návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pěstujte na balkoně trvalky. Každoročně ušetříte spoustu peněz za sazenice

Simona Sedláčková , Vydáno: 03.05.2021
Pěstujte na balkoně trvalky
Autor: iStock Pěstujte na balkoně trvalky
Balkon ozdobený truhlíky a květináči plnými rozkvetlých letniček sice vypadá vždy nádherně, ale určitě moc dobře víte, že pořízení dostatečného množství sazenic pěkně provětrá peněženku. Tak na to jděte chytře! Alespoň část letniček vyměňte za spolehlivé trvalky. A nejlépe za ty trvalky, které zvládnou pobyt venku v květináči celoročně. Není jich mnoho, ale nějaké se najdou.

reklama

V létě zdobí balkony samozřejmě oblíbené letničky, ale i květiny, které sice nemusíme každoročně znovu kupovat, ale je potřeba pro ně najít bezpečný zimní úkryt. Takové muškáty nebo fuchsie trvalky jsou, ale příliš choulostivé. Bez zimního uložení v bezmrazé místnosti se neobejdou a vytopený byt pro ně vhodný není.

Fuchsie

Fuchsie: Rozmarné krásky potřebují v polovině dubna přesadit a zastřihnout staré a neduživé výhony

Co a jak dělat, abyste letos měli ty nejkrásnější muškáty

Chcete mít letos nejkrásnější muškáty? 21 tipů a rad, jak to udělat

Naštěstí existují i rostliny, které patří mezi trvalky, a dokonce mezi trvalky natolik otužilé, že zvládnou celoroční pobyt venku v květináči nebo v truhlíku. V nádobě jsou totiž kořeny rostlin vystaveny ještě mnohem většímu chladu než na záhonech, kde je mnohem větší vrstva půdy. I tak je dobré volit pro tyto nenáročné otužilce nádoby a květináče co největší.

Jaké trvalky pro celoroční pobyt v truhlíku vybrat

Bohyšky s krásnými listy

Bohyšky (lat. Hosta) zvládnou celoroční pobyt v květináči na balkoně velmi dobře, jen jim nedělá příliš dobře místo na slunci. Hodí se proto nejlépe pro zastíněné balkony orientované na sever. Jejich slabě fialové zvonkovité květy příliš parády nenadělají, ale o to více zdobné jsou jejich listy. Některé jsou čistě zelené, jiné s bílým nebo žlutým žíháním. Bohyšky skvěle zastanou místo jako doplněk ke kvetoucím letničkám.

Bohyšky (lat. Hosta) zvládnou celoroční pobyt na balkoně velmi dobře
Autor: iStock Bohyšky (lat. Hosta) zvládnou celoroční pobyt na balkoně velmi dobře

Nenáročné rozchodníky

Rozchodníky (lat. Sedum) se zase výborně hodí pro balkony orientované na jih nebo i na východ. Celé léto budou jejich listy tvořit uklidňující pozadí pro rozkvetlé letničky, aby na konci léta a na podzim sami vykvetly jemně růžovými květy.

Rozchodníky (lat. Sedum) se hodí pro balkony orientované na jih
Autor: iStock Rozchodníky (lat. Sedum) se hodí pro balkony orientované na jih

Skromné netřesky

Netřesky (lat. Sempervivum) patří mezi nejoblíbenější zahradní sukulenty, určitě pro jejich naprostou nenáročnost a přizpůsobivost. V přírodě rostou na suchých a chudých, většinou štěrkových půdách s dostatkem slunce. V zahradách je můžete pěstovat i v půdách, které obsahují více humusu, ale musíte jim zajistit dobrý odvod přebytečné vody. Aby jim nezahnívaly spodní listy, je dobré půdu překrýt vrstvou kamínků nebo štěrku.

Minizahrádka se sukulenty

Minizahrádka se sukulenty: Nenáročná dekorace rozzáří balkon i terasu

Mrazuvzdorné sukulenty

Netřesky, rozchodníky a kosmatce: Sukulenty, které vzdorují nedostatku vody i našim zimám

Překvapivě zvládnou pobyt na balkonech, orientovaných na jakoukoliv světovou stranu, ale lépe se jim bude dařit na slunci.

Netřesky (lat. Sempervivum) patří mezi nejoblíbenější sukulenty
Autor: iStock Netřesky (lat. Sempervivum) patří mezi nejoblíbenější sukulenty

Voňavé levandule

Dokonce i oblíbené levandule (lat. Lavandula), které jsou doma ve slunném Středozemí, zvládnou celoroční pobyt ve velkém květináči na balkoně. Samozřejmě se hodí pro krásně osluněné balkony s jižní orientací.

Oblíbené levandule (lat. Lavandula) zvládnou celoroční pobyt na balkoně
Autor: iStock Oblíbené levandule (lat. Lavandula) zvládnou celoroční pobyt na balkoně

Na zimu květináče pro jistotu obložte polystyrenem, aby se k jejich kořenům mráz nedostal. Levandule jsou vesměs mrazuvzdorné, mladé rostliny se ale vyplatí na zimu přikrýt listím či chvojím.

Levandule pěstování

21 rad a tipů, jak na pěstování, sběr a sušení levandule

Levandule v truhlíku

Levandule v květináči udělá parádu, voní i léčí: Návod, jak si ji jednoduše namnožit během léta

reklama

Článek je zařazen v: balkón , terasa , trvalky , odolné , mrazuvzdorné , Bohyška (Hosta) , netřesk (sempervivum) , Levandule (Lavandula) , Rozchodník (Sedum)

reklama

Přečtěte si také