Bylinková spirála zajistí čerstvé bylinky a pokvete. Jak ji postavit?

Využíváte ve své kuchyni často nejrůznější voňavé bylinky a zelené koření? Svět jedlých rostlinek je velmi rozmanitý a každá pochází z trochu jiného prostředí. Od toho se odvíjejí i jejich nároky na životní podmínky. Středomořská levandule nebo rozmarýn potřebují spoustu slunce a sušší kamenitou půdu a naše obyčejná, ale vynikající pažitka se bez kvalitní půdy plné humusu a dostatku vody neobejde. I tak mohou růst téměř vedle sebe. V bylinkové spirále.

Rozmyslete si seznam rostlin

Sepište si seznam bylinek, které máte rádi a které nejčastěji ve své kuchyni využíváte. Předem z budoucích obyvatel spirály vylučte problémové a příliš rozpínavé jedince. Například vysoký a rychle se rozrůstající libeček potřebuje dostatek prostoru jenom sám pro sebe a do společenstva rostlin se nehodí. Stejně tak máta, která by během jednoho či dvou let zcela vytlačila své sousedy. Naopak například kopr, který se pěstuje jako letnička, můžete do spirály kdykoliv vysévat na momentální volná místa.

Jak vybudovat bylinkovou spirálu

Nejprve si dobře promyslete, kolik času a námahy hodláte do spirály investovat. Můžete samozřejmě jenom navršit hromadu půdy, vyrovnat kameny do spirály a během jednoho dne budete mít hotovo. Druhá možnost je sice daleko pracnější, ale také stabilnější a pro jednotlivé rostliny nabízí ty nejlepší podmínky krůstu.

  1. Vyměřte si tvar budoucí spirály a vyznačte ho provázkem. Konec spirály, kdy by mělo být nejvlhčí místo, ideálně i s malou tůňkou nebo jezírkem, by mělo být orientované na jih. Při vyměřování spirály myslete na to, jak se dostanete k rostlinám na vrcholu, a jak kolem nich budete udržovat prostor bez plevelů. Musíte tam prostě dosáhnout a nebo počítat s tím, že musíte mít kam šlápnout.
  2. Vykopejte základy spirály, stačí asi 15–20 cm do hloubky a nezapomeňte si dát stranou shrábnutou ornici.
  3. Vykopané dno spirály vysypte štěrkem nebo drobnými kamínky.
  4. Na vrstvu štěrku rozložte další vrstvu, tentokrát papírový karton ze starých krabic, samozřejmě zbavený všech lepicích pásků, kovových sponek a zbytků provázků.
  5. Na střed budoucí spirály můžete navršit kusy starého dřeva a ořezané větve ze stromů. Jen pozor, nepoužívejte dřevo například ze starého nábytku, ani žádná prkna se zbytky nátěrů.
  6. Začněte stavět zeď spirály. Můžete využít staré cihly, přírodní kameny, ale pokud bude spirála součástí moderní městské zahrady, tak i gabionovou síť vyplněnou kameny.
  7. K ústí spirály můžete vystavět jezírko nebo jen malou nádržku s vodou, jaké se prodávají v hobbymarketech.
  8. Pokračujte ve výstavbě zdí a průběžně přidávejte i zeminu, kterou jste si nechali na hromadě. Nakonec využijte shrábnutou ornici. Nahoru, na vrchol spirály patří půda promíchaná s pískem pro suchomilné bylinky, níže naopak promíchejte ornici s vyzrálým kompostem.

Jaké rostliny vysadit do bylinkové spirály

Do nejspodnější, bažinné zóny na břehu jezírka se hodí například potočnice lékařská, do vlhčí zóny můžete vysadit lichořeřišnici, dále pak pažitku a petržel kudrnku i hladkolistou, dobromysl, kopr či majoránku. Také sem vysaďte cibuli zimní.

Úplně nahoře, vtzv. přímořské zóně bude nejlépe prosperovat levandule, tymián, šalvěj nebo rozmarýn.

Květiny v bylinkové spirále

V bylinkové spirále pěstujte i květiny, které se sice pěstují především pro krásné květy, ale mají i spoustu léčivých vlastností. Měsíček lékařský nebo echinacea by neměly chybět.

Zdroj: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/33-12-jak-zalozit-bylinkovou-spiralu.html#gref; https://rodinnezahrady.cz/bylinkova-spirala/


Přečtěte si také