návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vyvěste hnízdní budky a hnízda pro vlaštovky, jiřičky i rorýse. Vracejí se na jaře

Simona Sedláčková , Vydáno: 27.02.2021
Hnízdní budky pro ptáky vyvěšujeme nejlépe na podzim, ale vhodné období je i v předjaří. Jarní budky a hnízda obsadí především ptáci, kteří se k nám vracejí později, tedy vlaštovky, jiřičky a rorýsi. Tito ptáci mají také speciální požadavky na své obydlí. Vlaštovky a jiřičky potřebují dřevocementová hnízda a rorýsi zase budku s úzkým vletovým otvorem.

reklama

V podzimních budkách zahnízdí především ptáci, kteří s námi zůstávají i v zimním období. Takové sýkorky a vrabci už si své jarní domovy dávno vyhlídli a na podzim instalované budky stačily důkladně opršet a ztratit „lidskou vůni“.

Jako další se k přezimujícím ptákům přidají špačci, drozdi nebo budníčci, kteří přilétají z teplých krajin mezi prvními. V dubnu se k nám vrátí vlaštovky a jiřičky. Největšími opozdilci jsou pak rorýsi, ťuhýci a sedmihlásci. Přiletí klidně až v květnu a v předjaří vyvěšené budky a hnízda se jim budou hodit. Musíte jim je však připravit už teď, aby jejich budoucí příbytky stačily získat svou přírodní patinku.

Hnízda pro vlaštovky a jiřičky

Tito ptáci si sami staví hnízda z hlíny a stébel trávy nebo slámy, nalepená na fasády domů těsně pod střechou, ale bohužel jim stále ubývá míst, kde by se mohli usadit.

Mladé vlaštovky na hnízdě
Autor: iStock Mladé vlaštovky na hnízdě

Mnoha lidem jejich hnízda i vadí. Trus vypadávající z hnízd jim špiní fasádu, a tak hnízda ničí a shazují. Proto je na nás ostatních, abychom jiřičkám a vlaštovkám pomohli. Přitom někdy by stačilo i obyčejné prkno, umístěné pod hnízdem, aby zabránilo nepořádku.

Ochranné prkno pod hnízdy
Autor: iStock Ochranné prkno pod hnízdy

Miskovitá hnízda z dřevocementu, přímo určená pro vlaštovky a jiřičky, můžete koupit na internetu. Umístěte je těsně pod střechu, pro jiřičky vně budov a pro vlaštovky dovnitř dobře přístupných stodol nebo chlévů.

Umělé hnízdo na fasádě domu
Autor: iStock Umělé hnízdo na fasádě domu

Budky pro rorýsy 

Původně rorýsi obývali dutiny stromů a skal, ale pak se jim zalíbilo v blízkosti lidí. Rorýsi patří k ptákům, kteří se dokonale přizpůsobili životu ve velkých městech a oblíbili si především paneláky. Hnízdí velmi často v jejich větracích otvorech. Velkou pohromou je pro ně zateplování domů, ztrácejí tak svá oblíbená hnízdiště. Pomoci jim můžete vyvěšením správné budky na správné místo.

Rorýs za letu
Autor: iStock Rorýs za letu

Budka pro rorýse by měla být asi 40 cm široká, 20 cm hluboká a 15 cm vysoká, s úzkým vletovým otvorem (asi 8 x 4 cm). Zavěšuje se přímo na fasádu domu, do větší výšky, nejméně 4 m nad zemí. Budka nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření, vybírejte stěny orientované na sever. Speciální budky pro rorýse opět najdete na internetu, buď z dřevocementu, nebo dřevěné.

Mládě rorýse
Autor: iStock Mládě rorýse

Jak se můžeme ještě starat o ptáky na zahradě? Připravte jim například misky na pití:

Pítka pro ptáky z hliněných květináčů a misek pod květináče

Pítka pro ptáky vyrobíte z hliněných květináčů a misek pod květináče

Jak na birdscaping?

Jak přilákat ptactvo na zahradu? Dodržujte těchto 5 kroků

reklama

Článek je zařazen v: jarní , hnízdění , hnízdo , pro ptáky , budka , ptáci , jiřička , vlaštovka , rorýs

reklama

Přečtěte si také