7. října 2018 06:00
Tereza JavorováPosvátné chryzantémy: Jak je pěstovat a co dělat, aby vám kvetly až do zimy?
Chryzantémy nejsou jen dušičkové květiny, které se melancholicky vyjímají v podzimním mlžném oparu. Ve skutečnosti jsou to květiny s posvátným významem a léčivou silou!
Jsou krásné v truhlících i na zahradě a svou pestrou nádherou přidávají podzimu na kráse. Ale i melancholii. Chryzantémy si spojujeme právě s podzimem a často se objevují na smutečních kyticích. Ve skutečnosti měly tyto asijské krásky skoro opačný význam!
Jsou oblíbené hlavně v kulturách Dálného východu, v Číně a Japonsku, kde představují symbol lidské dokonalosti, a dokonce se pyšní výsadou být symbolem japonských císařů. Číně zase považují chryzantémy za posvátné květiny a mají své místo při obřadech a v chrámech. Samotné slovo “chryzantéma” pak pochází z řečtiny a znamená ,,zlatý květ".
Léčivá síla chryzantémy
Možná byste to do nich neřekli, ale jsou nesmírně léčivé a mají významné místo v čínské medicíně! Nálev z květů, listů i kořenů seužíval především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce.
Pokud si chcete “zlatými květy” zpříjemnit podzim, dobře děláte. Chryzantémy budou vděčně kvést až do zimních dní.
Jak pěstovat chryzantémy
Víte, jak pěstovat chryzantémy? Máme 12 dobrých rad, díky kterým vám vydrží krásné až do zimy:
⇒ Už při nákupu myslete na to, že pro zahrádky a terasy jsou vhodné jen mrazuvzdorné druhy a kultivary.
⇒ Do květináčů se nejvíce hodí chryzantémy nízké a drobnokvěté! Jsou to odrůdy vyšlechtěné v Evropě.
⇒ Pro pěstování drobnokvětých chryzantém nepoužívejte do velkých nádob příliš lehké substráty.
⇒ Pokud je dáte do velkých květináčů, hrozí jim přeschnutí.
⇒ Pro chryzantémy jsou nejvhodnější směsi rašeliny a zeminy.
⇒ Pro zahrádky a terasy jsou vhodné jen mrazuvzdorné druhy a kultivary.
⇒ Aby krásně kvetly, používejte pro chryzantémy zeminou bohatou na živiny a k základnímu hnojení ještě přidejte vícesložková hnojiva.
⇒ Velkokvěté chryzantémy vydrží na balkoně či terase chráněné před deštěm a větrem až do ostřejších podzimních mrazíků. Teprve pak je přeneste do světlé studené místnosti s maximální teplotou okolo deseti stupňů Celsia.
⇒ Květináč si můžete vzít i domů, na okenní parapet – v teple pokvete dříve, avšak při teplotě výrazně přesahující 16 °C květy nevydrží tak dlouho.
⇒ Chryzantémy potřebují stanoviště na slunečné straně, a to i když je podzim a slunce máme málo.
⇒ Nechte je přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě.Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5 °C až 8 °C a zalévejte jen minimálně.
⇒ Chryzantémy zalévejte nejlépe ke kořenům, protože voda na listech způsobuje vznik houbových chorob.
(KU)