reklama

Jak se zbavit dřepčíků, skákajících akrobatů, kteří ničí hlavně brukvovitou zeleninu?

Simona Sedláčková
22. srpna 2021
Vejdete do zahrady, mezi záhony s květákem, zelím, kapustou a kedlubnami, a před vám začnou rychle vyskakovat maličké tmavé tečky. Když se podíváte blíže, vyklubou se z malých teček broučci. Už se vám to stalo? Určitě ano. Dřepčíci, jak se malí škůdci především brukvovitých rostlin jmenují, se vracejí každým rokem s téměř železnou pravidelností. Jak si s nimi poradit?
reklama

Dřepčík (Phyllotreta)

Dřepčíkům se slovensky říká skočka a je to jméno rozhodně mnohem trefnější než to naše české. Dřepčíci totiž nikde nedřepí, ale naopak pěkně skáčou. Právě podle jejich rychlého pohybu pozná napadení zeleniny dřepčíky i naprostý zahradnický laik.

Životní cyklus dřepčíka

Dřepčík je asi 3 mm velký brouček sčernými krovkami skovovým leskem. Broučci přezimují vpůdě, na jaře vylézají ven na rostliny a začínají se pářit. Samice potom nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou dravé larvy, které se živí listy rostlin. Pak se zakuklí a během léta se znich líhnou dospělí broučci. Broučci jsou to sice drobní, ale žijí ve velkých koloniích a společně napáchají na rostlinách skutečně obrovské škody. Okusují listy rostlin až rostlina uhyne. Dřepčíkům nejvíce vyhovuje suché a horké počasí, vlhko jim naopak nevyhovuje.

Které rostliny dřepčíkům chutnají nejvíce

Dřepčíci škodí na záhonech po celé léto a nevíce jim chutnají brukvovité rostliny.

Nejvíce ohrožené rostliny a plodiny jsou:

Dřepčíci do listů rostlin vykusují malé dírky, jednu vedle druhé, až rostlinu zcela zničí. Larvy dřepčíků zase napadají drobné kořínky, ale dokážou se prokousat až do listů.

Jak chránit zeleninu před napadením dřepčíky

Nejvíce se osvědčuje včasné překrytí rostlin bílou netkanou textilií, ale využít můžete i domácí postřiky zmýdlové vody a octa. Dobře fungují také polepové desky na škůdce. A samozřejmě můžete také využít postřiky, se kterými vám poradí odborníci v zahradnických centrech.

Na naše zeleninové i květinové záhony mají spadeno i další příslušníci hmyzí říše:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama