Co udělat, aby balkonové květiny bohatě kvetly celé léto?

Balkonové květiny mají před sebou nelehký úkol. Na většinou velmi omezeném životním prostoru musí vydat spoustu sil, aby vás mohly potěšit bohatým květenstvím i zdravými listy – nejlépe od konce května až do prvních podzimních mrazíků. Jak jim v jejich snažení pomoci?

Základním předpokladem je správný výběr vhodných druhů květin. Jedny se hodí pro balkony směrované na jih a jiné upřednostňují orientaci severní. Plné slunce obvykle dobře snášejí muškáty, petúnie, surfinie, gazánie či lichořeřišnice. Lehký stín vyhovuje rostlinám, jako jsou begonie, fuchsie, netýkavky, lobelky nebo macešky a afrikány.

Základem je správný substrát

Pokud se chystáte osazovat balkonové truhlíky a nádoby, používejte vždy speciální substrát, určený pro danou skupinu rostlin. Na trhu najdete substráty pro pelargonie, jiné pro fuchsie, ale také substráty, určené všeobecně pro balkonové květiny. Pokud používáte truhlíky samozavlažovací, pak použijte substráty se speciální příměsí kokosových vláken, které výborně zadržují vlhkost.

Bez důkladného hnojení a zálivky by to nešlo

Prvních čtyři až šest týdnů po výsadbě rostliny v truhlíku pouze zalévejte, startovací dávku hnojiva již substráty obsahují. Pak se můžete rozhodnout, jestli budete používat hnojiva s dlouhodobým účinkem, většinou v podobě tyčinek, které zapravíte do substrátu. Mají účinnost až 6 měsíců a jsou vhodná pro každého, kdo nemá tolik času, aby se rostlinám věnoval pravidelně.

Kapalná hnojiva se přidávají do zálivky, rychle se rozpouštějí, rostliny je dokážouí rychle zpracovat a bujně pak rostou i kvetou. Kapalná hnojiva se používají nejméně 1–2x týdně, většina pěstitelů však doporučuje i častěji. I zálivka musí být v letních horkých dnech velmi častá, většinou ráno i večer, a u samozavlažovacích truhlíků se musí hlídat doporučená hladina vody, obohacené o hnojivo. Ke konci sezony se voda ze samozavlažovacích truhlíků doporučuje vylévat, aby nedocházelo k přemokření substrátu, zejména u begónií a petúnií.

Odstraňujte odkvetlé květy

Po celou sezonu pravidelně odstraňujte odkvetlé květy z většiny rostlin, kromě těch, které to výslovně nepotřebují, jako jsou stále více oblíbené million bells. Také kontrola zdravotního stavu rostlin je naprosto nezbytná. Bohužel mšice i molice si umí najít cestu na balkony i v nejvyšších patrech. Škůdce můžete likvidovat postřikem, který zakoupíte v květinářství nebo si ho sami připravíte výluhem z bylin.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také