návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bodláky jsou jedlé a umí léčit. Podívejte se, jaké druhy bodláků najdete v Česku

Simona Sedláčková , Vydáno: 15.06.2021
Většina zahradníků i zahrádkářů bodláky ze svých záhonů nemilosrdně odstraňuje. Považují je za obtížný plevel, kterého je potřeba se co nejrychleji zbavit, pokud možno bez popíchání se o protivné trny. Ale i na bodláky se můžeme dívat jako na zajímavé a mnohdy i užitečné rostliny!

reklama

Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis)

Pupava je vytrvalá bylina z čeleni hvězdnicovitých s krátkou až s téměř chybějící lodyhou. Květní úbor vyrůstá přímo z růžice přízemních listů, zubatých a plných nepříjemných trnů. Kvete po celé léto na pastvinách, suchých loukách a stráních i na okrajích lesů.

Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis)
Autor: iStock Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis)

Šlápnout na pupavu, skrytou v trávě, by asi nikdo nechtěl, ale na druhou stranu ji můžete klidně sníst, protože její květní lůžko připomíná chuť mladé kedlubny nebo topinamburu a dříve patřilo k oblíbeným letním pochoutkám dětí. Dnes už si na pupavu asi nikdo ani nevzpomene, ale možná by byla škoda ji alespoň neochutnat.

Na pupavu se můžeme dívat i jako na netradiční skalničku. Je skvělá pro skalky na plném slunci s vysychavou půdou a nedostatkem vody.

Do třetice je to i skvělá léčivka. Využívá se její kořen, který má diuretické účinky, zlepšuje činnost ledvin a vzhledem k jejím antibakteriálním účinkům i léčí záněty močových cest. Pupava také zlepšuje chuť k jídlu a trávení.

Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis)
Autor: iStock Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis)

Pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule)

I pcháč si všichni rychle zařadí do kategorie nepříjemných a bodavých plevelů. Ale tenhle protivný plevel dokonce patří mezi zákonem chráněné rostliny!

Pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule)
Autor: iStock Pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule)

Pcháč bezlodyžný je také považován i za netradiční skalničku. Jeho ostnité listy tvoří přízemní růžici, ze které vyrůstá krátká lodyha, která nese růžový květ. Vykvétá v červnu a v červenci.

Roste nejčastěji na vápencových, slunných a suchých loukách, má rád plné slunce. Sice ho ještě můžete potkat téměř po celé České republice, ale už jen zřídka. Je zajímavé, že navzdory jeho ostnům ho zvířata, a především pasoucí se kozy, považují za úplnou pochoutku.

Pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule)
Autor: iStock Pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule)

Štětka lesní (Dipsacus sylvestris)

Na rozdíl od prvních dvou bodláků štětka lesní roste především na vlhkých místech, kolem potoků a řek, ale také na pastvinách, rumištích a podél cest. U nás se vyskytuje především v teplejších oblastech, jako je Polabská nížina.

Štětka lesní (Dipsacus sylvestris)
Autor: iStock Štětka lesní (Dipsacus sylvestris)

Štětka má vysokou lodyhu, která vyrůstá z přízemní růžice listů. Listy jsou podlouhlé a pilovité. Od června do září vykvétá nápadným květenstvím ve tvaru strboulu. Jednotlivé drobné květy bývají nejčastěji fialové, někdy i bílé.

Kořen a nať štětky lesní se využívá v lidovém léčitelství. Působí močopudně a antirevmaticky, léčí lupénku, čistí lymfatický systém. Pomáhá při problémech se zažíváním a využívá se jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny zažívacího traktu. Snižuje riziko vzniku žaludečních i dvanáctníkových vředů. Kořen štětky je velmi účinný při léčbě lymeské boreliózy.

Štětka lesní (Dipsacus sylvestris)
Autor: iStock Štětka lesní (Dipsacus sylvestris)

Výčet chorob, při kterých štětka lesní pomáhá, je obrovský, ale nesmíme zapomínat ani na její zdobnost. Sušené strbouly se s oblibou využívají do suchých kytic i jako doplněk podzimních a zimních smutečních vazeb. V minulosti se ostnité strbouly využívaly také k vyčesávání bavlny.   

Na první pohled připomínají bodláky i další rostliny:

Bělotrn: Vypadá jako bodlák a není to bodlák

Jak pěstovat bělotrn? Extravagantní příbuzný astry má rád přímé slunce a včely ho milují

Vypadá jako bodlák a není to bodlák

Máčka vypadá jako bodlák, ale je to příbuzná mrkve. Jak ji pěstovat?

reklama

Článek je zařazen v: bodlák , ostny , plevel , užitečný , léčivka , Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) , Pcháč bezlodyžný (Cirsium acaule) , Štětka lesní (Dipsacus sylvestris)

reklama

Přečtěte si také