Květinový záhon pro malé zahradníky: Pěstujte s dětmi květiny i bylinky

Menší děti nejraději ze všeho napodobují své rodiče. Využijte toho a založte pro ně malý záhonek plný barevných květin pro motýly, a dokonce i jedlých bylinek a květin, kterými si děti krásně ozdobí vlastní svačinku.

Než se s dětmi pustíte do zahradničení, nejprve si sami nastudujte, které rostliny by jim mohly ublížit. V našich zahradách běžně pěstujeme i květiny jedovaté nebo ty, které zvyšují naši citlivost na sluneční paprsky. Možná se budete divit, kolik rostlin je ve skutečnosti nebezpečných, některé více, jiné méně.

Květiny pro nedočkavé zahradníky

Čím mladší je váš zahradníček, tím složitější bude výběr květiny, kterou budete společně pěstovat. Málokteré dítě má hned tolik trpělivosti, aby čekalo na vyklíčení semínka. Proto si můžete novou květinu do záhonku nejprve koupit v květinářství nebo v zahradnictví, ale zároveň si pořiďte i vhodná semena, která budete s dětmi sledovat od klíčení až po vzrostlou rostlinu.

Hodně malé dětské prstíky nebývají ještě natolik šikovné, aby zvládly vysít drobná semínka. Můžete proto pro děti připravit výsevní pásky nebo je rovnou koupit v hobby marketu. Vysévejte květiny s většími semeny, jako jsou například slunečnice.

Květiny pro motýly

Mezi květinami vždy najdete takové, které lákají větší množství hmyzu. Dětem se asi nejvíce budou líbit květiny, za kterými do zahrady přiletí pestrobarevní motýlci.

Květiny, které budou dětem vonět

Vzpomínáte si na roztomilou dětskou hru na kýchání? Snad všechny maličké děti baví přičichnout ke květu a předstírat pořádné, hlasité kýchnutí.

Na dětském záhonku můžete pěstovat i květiny s tou nejkrásnější vůní. Růže s jejich nebezpečnými trny asi vynecháte, ale i tak je výběr voniček více než bohatý.

Květiny, které mohou děti i ochutnat

Společně s dětmi můžete pěstovat nenáročné druhy zeleniny a ovoce, ale i v květinovém záhoně se najdou rostliny, které jsou jedlé. Pokud jedlými kvítky nebo lístky ozdobíte letní svačinku, možná se i ze zdravého, ale nepříliš oblíbeného pokrmu stane rázem velká pochoutka.

Bylinky, pro chuť i vůni

Pěstování rostlin, které krásně voní i kvetou a ještě navíc skvěle chutnají, bude děti určitě bavit. Většinu bylinek můžete pěstovat v květináči na balkoně i na dětském záhonku, protože jsou nenáročné na péči a zvládnou i vynechanou zálivku.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/zahrada-vhodna-pro-male-deti-jedla-a-objevna/; https://www.ireceptar.cz/zahrada/vychova-mezi-zahony-aneb-jak-zahradnicit-s-detmi.html


Přečtěte si také