Při zánětu močových cest zkuste pít a jíst okurky, rajčata, saláty, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

Záněty močových cest častěji postihují ženy, ale nevyhýbají se ani mužům, zvláště těm starším. Obyčejné prochladnutí může skončit bolestmi a pálením při močení, což dokáže hodně znepříjemnit život. Navíc i po vyléčení má onemocnění tendenci se opakovaně vracet. Jak se proti infekci močových cest bránit a co podpoří léčbu? Veledůležitá je prevence, která znamená správně se oblékat, hodně pít a jíst tzv. močopudné potraviny.

Zánět močových cest se projevuje pocitem nutnosti močení, i když je močový měchýř prázdný, pálením a bolestí při močení, příliš častým močením, bolestí vpodbřišku, pocitem plnosti a tlaku, někdy se objevuje krev vmoči a teploty.

V mládí je infekce až padesátkrát častější u žen než u mužů, ve vyšším věku se tento rozdíl stírá v souvislosti sproblémy sprostatou. Zánět močových cest někdy prodělala zhruba každá druhá žena, ztoho přibližně u pětiny se záněty vracejí opakovaně.

Hlavně neprochladnout!

Prostydnutí je jedním z rizikových faktorů vzniku zánětu močových cest, proto dbejte na to, abyste nikdy neprochladli, zejména od pasu dolů. Nesedejte si na studené povrchy a dobře se oblékejte. „Je vhodné nosit dlouhá trika a dlouhé svetry, které kryjí záda voblasti ledvin. Při sezení venku pomůže třeba šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčená do kalhot. Podbřišek a ledviny není třeba přehřívat, ale chránit před odkrytím,“ radí uroložka MUDr. Monika Purmová. Ze stejného důvodu také nezůstávejte dlouho vmokrých plavkách a mokrém oblečení včetně bot, kdy promoknete.

Pijte, pijte a pijte

Díky dodržování pitného režimu dochází kproplachování močových cest a tím se nebezpečí vzniku infekce snižuje. Denně se doporučuje vypít minimálně dva litry, ale neuškodí i víc neslazených tekutin denně. Vodu (třeba s plátkem citronu) můžete prokládat urologickými čaji. Naopak omezte na minimum konzumaci dráždivých nápojů, jako jsou káva a kofeinové nápoje i černý čaj.

Nezadržujte moč

Pokud budete dostatečně pít, zajistíte tím také pravidelné vyprazdňování. Díky tomu se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře. Jestliže zadržíte moč na dlouhou dobu, zvyšujete tím riziko infekce močového ústrojí. Ideální je močit nejméně jednou za tři hodiny.

Posilujte obranyschopnost

Důležitou roli hraje rovněž celková imunita organismu, proto se ji snažte co nejvíce posílit. „Zajistěte tělu dostatečný přísun vitaminů a minerálů, především vitaminu C,“doporučujeMUDr. Purmová z kliniky UroKlinikum „Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují.“

Jezte správné potraviny

Zdraví močové měchýře se dá pozitivně ovlivnit rovněž volbou správného jídelníčku. Zařaďte do něj více tzv. močopudných potravin, jako jsou především kořenová zelenina, okurky, červená řepa, meloun a listové saláty. Tyhle potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč zmočového měchýře a spolu sní i bakterie. Prospějí vám zejména:

Na brusinky se můžete spolehnout

K účinným zbraním při boji proti zánětům močových cestpatří známá brusnice brusinka(Vaccinium vitis-idaea), a to jak plody (brusinky), tak listy. Jejich konzumace vjakékoliv formě, ať už čerstvé, sušené, jako šťáva, čaj nebo doplněk stravy přispívá kléčbě a prevenci tohoto onemocnění. Brání totiž patogenním bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují tím vzniku infekce. Přispívají k vylučování kyseliny močové a močoviny,mají močopudný a protizánětlivý účinek a jsou vhodné při opakovaných zánětech močových cest. Užívání brusnice brusinky by se mělo omezit na dobu dvou měsíců dvakrát ročně

Brusinková čajová kúra na čištění močových cest

Ingredience

  • 2 lžíce sušených brusinkových listů
  • 1 lžíce sušených brusinek
  • 500ml vroucí vody

Příprava

Listy nechte zalijte vroucí vodou a nechte 15až 20 minut vyluhovat vpřikryté nádobě. Sceďte.

Užití

Toto množství popíjejte běhemdne jako třítýdenní kúru na čištění močových cest.

Celá lichořeřišnice je jedlá a léčivá

Lichořeřišnice větší(Tropaeolum majus) působí hlavně v oblasti urogenitální výrazně antibioticky na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií v močových cestách, a tak přispívá k léčbězánětů močového měchýře. Bylina se osvědčila i při léčbězánětu prostaty. Lichořeřišnice je účinné přírodní antibiotikum. Kdo trpí opakovanými záněty močových cest, měl by myslet na prevenci pořád a používat čerstvou lichořeřišnici ve studené kuchyni co nejčastěji (do zeleninových salátů, pomazánek a jako ozdobu), celá rostlina je jedlá. Případně si jednou až dvakrát ročně udělejte dvoutýdenní kúru, podávání tinktury z lichořeřišnice je nejlepší, ale pomůže i čaj z lichořeřišnice.

Čajová kúra z lichořeřišnice

Ingredience

  • 1 lžička řezaných sušených květů a listů nebo 2 lžičky čerstvých
  • 200 ml horké vody (nesmí se vařit!)

Příprava

Lichořeřišnici zalijte šálkem horké vody, zakryjte a nechte 8 až10 minut vyluhovat, Sceďte.

Užití

Nálev jako třítýdenní kúru na podporu močového měchýře a močových cest popíjejte vlažný třikrát denně, vždy si připravte čerstvý.

Kopřiva má mírně diuretický účinek

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je velmi oblíbená a účinná léčivá rostlina na choroby urogenitální, jako jsou chronické záněty močových cest a zvětšená prostata, má mírně diuretický účinek. Prvky obsažené v kopřivě urychlují látkovou výměnu, odvod kyseliny močové ztěla a působí i silně močopudně. Jako přírodní podpůrný lék se osvědčil odvar z mladých kořenů kopřivy.

Odvar zkořenů kopřivy

Ingredience

  • 1 lžička nadrobno posekaných kořenů kopřivy
  • 220 ml vody

Příprava

Kopřivové kořeny zalijte studenou vodou, přiveďte k varu, asi 2 minuty povařte, sejměte, zakryjte a nechte 10 až 15 vyluhovat. Sceďte.

Užití

Toto množství vždy čerstvě uvařeného odvaru pijte třikrát denně při pálení a bolesti při močení.

Echinacea je přírodní antibiotikum

Echinacea (Echinacea purpurea), česky třapatkovka nachová postaru třapatka obsahuje účinnou látku echinakosid, která stimuluje bílé krvinky, které mají zásadní vliv na imunitu. Působí jako přírodní antibiotikum, pomáhá v boji proti mikroorganismům, které jsou hlavní příčinou infekcí močových cest. Léčíchronické záněty močových cest aledvin, zároveň podporuje imunitu.

Echinaceový čaj

Ingredience

  • 1 lžička sušených květů a listů echinacei
  • 250 ml vroucí vody

Příprava

Echinaceu zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte zhruba 10 mnut vyluhovat. Sceďte.

Užití

Vlažný nálev pijte při akutních potížích třikrát denně, jako prevenci jednou za den. Připravuje se vždy čerstvý. Užívejte 14 dní a potom si dejte 14 dní přestávku.

Vřes je prvotřídní dezinfekční prostředek

Vřes obecný(Calluna vulgaris) je osvědčenou bylinou pro prevenci i léčbu nemocí močového měchýře, ledvin aprostaty, je to prvotřídní dezinfekční prostředek močových cest s močopudným účinkem. Je silně protizánětlivý a uplatnění nalezne i jako drtič močových kaménků. Nejvhodnější formou užívání je odvar, macerát a tinktura, účinky vřesu se násobí v bylinných směsích.

Vřesový macerát

Ingredience

  • 2 lžičky sušené vřesové natě nebo 3 lžičky čerstvé
  • 300 ml studené vody

Vřes zalijte studenou vodou, zakryjte a nechte nejméně 8 hodin (ideálně přes noc) vyluhovat. Sceďte.

Užití

Při akutním onemocnění močových cest toto množství vypijte po doušcíchběhem dne.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také