Zahrada

1. června 2023 09:09

Simona Sedláčková

Mavuň červená si libuje v horku a suchu. Trvalka se snadno množí a přitahuje motýly

Máte rádi zahradu, která pro vás každé jaro nachystá nové překvapení? Zasaďte do ní mavuň červenou. Báječnou trvalku, která v tuhých zimách vymrzá, ale snadno se množí samovýsevem a objevuje se tak pokaždé na jiném místě. A má ještě jednu zajímavost. Celkem spolehlivě do zahrady přiláká dlouhozobku, oblíbeného nočního motýla, který připomíná kolibříka.

Bohatě kvetoucí nenáročná trvalka, která pochází z jižní Evropy, Turecka a západního pobřeží Afriky. Díky tomu, že se velmi snadno množí semeny a zplaňuje, ji teď můžete potkat nejen v zahradách, ale i v naší přírodě, především kolem velkých měst. Množí se tak snadno, že je v Austrálii, ve Spojených státech a na Havajských ostrovech považována za invazivní rostlinu.

Mavuň červená (Centranthus ruber)

Rostlina dorůstá do výšky asi 50–100 cm z podzemního oddenku. Mavuň má nahloučené lodyhy a mírně dužnaté listy, díky kterým výborně zvládá v posledních letech panující suchá léta.

Mavuň vytváří bohatá květenství. Vykvétá odstíny červené a růžové barvy, vzácně i bíle. Květy mají až 1 cm dlouhou trubku, do které se k nektaru nedostanou včely ani čmeláci. Naopak mavuň poskytuje potravu pro dlouhé sosáky motýlů a často u ní potkáte i dlouhozobku svízelovou, pro kterou je velkým lákadlem.

Po odkvětu odstřihněte květenství, aby mohla mavuň znovu, i když v menším množství, vykvést. Kvete tak od května, s menší přestávkou, až do zámrazu.

Jak mavuně pěstovat

Ve své domovině většinou roste v puklinách skal a zdí, v sutích, podél kamenitých cest a přesně takové podmínky jí vyhovují i na našich zahradách. Vyžaduje hodně slunce a lehkou, propustnou půdu. Půda může být i kamenitá a málo výživná.

Mavuň v našich podmínkách často vymrzá. Zimy jsou pro ni u nás příliš vlhké a její lodyhy pak trpí hnilobou. Vzhledem k jednoduchému množení semeny to nebývá žádný problém. Výhodou mavuní je i jejich velká odolnost vůči chorobám, a dokonce nelákají ani slimáky.

Jak se mavuně množí

Po odkvětu mavuň vytváří ochmýřené nažky, které se stejně jako nažky pampelišek šíří větrem po okolí. Proto mavuň potkáte každým rokem na novém místě v zahradě. Množí se tedy velmi spolehlivě samovýsevem. Pokud ji chcete namnožit z koupených semen, jednoduše ji vysejte přímo na záhon.

Mavuň jako zelenina?

V jižní Evropě, ve Středozemí, se mladé listy mavuně přidávají do salátů i do polévek.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také