reklama

Květinový záhon pro malé zahradníky: Pěstujte s dětmi květiny i bylinky

Simona Sedláčková
28. května 2021
Menší děti nejraději ze všeho napodobují své rodiče. Využijte toho a založte pro ně malý záhonek plný barevných květin pro motýly, a dokonce i jedlých bylinek a květin, kterými si děti krásně ozdobí vlastní svačinku.
reklama

Než se sdětmi pustíte do zahradničení, nejprve si sami nastudujte, které rostliny by jim mohly ublížit. Vnašich zahradách běžně pěstujeme i květiny jedovaté nebo ty, které zvyšují naši citlivost na sluneční paprsky. Možná se budete divit, kolik rostlin je ve skutečnosti nebezpečných, některé více, jiné méně.

Květiny pro nedočkavé zahradníky

Čím mladší je váš zahradníček, tím složitější bude výběr květiny, kterou budete společně pěstovat. Málokteré dítě má hned tolik trpělivosti, aby čekalo na vyklíčení semínka. Proto si můžete novou květinu do záhonku nejprve koupit vkvětinářství nebo vzahradnictví, ale zároveň si pořiďte i vhodná semena, která budete sdětmi sledovat od klíčení až po vzrostlou rostlinu.

Hodně malé dětské prstíky nebývají ještě natolik šikovné, aby zvládly vysít drobná semínka. Můžete proto pro děti připravit výsevní pásky nebo je rovnou koupit vhobby marketu.

Květiny pro motýly

Mezi květinami vždy najdete takové, které lákají větší množství hmyzu. Dětem se asi nejvíce budou líbit květiny, za kterými do zahrady přiletí pestrobarevní motýlci.

Květiny, které budou dětem vonět

Vzpomínáte si na roztomilou dětskou hru na kýchání? Snad všechny maličké děti baví přičichnout ke květu a předstírat pořádné, hlasité kýchnutí.

Na dětském záhonku můžete pěstovat i květiny stou nejkrásnější vůní. Růže sjejich nebezpečnými trny asi vynecháte, ale i tak je výběr voniček více než bohatý.

Květiny, které mohou děti i ochutnat

Společně sdětmi můžete pěstovat nenáročné druhy zeleniny a ovoce, ale i vkvětinovém záhoně se najdou rostliny, které jsou jedlé. Pokud jedlými kvítky nebo lístky ozdobíte letní svačinku, možná se i ze zdravého, ale nepříliš oblíbeného pokrmu stane rázem velká pochoutka.

Bylinky, pro chuť i vůni

Pěstování rostlin, které krásně voní i kvetou a ještě navíc skvěle chutnají, bude děti určitě bavit. Většinu bylinek můžete pěstovat vkvětináči na balkoně i na dětském záhonku, protože jsou nenáročné na péči a zvládnou i vynechanou zálivku.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: dětizahradamotýlzeleninabylinkylevandulekvětinyfiala šedivázáhonzahradníkpěstovatjedlevonnéLathyrus odoratusviolka vonnávečernice vonná
reklama