Zahrada

20. července 2023 07:00

Simona Sedláčková

Jak se zbavit dřepčíků, skákajících akrobatů, kteří ničí hlavně brukvovitou zeleninu?

Vejdete do zahrady, mezi záhony s květákem, zelím, kapustou a kedlubnami, a před vám začnou rychle vyskakovat maličké tmavé tečky. Když se podíváte blíže, vyklubou se z malých teček broučci. Už se vám to stalo? Určitě ano. Dřepčíci, jak se malí škůdci především brukvovitých rostlin jmenují, se vracejí každým rokem s téměř železnou pravidelností. Jak si s nimi poradit?

Dřepčík (Phyllotreta)

Dřepčíkům se slovensky říká skočka a je to jméno rozhodně mnohem trefnější než to naše české. Dřepčíci totiž nikde nedřepí, ale naopak pěkně skáčou. Právě podle jejich rychlého pohybu pozná napadení zeleniny dřepčíky i naprostý zahradnický laik.

Životní cyklus dřepčíka

Dřepčík je asi 3 mm velký brouček s černými krovkami s kovovým leskem. Broučci přezimují v půdě, na jaře vylézají ven na rostliny a začínají se pářit. Samice potom nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou dravé larvy, které se živí listy rostlin. Pak se zakuklí a během léta se z nich líhnou dospělí broučci. Broučci jsou to sice drobní, ale žijí ve velkých koloniích a společně napáchají na rostlinách skutečně obrovské škody. Okusují listy rostlin až rostlina uhyne. Dřepčíkům nejvíce vyhovuje suché a horké počasí, vlhko jim naopak vůbec nevyhovuje.

Které rostliny dřepčíkům chutnají nejvíce

Dřepčíci škodí na záhonech po celé léto a nevíce jim chutnají brukvovité rostliny.

Nejvíce ohrožené rostliny a plodiny jsou:

Dřepčíci do listů rostlin vykusují malé dírky, jednu vedle druhé, až rostlinu zcela zničí. Larvy dřepčíků zase napadají drobné kořínky, ale dokážou se prokousat až do listů.

Jak chránit zeleninu před napadením dřepčíky

  • Nejvíce se osvědčuje včasné překrytí rostlin bílou netkanou textilií.
  • Preventivně může pomoci smíšená kultura s rajčaty, salátem nebo špenátem.
  • Využít můžete i domácí postřiky z mýdlové vody a octa.
  • Na listy můžete také aplikovat popel ze dřeva (nejlépe za vlhka).
  • Dobře fungují také žluté polepové desky na škůdce.
  • Samozřejmě můžete také využít postřiky, se kterými vám poradí odborníci v zahradnických centrech. Dobře funguje Karate Zeon na bázi pyrethroidů nebo NeemAzal na přírodní bázi.

Zdroj: pasti.cz; agrobio.cz; nasezahrada.com


Přečtěte si také