reklama

Vitálka poléhavá: Skromná letnička, která vydrží kvést po celou sezonu

redakce
15. srpna 2019
Hledáte letničku, která ozdobí truhlíky na balkoně záplavou nádherných kvítků, kvetení jí vydrží po celou sezonu a zároveň vám odpustí občasné přelití či naopak opomenutí zálivky? Už nehledejte, vitálka pro vás bude ta pravá.
reklama

Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)

Vitálka, známá také pod názvy sanvitálie či Aztécké zlato, je nízká letnička sdrobnými žlutými kvítky, které na první pohled připomínají miniaturní slunečnice. Květy jsou opravdu velmi drobné, ale jejich velikost rostlina plně nahrazuje množstvím a vbalkonových truhlících se tak stává naprosto nepřehlédnutelnou. Vitálka neroste příliš do výšky, spíše se rozrůstá do šířky a volně přepadá přes květináč nebo truhlík. Pěstovat ji však můžete i v zahradě, kde může vytvořit půvabný okraj trvalkového či letničkového záhonu a svým nízkým vzrůstem se hodí i na doplnění skalky.

Vitálka má hustě větvené, jemně plstnaté stonky a drobné vejčité listy, které vytvářejí bohaté polštáře.

4 vlastnosti vitálky, pro které je tato rostlina tolik oblíbená

Vitalita

Jak už sám název této letničky napovídá, jedná se o rostlinu velmi odolnou a vitální, která není náročná na pěstování, daří se jí na slunci i vpolostínu, ke zdárnému růstu potřebuje obyčejnou, hlinitopísčitou půdu a ani na zálivku není příliš náročná. Odpustí vám jak občasné přelití, tak naopak opomenutí zálivky.

Samočistící květy

Rostlinku nemusíte zbavovat odkvetlých květů, ty po odkvětu rychle zasychají a na rostlině nejsou téměř vidět.

Dlouhé kvetení

Vitálku najdete vnabídce květinářství a zahradnictví už od začátku května a záplava žlutých květů vás neopustí až do prvních mrazíků. Pokud panuje mírná zima, dokáže vitálka překvapovat kvetením až do Vánoc.

Škůdci a nemoci

Vitálka je věrná svému jménu i co se týká chorob, které se jí jako zázrakem vyhýbají, i když jsou okolní rostliny zasažené, a příliš vlásce ji nemají ani škůdci.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama