Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak založit květnatou louku? Zastavte vymírání hmyzu a vytvořte bzučící okrasu zahrady plnou květů

Snad na každé zahradě je znát úbytek užitečného hmyzu. Můžeme si za to i sami zakládáním perfektně střižených, ale pro hmyz nezajímavých anglických trávníků, na kterých se včelky ani motýli nenapasou. Dříve byly rozkvetlé louky samozřejmostí, dnes se pravidelným sečením připravujeme nejen o krásu kvetoucích lučních květin, ale následně i o bohatou úrodu ovoce a plodové zeleniny.
Vydáno: 15.04.2019
Květnatá louka: Pozvěte včelky, čmeláky i motýly
Autor: istockphoto.com Květnatá louka: Pozvěte včelky, čmeláky i motýly
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Také jste si všimli, že vaše ovocné stromy jsou každým rokem na jaře obsypané množstvím květů, ale nalévajících se plodů je na nich později velmi málo? V našich zahradách totiž stále více chybí opylovači, tedy včely a čmeláci, ale i motýli, kteří by se svou neúnavnou prací postarali o bohatou úrodu.

Květnatá louka plná kopretin
Autor: Planta naturalis Květnatá louka plná kopretin

Proč ze zahrad mizí užitečný hmyz

Úbytek opylovačů má samozřejmě hned několik důvodů. Jedním z nich je i stále menší rozmanitost druhů rostlin, která způsobuje vymírání hmyzu, závislého na konkrétních rostlinách. Květnaté louky byly dříve naprosto běžné, ale v současné době se z krajiny vytrácejí. Společně s nimi tak vymizely různé druhy hmyzu včetně motýlů, včel, brouků, což následně narušilo přirozený potravní řetězec i pro další drobné živočichy, jako jsou ptáci, drobní savci, hlodavci, plazi a obojživelníci, kterých z naší přírody také rapidně ubývá. Pestrost a rozmanitost nahrazují monotónní lány velkých polí, na kterých hospodaří v drtivé většině velké zemědělské subjekty, jejichž primárním cílem je maximalizovat výnos.

Zahrada plná motýlů

Zahrada plná motýlů: Sen, který vám těchto 10 květin pomůže uskutečnit

Květnatá louka místo anglického trávníku

Náročná péče o perfektní trávník spotřebuje spoustu času i energie. Možná není tak špatný nápad, nahradit alespoň část trávníku, v místech, do kterých chodíme jen málo, květnatou louku. Květnatá louka, to je druhově pestrý trávník s menší intenzitou sečení, který napodobuje přirozenou skladbu bylin. Její bohaté květy nabídnou hmyzu dostatek potravy a ten se nám odvděčí dostatečným opylováním zahrady, tedy i následnou bohatou úrodou plodů.

Květnatá louka láká motýly
Autor: Planta naturalis Květnatá louka láká motýly

Jak založit květnatou louku

Květnatou louku bohužel nevytvoříme jenom tím, že přestaneme své trávníky často kosit a necháme je vyrůst. Také dosévání osiva květnaté louky do stávajícího porostu není úplně jednoduché. Můžete se o to pokusit pouze omezeně, například na holých místech, nebo v místech, kde krtek vyhrabal svou krtinu a zanechal rozhrabané místo.

Mnohem úspěšnější však budete, pokud založíte zcela nový trávník, který osejete osivem na květnaté louky, kterých je několik druhů. Nejlepším obdobím pro zakládání květnaté louky je jaro a podzim. Půdu připravte stejně, jako na výsev trávníku, osivo rovnoměrně rozházejte a jemně zapravte hráběmi do půdy. Osivo nevysévejte příliš hustě, rostlinky potřebují dostatek prostoru, aby se mohly dobře vyvíjet. Také neočekávejte okamžitý efekt. Louka plně kvete až v druhém roce po výsevu.

Text: Simona Bauer

Článek je zařazen v: Květnatá louka , květinová louka , rozkvětlá louka , luční květy , včely , užitečný hmyz , potrava pro hmyz , ekologie , opylovač
Reklama