Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Ibišek je květina léta, která miluje slunce

I když léto už nemá lehkou svěžest jara, hýří zase nekonečnou paletou barev a květů. Typickou rostlinou plného léta je ibišek.
Vydáno: 16.08.2015
Velké květy s nápadnými pestíky a bliznami jsou v odstínech bílé, růžové, rudé, fialové až modře fialové
Velké květy s nápadnými pestíky a bliznami jsou v odstínech bílé, růžové, rudé, fialové až modře fialové Autor: Thinkstockphotos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pěstitelé pokojových rostlin pravděpodobně namítnou, že ibišky jsou přece jejich parketa. Je to pravda – ovšem jenom napůl. V interiéru se pěstuje ibišek zvaný čínská růže (Hibiscus rosa – sinensis). Pro pěstování na zahradě je vhodný křovitý ibišek syrský (Hibiscus syriacus) a méně známý ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos).

Dlouhá cesta na výsluní

Botanický druh i první odrůdy se sice vyznačovaly optimální mírou mrazuvzdornosti, ale to bylo ke spokojenosti pěstitelů málo. Barevné odstíny květů nebyly příliš výrazné, navíc i jejich velikost byla vcelku nezajímavá. Tyto bariéry se však šlechtitelům povedlo prorazit (ale nebylo to nijak snadné), takže nové generace odrůd můžeme směle zařadit mezi nejkrásnější v létě kvetoucí rostliny.

Ibišek syrský

(Hibiscus syriacus)

V našich podmínkách nejlépe prospívá opadavý ibišek syrský, velmi zajímavý dekorativní keř původem z Asie. Většina odrůd kvete od června až do pozdního podzimu. Doba kvetení je krátká, většinou jeden až několik málo dnů, ale v plném létě je rostlina obsypána pupeny, takže to ani nepostřehneme. Pokud prší, květ se preventivně zavírá. Velké květy s nápadnými pestíky a bliznami jsou v odstínech bílé, růžové, rudé, fialové až modře fialové. Kultivary bývají jednobarevné i žíhané, jednoduché i plnokvěté.

Ibišek syrský
Ibišek syrský
archiv

Ibišek bahenní

(Hibiscus moscheutos)

Obří květy, které zaručené upoutají pozornost, patří ibišku bahennímu. Tato statná trvalka pochází z USA, a proto se můžeme setkat také s označením americký ibišek. Výborně snáší zimu a mráz ho nezaskočí. Zničí sice nadzemní část, ale kořeny v půdě přezimují. Americký ibišek bahenní je na pěstování vcelku nenáročný. Květy v barevné paletě od čistě bílé až po temně růžovou a purpurovou mají neuvěřitelných 18 až 25 cm a rozvíjí se od léta do podzimu.

Starostlivou péčí nepohrdnou

● Ibiškům se nejlépe daří v bohaté a hluboké, středně vlhké půdě, která musí být dobře propustná.

● Při hledání výsadbového místa se vyhneme mrazovým kotlinám a místům se silným nebo častým průvanem. Tyto lokality totiž ibiškům nesvědčí. Pěstujeme je zásadně na slunečném místě. Dostatek slunce přímo ovlivňuje kompaktnost vzhledu rostliny – a zejména bohatost a kvalitu kvetení. S ubývající intenzitou slunečního svitu výrazně ubývá i květů. Rostliny pěstované ve stínu jsou navíc nevzhledné, více náchylné k nemocem a stávají se snadnou kořistí škůdců.

● Chceme-li rostlinám pomoct přečkat zimu s co nejmenšími následky, máme k dispozici hned několik velmi účinných opatření. Mladé rostliny je dobré ochránit před působením zimního slunce. To může v teplejších dnech prohřát tenké větvičky a rostlinu aktivovat k postupnému rašení. Návrat mrazů potom může způsobit poškození. Jako velmi účinná forma ochrany poslouží přikrývka z chvojí, béžové textilie nebo přechodné zastínění jakýmkoliv větším předmětem. Riziko mrazových poškození můžeme omezit i přiměřenou vrstvou kůrového mulče v okolí kořenového krčku. Nezapomínáme na něj hlavně v chladnějších polohách. Mladé rostliny snadno namrzají. S věkem odolnost vůči mrazu narůstá. Po namrznutí má uspokojivou regenerační schopnost. Velmi účinným nástrojem vedoucím k dobrému přezimování ibišků je moudré a rozvážné hnojení. Pravidelné přihnojování v době intenzivního růstu je velmi důležité, stejně tak důležité je ale i jeho včasné ukončení. Přihnojování ukončíme již na konci srpna, aby všechny výhony stihly do příchodu zimy dobře vyzrát.

● V předjaří ibišky důsledně stíníme, aby nezačaly předčasně rašit. Pro zdárné přezimování je důležité ukončit hnojení keřů nejpozději koncem srpna.

● Potřebujeme-li z jakýchkoliv důvodů rostlinu tvarovat, upravit nebo zmladit, nikdy tyto zásahy neprovádíme na podzim ani v zimě. Ideální dobou pro radikálnější řez je léto.

● Před zimou jej důkladně nasteleme mulčem, podobně jako růže. Zejména u mladých rostlin chráníme ještě nadzemní část netkanou textilií nebo krytem z chvojí či slámy. Mladé rostliny snadno namrzají. S věkem odolnost vůči mrazu narůstá. Po namrznutí má uspokojivou regenerační schopnost.

● Ibišek nebývá příliš rozměrný, proto se hodí především do předzahrádek, atrií a dvorků. Na větším prostoru lépe vynikne ve skupinkách.

● V chladnějších oblastech je raději pěstujeme jako nádobové rostliny (někdy i na kmínku) a přezimujeme v chladných, nejlépe světlých prostorách. Tyto nádobové rostliny snesnou zjara poměrně silný řez. Pravidelný hlubší řez venkovních exemplářů se nedoporučuje.

● Stromková forma ibišků svádí i k vysazování do velkých nádob určených zejména pro dekoraci teras a balkonů. Z estetického hlediska je velice dekorativní, ale jeho úspěšné přezimování je složitější. Ideálním způsobem zimování mobilních nádob s ibišky je jejich přenesení do bezmrazé, ale ne příliš teplé místnosti. Vedle zimování v bezmrazé místnosti můžeme ještě ibišky na zimu založit do půdy včetně nádoby. Ibišky vysazené v nádobách a v zimě ponechané bez ochrany svému osudu, často nekončí dobře. Zvláště mladým rostlinám můžeme velmi pomoci jedním zdánlivě drobným, ale velmi účinným zásahem. Nenechávejte po odkvetení na rostlinách dozrát plody. Tvorba semen zejména mladé ibišky velmi vysiluje.

Věděli jste?

Při pěstování ibišků nás možná čeká ještě jedno překvapení. Ibiškové jaro začíná poměrně velmi pozdě. Mnoho dřevin má už krásně vyvinuté listy, když se ibišky teprve probouzejí k životu. Není to sice nijak na závadu, je ale dobré to vědět, aby vás pozdní rašení zbytečně nevylekalo.

Vybere si asi každý

Sortiment odrůd dostupných na našem trhu se každým rokem o něco vylepšuje, takže si můžeme vybírat ibišky s květy jednoduchými i plnými, jednobarevné i dvoubarevné, s květy menšími i velkými.

Ibišek nebývá příliš rozměrný, proto se hodí především do předzahrádek, atrií a dvorků
Ibišek nebývá příliš rozměrný, proto se hodí především do předzahrádek, atrií a dvorků
archiv

Jedním z nejoblíbenějších kultivarů je růžově fialový Hibiscus syriacus ‘Woodbridge‘, krásné jsou ale i modře kvetoucí odrůdy ‘Oiseau Blue‘ a ‘Marina‘. Komu se líbí více barva bílá, vybere si pravděpodobně půvabnou odrůdu s bílými okraji a červeným středem ‘Red Heart‘ nebo sněhobílou formu ‘William R. Smith‘. Ke krásným plnokvětým odrůdám patří tmavě růžová až slabě fialová ‘Purple Rufless‘ nebo světlejší ‘Lady Stanley‘ či čistě bílá ‘Jeanne d´Arc‘.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Salát sklízíme ráno, kdy je nejvíce čerstvý

Vyzkoušejte letos barevné odrůdy salátu s kadeřavými listy

Zelenina si dobře rozumí s květinami

Chcete velkou úrodu zeleniny? Vysázejte k ní květiny

Nejvíce zazáří ve smíšených záhonech.

Lilie jsou ušlechtilé zahradní rostliny mnoha tváří


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama