11. října 2021 06:00
Tereza JavorováPodzimní bylinky: Vyrazte do přírody a zásobte se vitamíny!
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu příroda uléhá ke spánku, pak rozhodně nemáte pravdu! I na začátku října můžete na zahradě natrhat krásnou podzimní kytici a u cesty nasbírat mocné bylinky a další léčivé plodiny. Které nepřehlédnout?
Růže šípková
Na tyto trnité keře narazíte podél lesů nebo v hájích. Minete je jen těžko – díky zářivě červeným podélným plodům, které dozrávají právě v září a říjnu, o sobě dávají vědět už z dálky. Šípky jsou skvělým pomocníkem při kašli a nachlazení, jelikož jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Navíc mají močopudné vlastnosti, používají se tedy i k léčbě zánětů močového traktu a ledvin. Chuťově velmi dobrý a sladký šípkový čaj můžete připravit dvěma způsoby. Buď čerstvé šípky asi patnáct minut povaříte, přitom použít je můžete tři až čtyřikrát. Druhou možností je plody nasušit a před vařením nadrtit, aby se skutečně uvolnily všechny vitamíny. V takovém případě je ale potřeba výsledný odvar přecedit přes jemné sítko nebo ideálně přes plátýnko. Drobné chloupky, které obalují semínka, totiž můžou nepříjemně škrábat v krku.
Rakytník řešetlákový
Další z mnoha podzimních keřů, které na svých větvích nesou kilogramy vitamínů, je rakytník. Je bezednou zásobárnou vitamínu C, kterého údajně obsahuje až 10krát více než exotický pomeranč! Ve volné přírodě ho zřejmě budete hledat jen těžko, pokud ale vašim známým roste na zahradě a záplavu oranžových kuliček nestíhají sklízet, popadněte košík a vyrazte! Nezapomeňte při tom na pracovní rukavice – na rozdíl od šípku jsou trny rakytníku dlouhé, pevné a bodají jako jehly! Pokud se jimi ale probojujete, dostane se vám univerzálního léku na posílení imunity.
Rakytník obsahuje mimo jiné i karotenoidy, vitamin E a omega 3, 6, 7 a 9 nenasycené mastné kyseliny. Pomáhá tak snižovat vysoký cholesterol i krevní tlak, regeneruje pokožku a napomáhá ke správné funkci cévní soustavy. A co s natrhanými plody? Kromě rakytníkového oleje a sirupu můžete jednoduše uvařit čaj nebo je dokonce jíst syrové. Jediná kulička rakytníku se pak prý postará o denní příjem zmiňovaného vitamínu C!
Libeček lékařský
I tuhle podzimní rostlinu také volně v přírodě nenajdete, zavlečena sem byla totiž ze Středomoří. Bylina má neuvěřitelně širokou paletu pozitivních účinků – blahodárně působí na nervovou soustavu, upravuje menstruační cyklus, čistí krev a detoxikuje, eliminuje stařecké skvrny nebo například mírní revma. Jeho listy pak můžete použít de facto kdekoli byste vařili s celerovou natí. Skvěle chutná například v polévkách, a to jak čerstvý, tak sušený!
Jitrocel kopinatý
Nenápadné lístky jitrocele v sobě skrývají mnoho vitamínů, které nám přijdou vhod zejména v době chřipkových epidemií. Působí totiž blahodárně na de facto celou dýchací soustavu, odhleňují, pomáhají od kašle a mají protizánětlivé účinky. A kde že tahle kouzelná bylina roste? Například na lučních cestách nebo na okraji polí, najít ji skutečně není těžké. Pokud se vám tedy podaří natrhat alespoň čtyři hrsti, můžete si během pár minut vyrobit například sladký jitrocelový sirup proti nachlazení! Pokrájené lístky zalijete decilitrem vody, přivedete k varu, přidáte 250 gramů medu a na mírném ohni mícháte, dokud tekutina nezhoustne. Pak už jen stačí zbytky jitrocele přecedit a zázračný lék slít do lahve, kterou uchováte v lednici.
Kopřiva dvoudomá
Skutečně je to tak! Přestože se téhle bylině většinou vyhýbáme obloukem, má neuvěřitelné léčivé účinky! Stačí jen navléct rukavice, nastříhat ji jako květinu a následně zavěsit na vzdušné místo a nechat usušit. Pak už jen zbývá (již nežahavé) lístky otrhat a uschovat ve sklenici, připravené pro výrobu čaje. Ten sice není nijak zvlášť lahodný, pokud ho ale smícháte s chuťově lepšími bylinkami jako máta nebo meduňka, hořké kopřivy si v něm ani nevšimnete. Ta je přitom skvělá k celkovému pročištění těla, pomáhá s problematickou pletí, nemocemi jater a žlučníku a tlumí bolesti hlavy. Jen pozor – kopřivové odvary se doporučuje pít maximálně dva týdny v kuse, poté je dobré tuhle silnou bylinu na nějaký čas vysadit.
(AZ)