Zahrada

15. dubna 2020 10:00

redakce Prima Zoom

Jak založit květnatou louku? Zastavte vymírání hmyzu a vytvořte bzučící okrasu zahrady plnou květů

Snad na každé zahradě je znát úbytek užitečného hmyzu. Můžeme si za to i sami zakládáním perfektně střižených, ale pro hmyz nezajímavých anglických trávníků, na kterých se včelky ani motýli nenapasou. Dříve byly rozkvetlé louky samozřejmostí, dnes se pravidelným sečením připravujeme nejen o krásu kvetoucích lučních květin, ale následně i o bohatou úrodu ovoce a plodové zeleniny.

Také jste si všimli, že vaše ovocné stromy jsou každým rokem na jaře obsypané množstvím květů, ale nalévajících se plodů je na nich později velmi málo? V našich zahradách totiž stále více chybí opylovači, tedy včely a čmeláci, ale i motýli, kteří by se svou neúnavnou prací postarali o bohatou úrodu.

Proč ze zahrad mizí užitečný hmyz

Úbytek opylovačů má samozřejmě hned několik důvodů. Jedním znich je i stále menší rozmanitost druhů rostlin, která způsobuje vymírání hmyzu, závislého na konkrétních rostlinách. Květnaté louky byly dříve naprosto běžné, ale vsoučasné době se z krajiny vytrácejí. Společně s nimi tak vymizely různé druhy hmyzu včetně motýlů, včel, brouků, což následně narušilo přirozený potravní řetězec i pro další drobné živočichy, jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých znaší přírody také rapidně ubývá. Pestrost a rozmanitost nahrazují monotónní lány velkých polí, na kterých hospodaří vdrtivé většině velké zemědělské subjekty, jejichž primárnímcílem je maximalizovat výnos.

Květnatá louka místo anglického trávníku

Náročná péče o perfektní trávník spotřebuje spoustu času i energie. Možná není tak špatný nápad, nahradit alespoň část trávníku, vmístech, do kterých chodíme jen málo, květnatou louku. Květnatá louka, to je druhově pestrý trávník smenší intenzitou sečení, který napodobuje přirozenou skladbu bylin. Její bohaté květy nabídnou hmyzu dostatek potravy a ten se nám odvděčí dostatečným opylováním zahrady, tedy i následnou bohatou úrodou plodů.

Jak založit květnatou louku

Květnatou louku bohužel nevytvoříme jenom tím, že přestaneme své trávníky často kosit a necháme je vyrůst. Také dosévání osiva květnaté louky do stávajícího porostu není úplně jednoduché. Můžete se o to pokusit pouze omezeně, například na holých místech, nebo vmístech, kde krtek vyhrabal svou krtinu a zanechal rozhrabané místo.

Mnohem úspěšnější však budete, pokud založíte zcela nový trávník, který osejete osivem na květnaté louky, kterých je několik druhů. Nejlepším obdobím pro zakládání květnaté louky je jaro a podzim. Půdu připravte stejně, jako na výsev trávníku, osivo rovnoměrně rozházejte a jemně zapravte hráběmi do půdy. Osivo nevysévejte příliš hustě, rostlinky potřebují dostatek prostoru, aby se mohly dobře vyvíjet. Také neočekávejte okamžitý efekt. Louka plně kvete až vdruhém roce po výsevu.


Přečtěte si také