidat mu ještě větší léčivé účinky i ozvláštnit chuť. Do hotového nápoje stačí přidat jenom špetku koření, o kterém jsme přesvědčeni, že nám pomůže a máme ho rádi.
Černý pepř
Pepř černý je především oblíbeným kořením, ovšem má taky nezanedbatelné léčivé vlastnosti. „Pepř v malém množství má dezinfekční a antibakteriální účinky. Mj. přirozeně posiluje celkovou obranyschopnost organismu a pomáhá tělu s detoxikací. Účinně může pomoci taky při chřipce a chorobách z nachlazení, především při kašli a rýmě. Pepř totiž prohřívá tělo a jak prokrvuje sliznice, snadněji se uvolňuje rýma a zlepšuje se odkašlávání,“ vysvětluje Martin Kolár
Skořice
Aromatická a lehce nasládlá skořice je oblíbené koření, Skořice účinkuje proti širokému spektru virů, bakterií a plísní, má pověst přírodního antibiotika a antivirotika, působí protizánětlivě a dezinfekčně. Osvědčila se v prevenci a léčení chřipky a nachlazení, pomáhá zlepšovat celkovou obranyschopnost organismu. Uplatňuje se jako dezinfekce ústní dutiny při angíně nebo zánětu zubu. Kromě toho odstraňuje zápach z úst, při nachlazení pomáhá odkašlávání. Špetka mleté skořice medvědí mléko pozvedne i chuťově.
Kurkuma
Kurkuma, někdy se jí říká také indický šafrán nebo žlutý zázvor, se používá jako koření i významná léčivka. „Díky obsaženému kurkuminu, žlutooranžově zbarvené aktivní látce, má kurkuma příznivé účinky na lidské zdraví. Známé jsou především její protizánětlivé, antibakteriální, protiplísňové, antivirové a antioxidační vlastnosti. Je to velice účinný přírodní bojovník proti bakteriím a virům, celkově posiluje organismus,“ říká bylinkář. Proslulé je tzv. zlaté mléko z kurkumy – tradiční recept na tento indický nápoj najdete zde. Jako dobrý přírodní lék poslouží v období zvýšeného výskytu chorob z nachlazení, protože zmírňuje kašel i bolesti v krku a hlavy.
Hřebíček
Hřebíček má nasládlou chuť, která často přechází do chutě hořké. Hlavní složkou hřebíčkové silice je fenolická sloučenina eugenol, který má lokálně anestetické a antiseptické účinky, Jako léčivé koření posiluje imunitní systém, má antibakteriální účinky a v neposlední řadě umí bojovat i se záněty v těle. Zároveň působí i dezinfekčně a dokáže tlumit bolest. Pomocí hřebíčku můžeme bojovat proti rýmě, zánětům dýchacích cest a nevolnosti.
Muškátový květ
Muškátový květ je koření s výraznou vůní a jemnou chutí, obsahuje zejména léčivé těkavé silice a alkaloidy. „Mletý muškátový květ pomáhá uklidnit, ale zároveň se výborně uplatní při chorobách z nachlazení, hlavně při kašli a rýmě, protože dokáže rozpouštět hleny, " uvádí bylinkář a dodává: „Při vnitřním užívání se muškátový květ používá po špetkách či na špičku nože. Platí, že čím méně, tím lépe. V malém množství je léčivý, ve vyšších dávkách působí jako droga, může způsobit pocení, bušení srdce, bolesti hlavy, bolesti těla a v závažných případech halucinace."
Česnek
Česnek obsahuje velké množství vitamínu C, hořčíku a vápníku. Je považovaný za účinné přírodní antibiotikum, ale také silné antivirotikum,a tak přirozeně pomáhá chránit před virovými infekcemi. Je dobrý jako prevence, ale účinně podporuje i léčbu chorob z nachlazení. „Přidáme-li do sklenice na špičku nože drceného, najemno nakrájeného nebo lisovaného česneku, pak získáme opravdu neobyčejný lék. Jako ochranu před viry doporučuji užívat česnekovou tinkturu po dobu jednoho měsíce po 20 kapkách třikrát denně ve sklence vody před jídlem," doporučuje Martin Kolár.
Zdroje: cs.wikipedia.org, bylinkář Martin Kolár, Rady naší babičky (Rider´s Digest Vývěr)