Zahrada

4. července 2022 06:00

Simona Sedláčková

Jak proměnit trávník se starým bazénem v zahradu plnou lučních květin?

Také si rádi prohlížíte fotografie rozkvetlých luk plných kopretin, zvonků a třeba růžových hlaviček jetele, ale doma, na vlastní zahradě, máte jen dokonale střižený trávník a uprostřed malou louži, které hrdě říkáte bazén? Já se s tím rozhodla skoncovat. Podívejte se na tu proměnu!

Bazén, ve kterém se stejně nikdo už roky nekoupal, protože děti vyrostly a louže na dvě tempa je nezajímala, jsme se rozhodli zrušit a vykopat v roce 2018. Zbyla po něm díra uprostřed trávníku a my přemýšleli, co s prostorem uděláme.

Protože jsem už dlouho toužila po louce plné lučních květin, kterou sice máme za plotem, ale to prostě není ono, vydali jsme se na návštěvu nedaleké farmy, která se specializuje na osiva pro květnaté louky. Procházka po tamních lukách nadchla celou rodinu, a tak jsme nakoupili semena a bylo rozhodnuto.

Rozhodli jsme se pro políčko lučních květin

Vzhledem k tomu, že louky obklopují naši zahradu ve velkém, rozhodli jsme se jít trochu netradiční cestou, a vybrali jsme pouze semena lučních květin bez trav, která se využívají na dosev stávajících luk. Jak nám bylo vysvětleno, není možné semena jen tak rozhodit do zelené louky a čekat, že bude za rok plná květů. Osivo bylo určeno na místa, kde tráva chybí, třeba na rozhrábnuté krtince. A my jeden takový hodně velký krtinec na zahradě měli!

Podzim roku 2018

Díru po bazénu jsme zavozili obyčejnou hlínou z nedaleké stavby domu. Máme sice na zahradě dostatek kompostu, ale ten se pro luční květiny nehodí. Potřebují obyčejnou, na živiny spíše chudou půdu. Místo jsme uhrabali a nechali přes zimu v klidu.

Jaro roku 2019

Během zimních měsíců se půda, kterou jsme do jámy po bazénu navozili, sesedla, a bylo potřeba ještě několik koleček půdy přidat. Povrch jsme uhrabali a konečně vyseli semena lučních květin. Netrvalo dlouho a objevily se první rostliny. Ale jen ty, které rozhodně nebyly vítané, a tak přišel ke slovu nůž a všechny bodláky jsem poctivě vydloubala i s kořeny.

Léto roku 2019

Přiznávám, že čekání na krásné luční květiny bylo jen pro trpělivé a silné povahy. Pravidelně jsem chodila nakukovat na zahradu, jestli už se nám klubou rostlinky, ale šlo to jen velmi pomalu. Naštěstí jsem byla při nákupu semen upozorněna, abych prvním rokem nečekala žádnou krásu, a tak mě napadlo, přimíchat do semen lučních květin trochu letniček, které chutnají včelám a čmelákům. Ne moc, aby se mohly křehké luční květinky v klidu vyvíjet. A tak se na našem vysetém políčku začaly objevovat brutnáky, svazenka i hořčice, ale luční květiny si zatím dávaly na čas.

Snad jen jetel inkarnát, jehož semínka jsem si nakoupila navíc, a který jsem vysela na okraj políčka, jsem dokázala mezi tím vším plevelem, který nám tam zatím rostl, rozeznat.

Ani na podzim to nebylo o mnoho lepší, ale tušit se už daly budoucí kopretiny a spousta dalšího jetele.

Jaro roku 2020

Jaro vtrhlo do naší zahrady nevídanou silou. Mezi prvními, koncem dubna už kvetl štírovník růžkatý, silenka dvoudomá i smolnička.

Na začátku května už rostlo všude plno mladých kopretin a jetele. Na první pohled bylo jasné, že se chystá kvést jetel luční i jetel inkarnát. Na obou druzích jsem našla i několik čtyřlístků a brala to jako dobré znamení, že naše políčko lučních květin se letos předvede v plné kráse.

Kopretin bylo tolik, že dokonale zastiňovaly všechno ostatní, i když zatím byly jen ve stadiu poupat.

Ale to, co se na našem políčku objevilo koncem května, předčilo všechna má očekávání. Stovky květů kopretin mezi růžovými a červenými hlavičkami jetele upoutaly každého a nad nimi se hrdě tyčil růžový vičenec. Ale mezi nimi bylo tolik méně nápadných květin, až oči přecházely. Strávila jsem na kraji políčka hodně času a vždy se mi podařilo objevit něco nového.

Na první pohled trochu křehký a neobvykle krásný je například krvavec, kterého si hned nevšimnete, protože ho zastíní barevnější a větší květy kopretin, ale není sám. Do stejné kategorie lučních květin patří i silenka nadmutá. Ani jí si nevšimnete okamžitě, ale je tam a při pohledu z blízka uvidíte, jak je krásná.

Už v létě roku 2020 bylo rozkvetlé políčko tak barevné a plné květů, že jsme ani na okamžik nelitovali rozhodnutí zrušit nepotřebný bazén a zasít luční květiny, a to se ještě neobjevily slibované zvonky nebo šalvěj luční.

Léto 2022

Naše zahradní louka je stále plná lučních květin, i když jejich složení se stále mění. Nad všemi květinami jasně kralují kopretiny a jetel nachový, Obě rostliny se dokonce začaly objevovat i mimo původní políčko, v trávníku všude okolo. Objevila se nádherná šalvěj. Každý rok nás louka překvapuje novými rostlinkami. Některé druhy však z louky úplně vymizely, například vičenec.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také