Tyhle 3 balkonové trvalky byste neměli na podzim vyhazovat. Na jaře udělají parádu znovu

Popenec, vrbina penízková a dichondra patří k doplňkovým rostlinám, které každoročně na jaře nakupujeme spolu s kvetoucími balkonovými květinami. Přitom se jedná o trvalky! Vrbinu a popenec bychom mohli přes zimu pěstovat na záhonu v zahradě a dichondru doma jako pokojovou rostlinu.

Krása bohatě kvetoucích balkonových květin vynikne většinou ještě mnohem více, pokud je doplníme některou zrostlinokrasných listem. Pokud nechcete každoročně zbytečně vynakládat nemalé prostředky na pořízení rostlin nových, můžete se pokusit o jejich uchování i pro další sezony.

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

Vytrvalá, plazivá, vlhkomilná rostlinaroste běžně vpřírodě celé střední Evropy, ale byla zavlečena i do Severní Ameriky či Austrálie. U nás ji najdete jako nenápadnou rostlinku na březích potoků a řek.

Vrbina penízková vykvétá žlutými kvítky od května do července a často se využívá jako doplňková rostlina do truhlíků, kde ani tak nejde o květy jako spíše o svěže zelené, drobné lístky, na dlouhých převislých lodyhách.

Na konci letní sezony můžete vrbinu vysadit do zahrady, kde se uplatní jako půdopokryvná rostlina pro vlhčí místa. Na jaře pak stačí odstřihnout několik lodyh slisty a nechat je ve vodě zakořenit. Velmi snadno si takto namnožíte vrbinu do truhlíků pro další sezonu.

Popenec obecný (Glechoma hederacea)

Popenec obecný, dříve zvaný popenec břečťanovitý, je vytrvalá bylina, kterou najdete jako podrost volně rostoucí vpřírodě téměř celé Evropy a severních částí Asie. Na zahrádkách se považuje za nepříjemný plevel, vlidovém léčitelství za významnou léčivku.

Velmi často se popenec využívá také jako doplňková rostlina kvetoucích balkonovek. Vytváří totiž až 2 m dlouhé závěsy výhonů se svěže zelenými, kulatými listy sbílým okrajem. Vykvétá od března do července drobnými nenápadnými kvítky nachové barvy, podobnými hluchavce.

Popenec vyžaduje polostinné až stinné stanoviště a vlhčí půdu. Nemá rád přímý sluneční svit. Pro přezimování může zůstat vtruhlíku na balkoně, ale můžete ho i vysadit do zahrady. Snese téměř vše, je mrazuvzdorný až do −40 °C.

Dichondra (Dichondra micrantha)

Dichondra, kterou můžete znát i pod jménem stříbrný déšť, je přesný opak popence. Vyhovuje jí umístění na plném slunci, kde vytváří až 1 m dlouhé výhony, volně rostoucí v závěsech ztruhlíku.

Dichondře prospívá teplo a sucho, ale jakmile teplota na podzim spadne pod 8 °C, vyžaduje přemístění do vnitřních prostor steplotou okolo 10 °C, protože není mrazuvzdorná. Na jaře, asi vpolovině května, ji můžete opět vysadit mezi kvetoucí balkonové květiny.


Přečtěte si také