návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak založit květnatou louku? Zastavte vymírání hmyzu a vytvořte bzučící okrasu zahrady plnou květů

Simona Bauer , Vydáno: 15.04.2020
Květnatá louka: Pozvěte včelky, čmeláky i motýly
Autor: istockphoto.com Květnatá louka: Pozvěte včelky, čmeláky i motýly
Snad na každé zahradě je znát úbytek užitečného hmyzu. Můžeme si za to i sami zakládáním perfektně střižených, ale pro hmyz nezajímavých anglických trávníků, na kterých se včelky ani motýli nenapasou. Dříve byly rozkvetlé louky samozřejmostí, dnes se pravidelným sečením připravujeme nejen o krásu kvetoucích lučních květin, ale následně i o bohatou úrodu ovoce a plodové zeleniny.

reklama

Také jste si všimli, že vaše ovocné stromy jsou každým rokem na jaře obsypané množstvím květů, ale nalévajících se plodů je na nich později velmi málo? V našich zahradách totiž stále více chybí opylovači, tedy včely a čmeláci, ale i motýli, kteří by se svou neúnavnou prací postarali o bohatou úrodu.

Květnatá louka plná kopretin
Autor: Planta naturalis Květnatá louka plná kopretin

Proč ze zahrad mizí užitečný hmyz

Úbytek opylovačů má samozřejmě hned několik důvodů. Jedním z nich je i stále menší rozmanitost druhů rostlin, která způsobuje vymírání hmyzu, závislého na konkrétních rostlinách. Květnaté louky byly dříve naprosto běžné, ale v současné době se z krajiny vytrácejí. Společně s nimi tak vymizely různé druhy hmyzu včetně motýlů, včel, brouků, což následně narušilo přirozený potravní řetězec i pro další drobné živočichy, jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá. Pestrost a rozmanitost nahrazují monotónní lány velkých polí, na kterých hospodaří v drtivé většině velké zemědělské subjekty, jejichž primárním cílem je maximalizovat výnos.

Letničková louka

Letničková louka: Připravte tu nejkrásnější pastvu pro včely, čmeláky i motýly

Zahrada plná motýlů

Zahrada plná motýlů: Sen, který vám těchto 10 květin pomůže uskutečnit

Květnatá louka místo anglického trávníku

Náročná péče o perfektní trávník spotřebuje spoustu času i energie. Možná není tak špatný nápad, nahradit alespoň část trávníku, v místech, do kterých chodíme jen málo, květnatou louku. Květnatá louka, to je druhově pestrý trávník s menší intenzitou sečení, který napodobuje přirozenou skladbu bylin. Její bohaté květy nabídnou hmyzu dostatek potravy a ten se nám odvděčí dostatečným opylováním zahrady, tedy i následnou bohatou úrodou plodů.

Rozkvetlá louka
Autor: Planta naturalis Rozkvetlá louka

Jak založit květnatou louku

Květnatou louku bohužel nevytvoříme jenom tím, že přestaneme své trávníky často kosit a necháme je vyrůst. Také dosévání osiva květnaté louky do stávajícího porostu není úplně jednoduché. Můžete se o to pokusit pouze omezeně, například na holých místech, nebo v místech, kde krtek vyhrabal svou krtinu a zanechal rozhrabané místo.

Mnohem úspěšnější však budete, pokud založíte zcela nový trávník, který osejete osivem na květnaté louky, kterých je několik druhů. Nejlepším obdobím pro zakládání květnaté louky je jaro a podzim. Půdu připravte stejně, jako na výsev trávníku, osivo rovnoměrně rozházejte a jemně zapravte hráběmi do půdy. Osivo nevysévejte příliš hustě, rostlinky potřebují dostatek prostoru, aby se mohly dobře vyvíjet. Také neočekávejte okamžitý efekt. Louka plně kvete až v druhém roce po výsevu.

reklama

Článek je zařazen v: Květnatá louka , květinová louka , luční květy , včely , užitečný hmyz , potrava pro hmyz , ekologie , opylovači

reklama

Přečtěte si také