Zahrada

11. července 2023 06:00

Simona Sedláčková

Letničky a balkonové květiny uprostřed sezony: Zalévejte a hnojte!

Většina letniček i balkonových květin je právě v plné síle, obsypaná květy. Aby jim to slušelo na záhonech a v truhlících co nejdéle, nejlépe až do prvních mrazíků, vyžadují většinou hodně vody, pravidelné přihnojování a stejně pečlivou likvidaci odkvetlých částí. Jen tak vás bude pohled na letničky těšit dlouho do podzimu.

Letničky, ať už ty z přímého jarního výsevu, nebo ty choulostivější, kterými jste osadili záhony a truhlíky koncem května, by měly být v současné době na vrcholu svých sil. Měly dost času, aby se řádně rozrostly, rozkošatily a začaly kvést. Stejně tak ostatní balkonové květiny, které, jako například muškáty a fuchsie, musely přečkat zimu ve sklepě či na tmavé chodbě.

Letničky na záhonech

Letniček na záhonech si zase tak moc všímat nemusíme, stačí pravidelná zálivka brzy ráno nebo později večer, protože některé rostliny špatně snášejí studenou vodu, která dopadá na rozpálené listy, a odumírají. Ve velkých vedrech je někdy potřeba dokonce zálivka dvakrát denně. Suchomilné letničky pochopitelně zálivku nevyžadují.

Po deštích nebo i po vydatnější zálivce se na povrchu záhonů vytváří škraloup, který je nutné motyčkou rozrušit, aby se ke kořenům mohl dostávat i vzduch. Záhony je také nutné udržovat po celé léto bez plevelů, které by květinám odebíraly vláhu a živiny.

Letničky v truhlících

Letničky, ale i ostatní balkonové květiny v truhlících mají pochopitelně vyšší nároky na péči. Nejlépe se většině letniček daří v samozavlažovacích truhlících. Vodu do nich doplňujte podle potřeby, obohacenou o slabší dávku hnojiva. Pokud nádržka na vodu nikdy nevysychá, zalévejte jenom spodem.

Letničky v běžných truhlících a v květináčích vyžadují zálivku většinou dvakrát denně, vždy ráno a večer. Většina pěstitelů muškátů, petúnií nebo fuchsií radí i mnohem častější hnojení, než doporučují výrobci hnojiv. Někteří dokonce hnojí své květiny každý den, a pak se mohou pyšnit kaskádami bohatých květů, které každý kolemjdoucí obdivuje.

Minerální živiny, především fosfor a draslík, letničky potřebují dostávat nejlépe ve formě kombinovaného hnojiva. Z organických hnojiv můžete použít jen dobře uleželý kompost, který zapravíte do půdy ještě před vysazením letniček. Hnojení chlévským hnojem většina letniček nesnáší. Letničky bývají většinou vápnomilné a vyhovuje jim neutrální půdní reakce.

Odstraňujte staré květy

U většiny letniček můžete prodloužit dobu kvetení už jenom tím, že budete pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Pokud rostlinám nedáte možnost vysilovat se vytvářením semen, budou stále pěkně nakvétat. Teprve ke konci sezony můžete některé květy zachovat až do vývinu semen. Zajistíte si tak semena pro výsevy v příštím roce. Nebo je nechte vysypat do okolní půdy, aby se tak některé odolnější letničky rozmnožily samovýsevem.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský text


Přečtěte si také