reklama

Vyvěste hnízdní budky a hnízda pro vlaštovky, jiřičky i rorýse. Vracejí se na jaře

Simona Sedláčková
27. února 2021
Hnízdní budky pro ptáky vyvěšujeme nejlépe na podzim, ale vhodné období je i v předjaří. Jarní budky a hnízda obsadí především ptáci, kteří se k nám vracejí později, tedy vlaštovky, jiřičky a rorýsi. Tito ptáci mají také speciální požadavky na své obydlí. Vlaštovky a jiřičky potřebují dřevocementová hnízda a rorýsi zase budku s úzkým vletovým otvorem.
reklama

Vpodzimních budkách zahnízdí především ptáci, kteří snámi zůstávají i vzimním období. Takové sýkorky a vrabci už si své jarní domovy dávno vyhlídli a na podzim instalované budky stačily důkladně opršet a ztratit „lidskou vůni“.

Jako další se kpřezimujícím ptákům přidají špačci, drozdi nebo budníčci, kteří přilétají zteplých krajin mezi prvními. Vdubnu se knám vrátí vlaštovky a jiřičky. Největšími opozdilci jsou pak rorýsi, ťuhýci a sedmihlásci. Přiletí klidně až vkvětnu a vpředjaří vyvěšené budky a hnízda se jim budou hodit. Musíte jim je však připravit už teď, aby jejich budoucí příbytky stačily získat svou přírodní patinku.

Hnízda pro vlaštovky a jiřičky

Tito ptáci si sami staví hnízda zhlíny a stébel trávy nebo slámy, nalepená na fasády domů těsně pod střechou, ale bohužel jim stále ubývá míst, kde by se mohli usadit.

Mnoha lidem jejich hnízda i vadí. Trus vypadávající zhnízd jim špiní fasádu, a tak hnízda ničí a shazují. Proto je na nás ostatních, abychom jiřičkám a vlaštovkám pomohli. Přitom někdy by stačilo i obyčejné prkno, umístěné pod hnízdem, aby zabránilo nepořádku.

Miskovitá hnízda z dřevocementu, přímo určená pro vlaštovky a jiřičky, můžete koupit na internetu. Umístěte je těsně pod střechu, pro jiřičky vně budov a pro vlaštovky dovnitř dobře přístupných stodol nebo chlévů.

Budky pro rorýsy

Původně rorýsi obývali dutiny stromů a skal, ale pak se jim zalíbilo vblízkosti lidí. Rorýsi patří kptákům, kteří se dokonale přizpůsobili životu ve velkých městech a oblíbili si především paneláky. Hnízdí velmi často vjejich větracích otvorech. Velkou pohromou je pro ně zateplování domů, ztrácejí tak svá oblíbená hnízdiště. Pomoci jim můžete vyvěšením správné budky na správné místo.

Budka pro rorýse by měla být asi 40 cm široká, 20 cm hluboká a 15 cm vysoká, súzkým vletovým otvorem (asi 8 x 4 cm). Zavěšuje se přímo na fasádu domu, do větší výšky, nejméně 4 m nad zemí. Budka nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření, vybírejte stěny orientované na sever. Speciální budky pro rorýse opět najdete na internetu, buď zdřevocementu, nebo dřevěné.

Jak se můžeme ještě starat optáky na zahradě? Připravte jim například misky na pití:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama