Zahrada

21. března 2019 14:00

maku-la@seznam.cz

Kam v Česku na ovoce zadarmo? Zkuste tuhle mapu, kde najdete 14 tisíc stromů a keřů k očesání

Mapa Na ovoce slouží jako platforma pro všechny, kteří si chtějí nasbírat ovoce a bylinky zadarmo po celé České a Slovenské republice.

Příroda nám naděluje své sladké plody přímo pod nos. My si však kolikrát nejsme jisti, zda si je smíme utrhnout nebo jednoduše nevíme, kde se takové stromy sovocnou lahodou nacházejí. Toho si všimla jedna česká parta, která s tímzačala něco dělat.

Parta přátel vymyslela speciální mapu

Český tým se inspiroval v zahraničí a založil projekt, který mapuje ovocné stromy, keře a bylinky nejen po celé České republice, ale i v Evropě. V rámci aplikace mohou všichni uživatelé sdílet, kde se jaký strom nebo keř nachází a zanést ho do mapy.

Projekt nese název Na ovoce a stojí za ním skupina přátel, kteří založili neziskovou organizaci. Jejich cílem je nejen zmapovat ovocné stromy nanašem území, ale postupně se snaží rozšířit i znovu objevit městské sady a naučit člověka, jak se o stromy, keře a bylinky starat.

Existuje i mobilní aplikace

Spojení právě s aplikací pro mobily a podporou přispěvovatelů na Hithitu se projekt velmi dobře rozjel. Nechybí ani finanční podpora od hlavního města Prahy.

Každý může sdílet další nálezy a mapu tak stále podrobněji kompletovat. Seznam všech míst, kde si pochutnáte na ovoci nebo narazíte na bylinky, najdete ZDE


Přečtěte si také