návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Tyhle 3 balkonové trvalky byste neměli na podzim vyhazovat. Na jaře udělají parádu znovu

Simona Sedláčková , Vydáno: 23.09.2021
Zelené balkonovky si uchovejte pro příští rok
Autor: iStock Zelené balkonovky si uchovejte pro příští rok
Popenec, vrbina penízková a dichondra patří k doplňkovým rostlinám, které každoročně na jaře nakupujeme spolu s kvetoucími balkonovými květinami. Přitom se jedná o trvalky! Vrbinu a popenec bychom mohli přes zimu pěstovat na záhonu v zahradě a dichondru doma jako pokojovou rostlinu.

reklama

Krása bohatě kvetoucích balkonových květin vynikne většinou ještě mnohem více, pokud je doplníme některou z rostlin okrasných listem. Pokud nechcete každoročně zbytečně vynakládat nemalé prostředky na pořízení rostlin nových, můžete se pokusit o jejich uchování i pro další sezony.

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

Vytrvalá, plazivá, vlhkomilná rostlina roste běžně v přírodě celé střední Evropy, ale byla zavlečena i do Severní Ameriky či Austrálie. U nás ji najdete jako nenápadnou rostlinku na březích potoků a řek.

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)
Autor: iStock Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

Vrbina penízková vykvétá žlutými kvítky od května do července a často se využívá jako doplňková rostlina do truhlíků, kde ani tak nejde o květy jako spíše o svěže zelené, drobné lístky, na dlouhých převislých lodyhách.

Na konci letní sezony můžete vrbinu vysadit do zahrady, kde se uplatní jako půdopokryvná rostlina pro vlhčí místa. Na jaře pak stačí odstřihnout několik lodyh s listy a nechat je ve vodě zakořenit. Velmi snadno si takto namnožíte vrbinu do truhlíků pro další sezonu.

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)
Autor: iStock Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

Popenec obecný (Glechoma hederacea)

Popenec obecný, dříve zvaný popenec břečťanovitý, je vytrvalá bylina, kterou najdete jako podrost volně rostoucí v přírodě téměř celé Evropy a severních částí Asie. Na zahrádkách se považuje za nepříjemný plevel, v lidovém léčitelství za významnou léčivku.

Popenec obecný (Glechoma hederacea)
Autor: iStock Popenec obecný (Glechoma hederacea)

Velmi často se popenec využívá také jako doplňková rostlina kvetoucích balkonovek. Vytváří totiž až 2 m dlouhé závěsy výhonů se svěže zelenými, kulatými listy s bílým okrajem. Vykvétá od března do července drobnými nenápadnými kvítky nachové barvy, podobnými hluchavce. 

Popenec vyžaduje polostinné až stinné stanoviště a vlhčí půdu. Nemá rád přímý sluneční svit. Pro přezimování může zůstat v truhlíku na balkoně, ale můžete ho i vysadit do zahrady. Snese téměř vše, je mrazuvzdorný až do −40 °C.

Kvetoucí rostliny vyniknou na pozadí rostlin doplňkových

Balkonové rostliny s okrasnými listy doplní kvetoucí letničky. Září mnoha barvami

Popenec obecný, dříve břečťanolistý (Glechoma hederacea) roste jako plevel takřka všude

Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s únavou a hodí se do velikonoční nádivky

Dichondra (Dichondra micrantha)

Dichondra, kterou můžete znát i pod jménem stříbrný déšť, je přesný opak popence. Vyhovuje jí umístění na plném slunci, kde vytváří až 1 m dlouhé výhony, volně rostoucí v závěsech z truhlíku.

Dichondra (Dichondra micrantha)
Autor: iStock Dichondra (Dichondra micrantha)

Dichondře prospívá teplo a sucho, ale jakmile teplota na podzim spadne pod 8 °C, vyžaduje přemístění do vnitřních prostor s teplotou okolo 10 °C, protože není mrazuvzdorná. Na jaře, asi v polovině května, ji můžete opět vysadit mezi kvetoucí balkonové květiny.

reklama

Článek je zařazen v: balkonové , květiny , popenec , vrbina , Dichondra , balkonovky

reklama

Přečtěte si také